تازه ترین ها

سال ۲۰۱۷ میلادی و دستاوردهای نظامی امارت اسلامی

سال ۲۰۱۷ میلادی و دستاوردهای نظامی امارت اسلامی

سال گذشتهء ۲۰۱۷ میلادی یک سال مملو از فتوحات، پیروزی ها و دست آوردها برای امارت اسلامی در ساحهء جهاد علیه امریکا بود. موفقیت ها و دست آوردهای امارت اسلامی در سال گذشته خیلی بزرگتر از آن بود که در یک مقاله و یا نوشته گنجانیده شود. تفصیل و احصائیه کامل یکسال عملیات روزانهء مجاهدین، حملات، انفجارها بر دشمن، حملات راکتی و انواع و اقسام عملیات های مختلف که به شکل روزانه دهها خبر آن در صفحهء انترنیتی الاماره و شبکه های اجتماعی همچو فیس بوک، تویتر، واتس اپ و تلگرام و انستاگرام به نشر می رسید ممکن نیست در یک نوشته جمع آوری شود. لذا در اینجا تلاش صورت می گیرد که بگونهء مشت نمونه خروار به بعضی از موفقیت ها و پیروزهای مهم مجاهدین نظر سریع بیاندازیم.
در ماه اول سال گذشته امارت اسلامی درباره حاکمیت در افغانستان، تسلط بر مناطق و چگونگی آن، راپوری را به نشر رسانید که در آن آمده بود: ۴۱ ولسوالی افغانستان بطور کامل در تسلط امارت اسلامی قرار دارد و دهها ولسوالی دیگر نیز به جز مراکز آن در تصرف مجاهدین اند. در همین ماه حملات چریکی در شهرهای مهم افغانستان قوت گرفت، در پایتخت کابل نزدیک ریاست پنجم امنیت انفجار صورت گرفت و در لشکرگاه نشست کارمندان امنیت ملی هدف حملات فدایی قرار گرفت که طی آن ۱۶ تن از افسران استخباراتی کشته شدند. همزمان با این حملات هدفمند، با وجود سردی شدید هوا حملات جهادی در گوشه و کنار کشور جریان داشت.
در همین ماه ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی به دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا نامه فرستاد و در آن وی را به دیدن و پذیرفتن حقایق در افغانستان تشویق کرد.
در ماه فبروری سال گذشته جنرال نیکولسن فرماندهء نیروهای امریکایی اعتراف کرد که نیروهای امریکایی در افغانستان درگیر جنگ شده اند و هیچ اثری از پیشرفت در میدان جنگ دیده نمی شود. در همین ماه ولسوالی شوراوک ولایت کندهار بطور کامل فتح گردید و غنایم زیادی بدست مجاهدین افتاد. به تعقیب آن، در ولسوالی درقد ولایت تخار حملات مجاهدین قوت گرفت و علاوه بر پیشرفت های دیگر در این جنگ مجاهدین یک هیلی کوپتر دشمن را در منطقه ارچی سرنگون کردند. در ماه فبروری حملهء مهم دیگر جهادی، حملهء نفوذی یک مجاهد در لشکرگاه بود که طی آن ۱۱ تن از عساکر دشمن کشته شدند سپس حمله کننده به سلامت نزد مجاهدین بازگشت. در ماه فبروری زعیم امارت اسلامی شیخ الحدیث هبة الله آخندزاده مجاهدین و مردم عامه را امر کرد تا جهت آبادی و رفاهیت کشور نهال غرس کنند که مجاهدین و مردم نیز از این امر استقبال بی نظیر کردند و در هر منطقه نهال های زیادی غرس گردید.
ماه مارچ با عملیات شدید مجاهدین بر کابل آغاز شد. به تاریخ اول این ماه مرکز جلب و جذب، ریاست حوزهء ششم ومرکز قطعه ۲۴۱ در ولایت کابل مورد حملات فدایی پیهم مجاهدین قرار گرفتند که بر اساس معلومات دقیق طی آن دهها عسکر اجیر کشته و زخمی شدند. چند روز بعد از آن مجاهدین، ولسوالی تاله وبرفک ولایت بغلان را کاملا فتح کردند و یک طیاره بی سرنشین و کشفی امریکا را در قریبی پایگاه بگرام سرنگون کردند. طی یک حمله طوفانی، مجاهدین بازار ولسوالی نیش ولایت کندهار را به تصرف خود در آوردند که در این جنگ ۴۰ تن از عساکر دولتی نیز به مجاهدین تسلیم شدند.
در همین ماه مجاهدین حملات فدایی را بر میدان هوایی خوست نیز انجام دادند که باعث تلفات و خسارات سنگین جانی و مالی به دشمن گردید. همچنان در هلمند یک مجاهد نفوذی ۵ تن امریکایی را به قتل رسانید. در نیمهء دوم ماه مارچ مجاهدین یک قرارگاه بزرگ دشمن را در ترین کوت مرکز ولایت ارزگان فتح کردند. چنانچه سنگین مهمترین ولسوالی هلمند نیز به طور کامل فتح شد و پرچم سفید امارت اسلامی بر مرکز آن در اهتزاز در آمد. ماه مارچ گرچه ماه خیلی سرد در ولایات مرکزی کشور بود مگر باز هم شرایط موسمی نتوانست مانع حرکات جهادی مجاهدین شود، پیشرفت و حملات مجاهدین در ولایت سرپل دشمن را چنان وارخطا ساخت که شورای ولایتی نگرانی خودرا مبنی بر سقوط مرکز ابراز کرد. در همین ماه مناطق زیادی در ولسوالی های شاولیکوت و خاکریز ولایت کندهار نیز تصفیه شدند و پوسته های زیادی فتحه گردید. در آخر این ماه، کمیسیون دعوت و ارشاد امارت اسلامی اعلان کرد که در جریان این ماه ۵۶۵ تن از افراد دولت اجیر صف دشمن را ترک گفته و به صف امارت اسلامی پیوستند.
در اوایل ماه اپریل طرفداران جهادی حکمتیار تسلیمی، در گوشه و کنار کشور اعلان کردند که آنان از حزب بیزار اند و پیوستن خود با امارت اسلامی را اعلان کردند. به تاریخ ۲۱ این ماه قول اردوی شاهین در شهر مزار مورد چنان عملیات فدایی قوی قرار گرفت که قبلا نظیر آن دیده نشده بود. در این حمله بیشتر از ۵۰۰ عسکر دشمن که اکثر شان کومندو های ظالم بنام اسپیشل فورس بودند کشته شدند و به همین اعداد و شمار دیگر زخمی شدند. این حمله تمام رژیم را تکان داد و از جانب آنان اعلان ماتم ملی شد و به سبب آن وزیر دفاع و لوی درستیز ادارهء اجیر استعفا دادند. به تعقیب این حمله در نزدیکی میدان هوایی کهنهء ولایت خوست افراد مسلح بنام کمپاین هدف انفجار تاکتیکی مجاهدین قرار گرفتند که دهها تن از اجیران امریکایی در آن کشته شدند. به تاریخ ۲۸ اپریل عملیات منصوری از جانب امارت اسلامی اعلان گردید و در گوشه و کنار کشور حملات جهادی قوت گرفت. در اولین روز عملیات منصوری علاوه بر دهها عملیات موفق دیگر، ولسوالی زیباک ولایت بدخشان بطور کامل فتح شد و راه کندز و بغلان تحت تصرف مجاهدین در آمد.
به تاريخ اول ماه مى سال ٢٠١٧ مجاهدين ولسوالى غورماچ را كاملا فتح كردند و در قريه سنگلورى ولسوالى صياد ولايت سرپل ده پوسته را تصرف كردند.  در عين حال مجاهدين عمليات گسترده را در ولسوالى خان آباد ولايت كندز آغاز كردند، راه تخار بر روى دشمن بند و قريه هاى زيادى از لوث دشمن تصفيه شد. همزمان با عمليات خان آباد در مناطق ديگر كندز نيز عمليات آغاز گرديد و مركز ولسوالى قلعه زال در تصرف مجاهدين در آمد. از سوى ديگر مجاهدين عمليات همزمان را بر چندين ولسوالى در ولايت كنر آغاز كردند و علاوه بر تصرف چندين پوسته دشمن را متحمل خساره شديد مالى و جانى ساختند. در نزديكى شهر غزنى مجاهدين عمليات بر ولسوالى واغز را آغاز كردند و به استثناى مقام ولسوالى، همه پوسته ها را تصرف كردند، به همين شكل در اثر جنگ شديدى در ولسوالى شاجوى ولايت زابل ٢٥ تن از عساكر دشمن كشته شدند. در اواخر ماه مى در ولسوالى شاوليكوت ولايت كندهار نيروهاى دشمن هدف ضربات شديد قرار گرفتند. در دو حمله پيهم دو قرارگاه دشمن فتح و مجموعا ٨٠ تن از عساكر آن كشته شد. آخرين حملهء نيرومند اين ماه بالاى افراد مسلح نيروهاى ضربتى در ولايت خوست صورت گرفت كه طى آن ٢٢ تن از عساكر ضربتى كشته شدند. 
در اوايل ماه جون سال گذشته عمليات نيرومند جهادى در ولسوالى امام صاحب ولايت كندز آغاز گرديد. همچنان در خاص ارزگان مجاهدين پنج پوسته را فتح كرده و در ولسوالى خواجه سبزپوش ولايت فارياب مناطق وسيعى از وجود دشمن تصفيه شد. در ولايت ننگرهار یک مجاهد نفوذى چهار تن امريكايى را به قتل رسانيد و در هلمند در اثر يك حملهء گروهى استشهادى بر سنگورى ها، دهها مسلح سنگورى كشته و زخمى شدند. در همين ماه ولسوالى درزاب ولايت جوزجان فتح شده و ٦٠ تن از عساكر دولتى تسليم شدند. همچنان پروژه اربكى سازى در ولسوالى چمتال ولايت بلخ ناكام و تعداد زيادى از اربكى ها در حمله مجاهدين كشته شدند. در اواخر جون مجاهدين در مناطق مختلف كشور صدها زندانى را به مناسبت عيد فطر آزاد كردند كه اين اقدام با استقبال وسيع مردمى مواجه شد.
ماه جولاى سال گذشته يكى از ماههاى مالامال از فتوحات بزرگ و موفقيت هاى جهادى بود. با آغاز جولاى مجاهدين عمليات خود بر مركز كندز را شروع كردند و در اطراف شهر پوسته هاى زيادى را تصرف كردند. همچنان يك هليكاپتر دشمن داخلى نيز در اين ولايت سرنگون گرديد. در نصف اول جولاى عساكر حكومتى تجاوز وسيع را بر ولسوالى ناوه ولايت هلمند آغاز كردند كه در اثر آن مجاهدين داخل جنگ هاى شديدی با آنها شدند. در جنگ ناوه دهها تن كماندوى دشمن كشته شد. در جريان اين جنگ پنتاگون تأييد كرد كه يكبار ديگر عساكر تازه نفس امريكايى در هلمند متحمل تلفات و زخم خوردن شدند. در جنگ ناوه اگرچه يك فرمانده برجسته مجاهدين بنام حاجى هيواد شهيد شد مگر دشمن نيز متحمل تلفات كمرشكن گرديد. در ماه جولاى در جنوب شرق شهر كابل و در مربوطات خاك جبار يك قطار پوليس مورد حملات مجاهدين قرار گرفت كه طى آن علاوه بر كشته و زخمى شدن دهها پوليس وسايط زياد آنان نابود شد.
در همین ماه در کندز بشمول یک دگروال امریکایی تعداد زیادی از اشغالگران خارجی کشته شدند. در ولسوالی ارغنداب ولایت زابل و بغلان مرکزی مجاهدین طی عملیات گسترده یی چندین پوسته را از دشمن تصرف کردند. مجاهدین بر ولسوالی گرشک ولایت هلمند نیز هجوم وسیعی را انجام دادند که کمربند دفاعی گرشک را توسط حملات فدایی شکستانده و دهها تن از عساکر دشمن را به قتل رسانیدند. در جنگ گرشک موضوع مهم و قابل ذکر این بود که عبد الرحمن خالد فرزند زعیم امارت اسلامی امیر المومنین شیخ هبة الله آخندزاده نیز بر دشمن حملهء استشهادی انجام داد و در اخیر جام شهادت نوشید. در این جنگ اگرچه مجاهدین نتوانستند ولسوالی را در تصرف خود در آورند مگر نیروی دشمن را تا حد زیادی ضعیف ساخته و مواجه با تلفات و خسارات ساختند.
مانند گرشک مجاهدین در ولسوالی های خواجه سبز پوش و دولت آباد ولایت فاریاب و ولسوالی خان آباد ولایت کندز نیز حملات نیرومندی را انجام دادند وعلاوه بر رسانیدن خسارات به دشمن بعضی مناطق را نیز در تصرف خود در آوردند. در ماه جولای ولسوالی گذرگاه نور ولایت بغلان نیز به طور کامل فتح شد و در ولسوالی تگاب ولایت بدخشان ۲۰ تن از اربکی ها در جنگ با مجاهدین کشته شدند. به تاریخ ۲۳ جولای مجاهدین ولسوالی مهم تیوره در ولایت غور و ولسوالی استراتیژیک کوهستان ولایت فاریاب را فتح کردند. به سلسله این فتوحات مردم در ولسوالی شهرک ولایت غور علیه پولیس محلی قیام کردند، ساحه را از آنان تصفیه کرده و اعلان اتحاد با مجاهدین کردند. به تاریخ ۲۵ جولای ولسوالی کوهستانی و مهم جانی خیل ولایت پکتیا بگونه کامل فتح شد و علاوه بر کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از عساکر دهها عراده تانک و رینجر به غنیمت مجاهدین در آمد. در روزهای آخر ماه جولای مجاهدین طی یک عملیات ویژه یک قرارگاه بزرگ دشمن را در ولسوالی خاکریز ولایت کندهار فتح کردند و ۷۴ عسکر موجود در آن را به قتل رسانیدند.
در ولسوالى وانت وايگل ولايت نورستان مجاهدين پوسته هاى متعددى را از دشمن تصرف كردند، در ولسوالى ناوه ولايت هلمند ٢٥ عسكر كشته شدند و قوماندان امنيه ولسوالى گيلان ولايت غزنى همراه با ٣٠ تن از افراد خود در حمله مجاهدين به قتل رسيد.
همانند جولاى ماه اگست سال گذشته نيز ماه فتوحات ولسوالى ها بود، در اين ماه ولسوالى جانى خيل ولايت پكتيا براى بار دوم فتح گرديد. نيروى كمكى قوى يى كه براى بازگيرى اين ولسوالى ارسال گرديده بود با شكست مواجه شد و از ساحه فرار كرد. ولسوالى غورماچ ولايت فارياب نيز به بار دوم فتح شد، همچنان ولسوالى خماب ولايت جوزجان و مركز انتقالى ولسوالى زنه خان ولايت غزنى نيز توسط مجاهدين فتح گرديد.
به تاريخ ٢٥ اگست ولسوالى گومل ولايت پكتيكا در تصرف مجاهدين در آمد و دشمن در آنجا متحمل تلفات شديد شد. در اين ماه دو هليكاپتر دشمن در ولايت هاى ننگرهار و لوگر سرنگون شدند و به همين شكل امريكايى ها در حملات مختلف در ولايت هاى لوگر، وردك و كندهار متحمل تلفات سنگين شدند.
در اوايل ماه سبتمبر يك حمله فدايى تعداد زيادى از امريكايى ها را در دروازه سوم بگرام به قتل رسانيد. ذبيح الله مجاهد اين حمله را انتقام توهين به كلمه توحيد دانست كه چندى قبل از حمله توسط اشغالگران در ولايت پروان صورت گرفته بود.
همزمان با اين يك هلكاپتر دشمن در ولسوالى اجرستان ولايت دايكندى سقوط كرد و چند روز بعد از آن حمله دوم بر پايگاه بگرام صورت گرفت. تلفات و زخمى ها امريكا ها را ديوانه كرد لذا در ولايت هاى غزنى و ننگرهار مردم عامه را طى بمباردمان به شهادت رسانيدند. 
در ماه سبتمبر مجاهدين بازار بندر را در ولايت فارياب تصرف كردند و رسانه ها خبر دادند كه در جريان يكماه گذشته سه قوماندان امنيه در ولسوالى جغتوى ولايت غزنى پيهم در حملات مجاهدين كشته شدند.
در اواسط ماه سبتمبر مجاهدين ٢٠ پوسته را در ولسوالى المار ولايت فارياب فتح كردند و منطقه وسيعى را تحت تصرف خود در آوردند. همچنان ده پوسته در ولسوالى خواجه غار ولايت تخار فتح شد و غنائم زيادى بدست مجاهدين افتاد.
حمله فدايى بر ميدان هوايى جلال آباد و حملات بر اشغالگران در كابل، خارجى ها را متحمل تلفات شديد ساخت. در اواخر سبتمبر بر جيمز ماتيس وزير دفاع امريكا هنگامى حمله صورت گرفت كه طياره حامل وى در حالت نشست در ميدان هوايى خواجه رواش كابل بود. اين حمله امريكا را خيلى خوفزده ساخت لذا از تمامى اتباع خود خواست تا از سفر به افغانستان اجتناب كنند. به سبب همين حمله بود كه چند هفته بعد از آن وزير خارجه امريكا هنگام سفر خود از پايگاه بگرام خارج نشد بلكه اشرف غنى را همانجا به ملاقات خواست. 
بتاريخ ٢٨ سبتمبر مجاهدين ولسوالى معروف ولايت كندهار را در حالى فتح كردند كه چند روز قبل از آن امريكايى ها تسليمى هليكاپترهاى بلك هاك را به اجيران خود ضامن بالادستى در جنگ خواندند. در حمله بر این ولسوالی دهها تن از پولیس نیز کشته شدند. به تعقیب فتح ولسوالی معروف، مجاهدین درهء استراتیژیک فندقستان را در ولایت پروان تصرف کردند و اربکی هایی محلی را از آنجا فرار دادند.
در اوایل ماه اکتوبر مجاهدین پیشرفت هایی قابل ملاحظه در ولسوالی چوره ولایت ارزگان داشتند و در جریان جنگ ۲۰ تن پولیس در این ولسوالی کشته شدند. در همین روزها یک طیاره ترانسپورتی امریکایی ها در ولایت پروان سقوط کرد و در ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب علاوه بر فتح چندین پوسته دره میرزاولنگ در ولایت سرپل نیز از تسلط دشمن خارج شد.
اواسط ماه اکتوبر همراه با تلفات شدید برای اشغالگران و اجیران آنان بود. به تاریخ ۱۷ این ماه مجاهدین حمله شدید فدایی را بر ولسوالی شلگر ولایت غزنی انجام دادند که دهها تن از عساکر در آن جان باختند. همچنان به استثنای مرکز این ولسوالی همه ساحات آن در تصرف مجاهدین در آمد. در همین روز مجاهدین بر قوماندانی امنیه و نظم عامهء گردیز در ولایت پکتیا چنان حملهء شدیدی را انجام دادند که بشمول قوماندان امنیه بیشتر از صد عسکر کشته شد و تعمیر قوماندانی امنیه با خاک یکسان گردید.
همزمان با این مجاهدین ولسوالی شیبکوه ولایت فراه را فتح کردند و یک روز بعد از آن یک قرارگاه بزرگ دشمن در ولسوالی میوند ولایت کندهار طی یک عملیات ویژه کاملا از بین رفت و در جریان این جنگ ۶۰ عسکر کشته شد. در نیم آخر ماه اکتوبر یک حملهء بزرگ بر ولسوالی جغتوی ولایت غزنی صورت گرفت و یک حمله فدایی بر موتر کارمندان پوهنتون مارشال فهیم در نزدیکی چارراهی قمبر در ولایت کابل انجام یافت که دشمن را متحمل تلفات جانی زیادی کرد. در لغمان یک مجاهد نفوذی چند تن امریکایی را مورد هدف قرار داد. ولسوالی چارچینوی ولایت ارزگان نیز شاهد حملات کوبنده بود. انفجار در میدان هوایی ننگرهار باعث تلفات در صف دشمن اشغالگر گردید و مرکز انتقالی ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی نیز توسط مجاهدین فتح گردید.
در اوایل ماه نومبر سال گذشتهء میلادی یک حملهء فدایی بر سپیشل فورس ولایت کندهار صورت گرفت که دشمن طی آن متحمل تلفات شدید گردید. همچنان اکادمی پولیس در ولایت میدان وردک و یک قرارگاه نظامی دشمن در ولسوالی ناوه ولایت هلمند مورد حملات مجاهدین قرار گرفتند که باعث تلفات و خسارات شدید در صف دشمن گردید. به تاریخ ۱۲ نومبر وزیر دفاع ادارهء اجیر اعتراف کرد که امسال نسبت به سال گذشته حملات طالبان ۱۲% افزایش یافته است. در این ماه یکبار دیگر خارجی ها مواجه با حمله موتر بم مجاهدین شدند و در ولسوالی برگمتال ولایت نورستان یک هلیکاپتر دشمن سرنگون گردید. در اواخر ماه نومبر حملات وسیعی بر ولسوالی دلارام ولایت نیمروز صورت گرفت و منطقه مهم نیشر در ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب در تصرف مجاهدین در آمد.
آخرین ماه سال گذشته میلادی نیز مانند ماههای دیگر مملوء از فتوحات جهادی بود. حمله فدایی بر دشمن در هلمند، کشتار ۱۵ تن اربکی سنگوری در ولسوالی میوند ولایت کندهار، حملات استشهادی در شهر کندهار بر اشغالگران، و پیشرفت های مجاهدین در فاریاب، تخار و ولایت های دیگر اینهمه در حالی رخ داد که بنابر موسم خیلی سرد کشور در مناطق زیاد برفباری بود.
مشاهدات عالی و بررسی های کوتاه نشان می دهد که سال گذشته برای اشغالگران و اجیران آنان همراه با تلفات خیلی شدید بود و مجاهدین امارت اسلامی طی آن دست آوردها و موفقیت های زیاد جهادی داشتند.

قاری حبیب

 

Related posts