تازه ترین ها

جنایات جنگی (دسمبر)

جنایات جنگی (دسمبر)

بتاریخ ۴ دسمبر ۲۰۱۷ میلادی عساکر اشغالگر آمریکایی و داخلی ۸ تن از باشندگان ملکی را در قریهء برگ ولسوالی محمدآغه دستگیر و با خود بردند.

بتاریخ ۶ دسمبر در بمباران نظامیان اشغالگر در ساحهء غوژیره و دوآب ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار ۲۳ تن از هموطنان ملکی را شهید و ۲ تن دیگر را زخمی کردند.

بتاریخ ۶ دسمبر در چاپهء نظامیان اشغالگر و عساکر کماندوی داخلی در ساحهء خیرتوت ولسوالی شاولیکوت ولایت قندهار بشمول ملا امام مسجد ۳ فرد ملکی را شهید و ۱۲ تن دیگر را زخمی کردند.

بتاریخ ۶ دسمبر عساکر داخلی لیسهء داکتر عبدالوکیل در قریهء عمرخیل ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک را تخریب و بعضی از وسایل آن را با خود بردند. بنا به گفتهء آمر عزت الله و مدیر تدریسی محمد حلیم نیروهای مشترک اسناد مهم لیسه، پروجیکتورها، پنج پایه کمپیوتر و وسایل لابراتور آنها را غارت کرده اند.

بتاریخ ۶ دسمبر عساکر آمریکایی و داخلی بر خانه های ملکی در تنگی دره ولسوالی سیدآباد میدان وردک چاپه زدند که در هنگام تلاشی خانه ها ۴ فرد ملکی را شهید و ۴ تن دیگر را دستگیر و با خود بردند.

بتاریخ ۸ دسمبر عساکر داخلی یک کلینیک صحی را در تنگی دره ولسوالی سیدآباد ولایت میدان وردک غارت کردند، سامان آلات صحی، ادویه جات، بسترف ماشین تولید برق و دیگر لوازم را با خود بردند. کلینیک مذکور از سوی صلیب سرخ تمویل می شد و باشندگان ملکی منطقه برای تداوی به این مرکز مراجعه می کردند. که اکنون فعالیت آن متوقف شده است.

بتاریخ ۸ دسمبر در بمباران قوای هوایی اشغالگران در منطقهء قرغان تیپه ولسوالی امام صاحب ولایت قندوز تعدادی خانه تخریب و ۷ تن از باشندگان ملکی شهید شدند.

بتاریخ ۹ دسمبر در حملهء طیارهء درون اشغالگران در ساحهء داگه ناصر خیل ولسوالی بتی کوت ولایت ننگرهار ۲ فرد ملکی به شهادت رسیدند.

بتاریخ ۱۰ دسمبر نظامیان اشغالگر و عساکر داخلی بر ساحات نوری و کودی، شیخ آباد ولسوالی سیدآباد ولایت میدان وردک چاپه زدند، نیروهای مشترک در جریان تلاشی دروازه های خانه را منفجر کرده و در جریان تلاشی مردمان ملکی را شکنجه و لت و کوب کرده اندف آنها همچنین یک کلینیک صحی را غارت کرده، وسائل و سامان آلات طبی را با خود برده اند. همچنین بشمول ملا امام ۷ تن از باشندگان قریه را نیز دستگیر و با خود بردند.

بتاریخ ۱۰ دسمبر در مربوطات ولسوالی زرمت ولایت پکتیا طیارهء درون اشغالگران یک موتر ملکی را هدف حمله قرار داد که در نتیجه بشمول یک کودک ۴ فرد ملکی به شهادت رسیدند.

بتاریخ ۱۱ دسمبر نظامیان اشغالگر و عساکر داخلی مشترکا در منطقهء دورزی ولسوالی مندوزی ولایت خوست بر یک مدرسه چاپه زدند، در جریان تلاشی ۲۶ شاگرد را دستگیر و با خود بردند.

بتاریخ ۱۱ دسمبر قوای اشغالگر با کمک عساکر داخلی مشترکا بر ساحهء صالح زوی ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار چاپه زدند که در نتیجه ۴ تن از اعضای یک خانواده را به شهادت رساندند.

بتاریخ ۱۵ دسمبر نظامیان آمریکایی و عساکر داخلی بر یک مدرسه در ساحهء تتنگ ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار عملیات کردند. در جریان عملیات ۴ تن از طلاب مدرسه را به شهادت رسانده و ۷ تن از باشندگان ملکی را دستگیر و با خود بردند.

بتاریخ ۱۶ دسمبر عساکر کماندوی داخلی با کمک قوای هوایی اشغالگران بر یک مدرسه دینی چاپه زدند که دیوارهای مدرسه را منفجر کرده و ۳ شاگرد را دستگیر و با خود بردند.

بتاریخ ۱۸ دسمبر در فیر و انداخت هاوان عساکر داخلی در ساحهء دشت نهرسراج ولسوالی گرشک ولایت هلمند ۳ کودک خردسال به شهادت رسیده و ۲ فرد ملکی زخمی شدند.

بتاریخ ۱۸ دسمبر عساکر داخلی در قریهء شادو در نزدیکی شهر قلات مرکز ولایت زابل یک عالم دینی بنام مولوی منگل را که وظیفهء امامت و تدریس را به پیش می برد، به شهادت رساندند.

بتاریخ ۱۹ دسمبر نظامیان اشغالگر با کمک عساکر داخلی ساحات ملکی در منطقهء خدرخیل ولسوالی چمتال و جوی شور ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ چاپه زدند که در هنگام تلاشی ۱۹ تن از باشندگان ملکی را دستگیر و با خود بردند.

بتاریخ ۲۲ دسمبر در فیر و انداخت هاوان عساکر داخلی بر ساحهء شیوان ولسوالی بالابلوک ولایت فراه ۳ فرد ملکی را شهید و ۲ تن دیگر را زخمی شدند.

بتاریخ ۲۳ دسمبر نظامیان اشغالگر در هنگام چاپه در منطقهء موسی زوی از مربوطات شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان ۲ فرد ملکی را به شهادت رسانده و ۳ تن دیگر را دستگیر و با خود بردند.

بتاریخ ۲۵ دسمبر عساکر اشغالگر آمریکای با کمک عساکر داخلی بر ساحهء میرزاخیل و وزیر ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار چاپه زدند که در جریان تلاشی خانه ها اموال قیمتی، پول نقد و زیورآلات را دزدیده و ۲ تن از باشندگان ملکی را به شهادت رسانده و یک تن دیگر را زخمی کردند. آنها همچنین ۲ فرد ملکی را دستگیر و با خود بردند.

بتاریخ ۲۶ دسمبر در ساحهء گردی غوث ولسوالی مومندری ولایت ننگرهار افراد مسلح داعشی یک مسجد و یک زیارت را با مواد انفجار، منفجر کردند. که خانه های اطراف نیز زیان دیده و نیمه تخریب شدند.

یک روز پیش از این نیز داعشی ها یک عالم دین بنام مولوی سید حضرت حقانی را در ساحهء خوگیانوی شهر جلال آباد به شهادت رساندند. و پیش از این نیز در جریان انفجار در مسجد جامع ولسوالی مومندری بشمول ملا امام ۸ از نمازگزاران را به شهادت رساندند.

بتاریخ ۲۹ دسمبر افراد مسلح داعشی ۱۲ تن از ملا امامان را از ولسوالی درزاب و قوشتیپه ولایت جوزجان اختطاف و پس از چند روز ۴ تن از آنان را به شهادت رساندند.

 

ماخذ: {رادیوی بی بی سی، آزادی، آژانس خبری اسلامی افغان و پژواک، ویب سایت های خبری خبریال، لر وبر، نن تکی آسیا و بینوا}

Related posts