تازه ترین ها

سال ۲۰۱۸میلادی و وضعیت امنیتی افغانستان

سال ۲۰۱۸میلادی و وضعیت امنیتی افغانستان

دو روز پیش از آغاز سال ۲۰۱۸م ، شورای روابط خارجی امریکا ( ادارهء که در عرصهء سیاست های خارجی امریکا تحقیق و پژوهش می کند ) گزارش خود را در مورد بررسی های بحران ها و مناقشات تازهء جهان تقدیم کرد ، درین گزارش آمده است : پژوهشگرانِ این شوری پیش بینی می کنند که جهان در سال۲۰۱۸م شاهد سی بحران و جنجال های بزرگی خواهد بود که یکی ازان زوال و فروپاشی احتمالی رژیم کابل به دست طالبان است .

بررسی های این شوری می گوید : گمان برده می شد که استراتژی تازهء ترامپ در سال ۲۰۱۷م مزاحمت در برابر امریکا و رژیم کابل را تا حد زیادی مهار و ضعیف خواهد کرد .

ترامپ به همین نیت از مادر بمب ها در خاک افغانستان استفاده کرد و در طی هر هفته صدها بمب بر افغان های مظلوم پرتاب نمود ، در عرصه های سیاسی و تبلیغاتی نیز از هر گونه فشار ، توطیه و زورگوی کار گرفت ، اما نتیجهء این همه وحشت آفرینی ها بالعکس برای امریکا نا امید کننده بود ، بلکه طالبان توانستند ساحهء سلطهء خود را پس از اعلان استراتژی ترامپ ده در صد دیگر هم گسترش بدهند .

این مرکز تحقیقاتی امریکایی می افزاید : اگرچه دیدگاه و بررسی ما ممکن تنها یک پیش بینی باشد ، اما وضعیت شکست ناپذیر طالبان در هفده سال گذشته و به ویژه ناکامی استراتژی ترامپ که آخرین امیدی برای امریکایی ها بود بدون شک می تواند این احتمال را به یک واقعیت تبدیل بکند که طالبان بخشهای دیگری از ساحهء زیر نفوذ دولت را نیز در کنترول خود بیاورند ، دولت کابل هم اکنون تنها بر چهل در صد خاک افغانستان نفوذ دارد .

زیرا افغان ها از امریکایی ها نا امید شده اند و کشورهای منطقه نیز این حقیقت را درک کرده اند که امریکا  با استفاده از نام داعش می خواهد خشونت ها و مشکلات های زیادی منطقوی ایجاد بکند و چنین وضعیت برای هیچ کسی قابل تحمل نیست .

از سوی دیگر معاون رییس جمهور امریکا « مایک پنس » در آخرین لحظات سال ۲۰۱۷م در یک سفر مخفیانه و اعلام ناشده وارد افغانستان شد ، تا از استراتژی جنگی ترامپ دفاع بکند و در مورد اینکه این استراتژی در سال آینده چه اثرات مهمی خواهد داشت حرف بزند .

اما به شمول نیوز ویک بیش تر رسانه ها و  آگاهان امریکایی سفر مایک پنس را بی ارزش و بی دست آورد خواندند و گفتند : مایک پنس برای اینکه امریکا در سال آینده جز بمباران مردم ملکی آیا کدام دست آورد دیگری هم خواهد داشت ، پاسخ و دلیلی نداشت .

Related posts