چگونه سایت هاو برنامه های انترنتی معلومات شما را جمع آوری می کنند

ما افغان ها که بیشتر از ساینس و تخنیک روز معلومات کم و ناکافی داریم، فکر می کنیم که داده ها و معلومات سایت ها، شبکه های اجتماعی و برنامه (پروگرام ها) موبایل و یا کامپیوتر یک طرفه یا وان وی عمل می کنند، بدین معنا که فقط ما (کسی که از ان استفاده می کند) معلومات و مطالب موجود در انترنیت را مطالعه و تماشا می کنیم، در حالیکه در حقیقت به همان اندازه که ما در انترنیت جستجو می کنیم، سایتی را باز کرده و ملاحظه می کنیم، در شبکه های اجتماعی وقت می گذرانیم و یا برنامهء موبایل و کامپیوتر را نصب و فعال کرده و از آن استفاده می کنیم، آنها نیز به همان اندازه، بلکه حتی بیشتر از آن از ما معلومات جمع آوری می کند.

توضیح و تشریح کامل مطلب فوق اگرچه برای بعضی ها قابل قبول و پذیرش است، اما وقتی به عمق و حقیقت این داد و گرفت انترنیتی پی خواهید برد که برای مثال مشت نمونهء خروار به یکی از این سایت ها که چگونگی جمع آوری معلومات استفاده کننده را نشان می دهد، داخل شوید.

البته این فقط یک نمونهء ساده و معمولی از چگونگی روش دریافت و جمعاوری معلومات توسط سایت یا دیگر پروگرام ها در انترنیت است، برنامه ها و انجین های جستجو و …. بیشتر و عمیق تر معلومات شخصی که به انترنیت متصل باشد را می توانند، جمع آوری کرده و در اختیار صاحبان آن قرار دهند.

وقتي سايتي را باز مي‌کنيد، از طريق انجین جستجو معلوماتی درباره شما به آن سايت گفته مي‌شود که دانستن آن از طريق سايت clickclickclick.click می تواند جذاب باشد.

برای تجربه و تماشای آن به سایت clickclickclick.click داخل شوید.
صدای اسپيکر کامپیوتر خود را بلند کنید و سايت را باز کنيدو بعد از کليک روي نشان button حالا ماوس را تکان )حرکت( دهيد و هر کاري دوست داريد انجام دهيد.اين سايت نه تنها حرکات تان روي سايت مورد نظر را بر روی صفحهء کامپیوتر (مانيتور) گزارش مي‌کند،بلکه هر کاري را که با کامپیوتر خود انجام مي‌دهيد، زير نظر مي‌گيرد.

اطلاعات جمع‌آوري‌شده از شما ذخيره‌مي شود و با کليک روي achievement در بالاي صفحه سمت راست قابل مشاهده است. از سوي ديگر اگر آيکن‌هاي Privacy روي سيستم خود را غيرفعال کنيد، مشاهده مي‌کنيد که انجین های جستجو تا چه حد مي‌تواند ديتاي)معلومات( شما را جمعآوري کند.

 

احمد سعید

مطالب مرتبط