تازه ترین ها

زندگینامه فرمانده جهادی شهید تورن امیرالله سلطانی

زندگینامه فرمانده جهادی شهید تورن امیرالله سلطانی

تورن امیرالله فرزند ملا یارگل و نوهء حبیب الله در سال ۱۳۴۱هجری شمسی در  قریه حسن تابین شهر شبرغات ولایت جوزجان بدنیا آمد. تعلیمات ابتدایی و دینی را نزد پدر بزرگوارش فراگرفت. بعد از آن وارد مدرسه متوسطه ابن یمین شده و آن را به پایان رساند و با درجه عالی از مدرسه متوسط فارغ گردید. نامبرده بسیار شوق ادامه درس و تعلیمات عالی را داشت تا بدین طریق به ملت و کشور خود خدمت کند اما تورن امیرالله ۱۹ ساله بوده که کمونیست ها کودتا کردند همین موضوع باعث شد جذبه (شوق ) جهاد او را فرا بگیرد و درس هایش را رها نموده و در مقابل حکومت کمونیستی وقت جهادش را شروع کند.

در زمان جهاد بر ضد کمونیست ها به پسر عموی خود علم گل که فرمانده عملیات چریکی بود پیوست و جهادش را شروع کرد. بعداز مدتی گروه او به گروه دیگری که فرمانده اش وزیر ضابط عموی تورن صاحب بود پیوست. پس از مدتی وزیر ضابط بدلیل برخی مسائل و مشکلات مجبور به ترک افغانستان شده و به پاکستان هجرت می کند.اما دشمنان اسلام در راه او کمین کرده و او را به شهادت می رسانند. به اتفاق و مصلحت مجاهدین و بزرگان تورن امیرالله به عنوان فرمانده انتخاب شد. زمانی که تورن امیرالله این مسئولیت را قبول کرد مشکلات زیادی برای او پیش آمد از جمله بسیاری از دوستان او شهید شدند،حتی چندین بار در کمین نظام کمونیستی و مزدوران می افتد و حتی او را محاصره میکنند اما الله تعالی او را نجات می دهد.

وقتی که مجاهدین در افغانستان پیروز شدند و حکومت کمونیستی را شکست دادند تورن امیرالله همراه بادوستان مجاهد خود به جوزجان رفت و زندگی عادی خود را از آغاز کرد. در زمانی که قدرت طلب های منطقه به خاطر تصاحب قدرت به جان همدیگر افتادند، تورن امیرالله همراه بادوستان مجاهد مخلص راه الله تعالی سعی کردند از جنگ ها و خون ریزی های برنامه ریزی شده در جوزجان جلوگیری کند ولی بر اثر فشار دوستم مجبور شد که از شبرغان کوچ کند وبه مزار شریف رفت. وقتیکه طالبان برای از بین بردن شر و فساد بوجود آمد تورن امیرالله بسیار خوشحال شده و با شوق و علاقه به تحریک اسلامی طالبان پیوست. تورن امیرالله در جبهه های مختلف جهاد شرکت کرد و در ولایاتی مثل سمنگان، سرپل، بلخ، بغلان، کندز و جوزجان مسئولیت های جهادی انجام داد، وقتیکه طالبان برای بار اول ولایت جوزجان را فتح کردند، تورن امیرالله در جوزجان بود و با استفاده از شناخت و رابطه ای که با مسئولین طالبان داشت او را به سمت فرماندهء نظامی یکی از خطوط جنگ انتخاب کردند. در سال۱۳۷۷ که برای بار دوم امارت اسلامی می خواست به جوزجان حمله کند. تورن امیرالله مجالس و نشست های متعددی با متنفذین و بزرگان اقوام در جوزجان دایر کرد و  ذهنیت آنها را در همکاری و حمایت از امارت اسلامی آماده کرد. که در نتیجه امارت اسلامی به جوزجان حمله کرد و با تلفات و زیان های اندک جوزجان را فتح نمود و به جنرال دوستم شکست تاریخی دادند.

وقتی امریکا بر افغانستان تجاوز کرد و امارت اسلامی سقوط نمود تورن امیرالله نیز مجبور به هجرت گردید پس از مدتی با تفاهم بزرگان امارت اسلامی دوباره به جوزجان رفت و جبهات جهادی خود را برای جهاد بر ضد اشغالگران در ولایات جوزجان، سرپل و مزار فعال و تقویه نمود و به جهاد مقدس شروع کردند که صدها حملهء مرگبار را بر ضد دشمنان اسلام و ملت طرح ریزی و عملی کرد. تورن امیرالله بخاطر شجاعت و دلاوری و فهم تاکتیک های جنگی و برنامه ریزی آن به تورن صاحب مشهور شد. او منار اخلاق نیک  و شجاعت بود. به چهار زبان پشتو، دری، ازبکی و ترکمنی تسلط کامل داشت و به راحتی به چهار زبان تکلم می نمود و به همین خاطر در میان مردم و اقوام از محبوبیت خاصی برخوردار بود.

این مجاهد قهرمان همیشه به دوستان و همسنگران خود سفارش می کرد که ما و شما باید خود را یک مجاهد واقعی بسازیم. تمام اعمال ما باید صرفا جهت رضای الله سبحانه و تعالی باشد نه بخاطر مادیات و شهرت اگر ما این اصل را عملی و رهنمای خود قرار دهیم، در دنیا و آخرت سربلند و کامیاب خواهیم بود. این سپه سالار راه الله متعال و قومندان صدها مجاهد بتاریخ ۱۳ ماه میزان ۱۳۸۶ در منطقه چهار جفت در مربوطات شهر شبرغان در هنگام انجام عملیات بر پوسته های اربکی ها و مزدوران رژیم جام شهادت را نوشید و به مقام رفیع شهادت نائل گشت.
انالله وانااليه راجعون

Related posts