Home » مطالب گوناگون » جاپان از ابرقدرت تا سرزمین مستعمره برای امریکا

جاپان از ابرقدرت تا سرزمین مستعمره برای امریکا

حادثه یا نام پرل هاربر را احتمالا شنیده اید، اگر کمي به تاريخ جنگ جهاني دوم علاقه داشته باشيد، جنگی که در بندری به همين نام اتفاق افتاد روند جنگ و آیندهء جاپان را تغيير داد.

پرل هاربر نام بندری است در مجمع الجزاير هاوايي در اقيانوس آرام. آمريکايي ها در اين بندر قرارگاه بزرگ نظامي دريايي احداث کرده بودند و چندين کشتی طیاره بردار و ناوها و ناوشکن های ديگر در اين بندر لنگر انداخته بودند.

آمريکا پيش از جنگ پرل هاربر هنوز به طور رسمي وارد جنگ جهاني دوم و مقابلهء رو در رو با جرمنی نشده بود. روزولت دورا دور، جنگ را نظاره مي کرد و آن را تخت نظر داشت.

هر چند چرچيل در تلاش بود تا آمريکا را وارد جنگ کند و عليه هيتلر بشوراند، اما اين امر سرانجام محقق شد و چرچيل نخست وزير انگليس به آرزوي خود رسيد. البته اين احتمال مي رود که انگليس در جملهء جاپان به پرل هاربر نقش داشته است.

فشاري که نيروهاي نظامي تندرو جاپان به امپراتور خود وارد کردند تا راضي به حمله به نيروهاي آمريکايي شود، گفته مي شود با تحريک انگليسي ها بوده است. همانطور که آمريکا را تحريک مي کرد تا وارد جنگ شود.

نيروهاي جاپان در جنگ دست بالاتر داشتند، قدرت نظامي و سربازان نترس جاپاني، آنها را در وضعيت مناسب جنگي قرار داده بود به همين خاطر هم، آمريکا تا مدت ها از روبرو شدن با اردوی جاپان دوري مي کرد و براي جلوگيري از درگيري توافقنامه ميان آن دو کشور، مانعي بر سر رو در رو قرار گرفتن دو کشور شده بود.
هم دولت روزولت براي ورود به جنگ تحت فشار بود و هم امپراتور جاپان، تندروهاي اردوی جاپان سرانجام امپراتور را راضي کردند تا تن به جنگ با آمريکا بدهد.

نقطه حساس جنگ و درگيري رو در روی جاپان و آمريکا بندر پرل هاربر بود. حمله به پرل هاربر که از سوي مرکز قومندانی نظامي جاپان عمليات هاوايي( يا عمليات زي) و از سوي آمريکايي‌ها حنگ پرل هاربر خوانده مي‌شود، حمله ناگهاني طیاره های جنگی جاپان به پايگاه دريايي آمريکا در پرل هاربر در صبح روز يکشنبه هفتم دسمبر سال ۱۹۴۱ ميلادي بود سبب شد آمريکا وارد جنگ جهاني دوم شود.

اما ترس از شکست مقابل جزيره اي کوچک بنام حاپان، آمريکايي ها را مجبور کرد تا براي پايان و خاتمه دادن جنگ، دست به حمله با استفاده از بمب اتم بزنند.

اولین بمب اتم ۶ اکتوبر ۱۹۴۵ بر روي شهر هيروشيما فرو ريخت و سه روز پس از آن هم شهر ناکازاکي هدف قرار گرفت.

نتيجه حمله جاپان به پایگاه پرل هاربر براي نيروي دريايي آمريکا سنگين بود.۳۶۰ طیاره جاپاني توانستند ۵ ناو طیاره بردار بزرگ آمريکايي را به همراه ۳ ناو کوچک تر غرق کنند. ۳ ناو ديگر به گونه‌اي آسيب ديدند که توان عملياتي خود را از دست دادند. علاوه بر آن، ۱۸۸ نوع طیارات آمريکايي بر روي زمين نابود شده و ۱۵۵ نوع طیارات ديگر آسيب ديدند. در پايان آن روز بيش از ۲۴۰۰ کشته و ۱۲۴۰ مجروح نيز بر دست نيروي دريايي آمريکا مانده بود.

نتيجه اين حمله براي ژاپن چنين رقم خورد؛

ناوگان آمريکا در اقيانوس آرام بطور موقت از کار افتاد. تايلند بـه اجبار بـا جاپان متحد شد و انگليسي‌ها از برمه و مالايا بيرون رانده شدند. سنگاپور توسط جاپان فتح شد و شصت هزار تن به اسارت درآمدند. جاپانی ها به سرعت اندونزي را تصـرف و سرانجام، اردوی آمريکا را در فيليپين وادار به تسليم شدن کردند. آنها همچنين جزاير آمريکايي و بريتانيايي را در غرب اقيانوس آرام تصرف و جاي پايي در جزاير آلوئتي و گينه نو به دست آوردند؛ جايي که جاپان، در واقع مي‌توانست استراليا را مورد تهديد جدي قرار دهد. بدين سان، جاپان همانند حرمنی، در نخستين ماه‌هاي جنگ، به عنوان يک فاتح تمام عيار، جلوه کرد و اقيانوس آرام و آسياي جنوب شرقي در دست او قرار گرفت.

اما پيروزي هاي جاپان با حمله اتمي آمريکا پايان يافت و از آن پس جاپان همانند مستعمره اي براي آمريکا در آمد. پس از پايان جنگ جاپان با دشواري هاي بسياري دست و پنجه نرم کرد. از يک سو ويراني هاي جنگ بخصوص آثار و تبعات بمب اتم، از سوي ديگر تبعيت محض از دستورات آمريکا.

آمريکا انتقام پرل هاربر را با بمب اتم از جاپان گرفت و حالا اين کشور و مردم آن مجبور به تبعيت از سياست هاي کشوري هستند که صدها هزار تن از مردم جاپان به دست آمريکا قتل عام شده اند و هنوز هم موزه هاي عساکر اردوی آمريکا را در کشور خود احساس مي کنند.

اين وضعيت تا جايي پيش رفته است که نخست وزير جاپان براي اداي احترام به کشته شدگان جنگ پرل هاربر به همراه اوباما رئيس جمهور آمريکا به اين منطقه مي رود.

اين براي نخستين بار است که يک نخست وزير کشور جاپان از بناي يادبودي که در محل غرق شدن ناو آمريکايي «يو اس اس آريزونا» بر پا شده، ديدن مي‌کند.

پرل هاربر، ناکازاکي و هيروشيما، آخرين اقداماتي نبوده و نخواهد بود که جنگ طلبان، زياده خواهان و قدرت طلباني همچون آمريکا، حاپان، جرمنی، انگليس و خيلي هاي ديگر باعث آن بوده اند.

پس از آن هم نمونه هاي زيادي از جنگ افروزي هاي آمريکا در جهان به وقوع پيوسته و هنوز هم در حال حاضر ادامه دارد. افغانستان، عراق، سوريه، ليبي و سومالیا و … نمونه هاي زندهء دخالت هاي آمريکا در دنيا است.

اما در اين ميان جاپان با تن دادن به خواسته هاي آمريکا عزت خود را از دست داده و به يک کشور توليد کننده محض براي ايالات متحده تبديل شده، جاپان عليرغم پيشرفت هاي صنعتي و اقتصادي، به آمريکا بيگاري مي دهد. عساکر آمريکايي همچنان در اين کشور حضور دارند و ناموس جاپان از گزند آنها در امان نيست که بصورت دوامدار خبرهایی از تجاوز و تعرض به ناموس و عفت مردم جاپانی سرخط خبرهای رسانه های جهان می شوند. حتی چندی قبل یک قومندان نظامی آمریکایی یک جاپانی را در مقابل چشمان هموطنانش زیر مشت و لگد گرفته و به قتل رساند، اما هیچ یک از مقامات محلی و دولتی جاپان توان پرسش و بازخواست از نظامی آمریکایی یا حکومت امریکا را ندارد.