تازه ترین ها

افغانستان در ماه فبروری ۲۰۱۸م

افغانستان در ماه فبروری ۲۰۱۸م

احمد فارسی

« ملاحظه : این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر به خصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی می توان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد »

در ماه فبروری سال ۲۰۱۸ مجاهدین امارت اسلامی افغانستان ۶۱۹ عملیات بر ضد دشمن انجام دادند که طی آن ۴ طیاره دشمن سرنگون و ۱۶۸ عراده وسایل نظامی آن تخریب گردیده است. در جریان این ماه ۱۶ تن اشغالگر و ۱۱۸۹ تن اجیر کشته و ۲۴ اشغالگر و ۷۲۴ تن اجیر زخم برداشتند. جزئیات این رویدادها را می توان در راپور های ویژه منتشره در صفحه انترنیتی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد ، در ذیل به بعضی از این رویدادها مختصراً اشاره صورت می گیرد.

تلفات اشغالگران خارجی:

در جریان ماه فبروری ۱۶ تن اشغالگر کشته و ۲۴ تن دیگر زخم برداشتند. بر اساس راپور ها به روز چهارشنبه ۲۱ فبروری ۱۴ عسکر اشغالگر در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه طی یک حمله مجاهدین کشته زخمی شدند. به تاریخ ۲۷ فبروری یکبار دیگر نیروهای اشغالگر در ولسوالی قرغه یی ولایت لغمان متحمل تلفات و خسارات گردیدند. متأسفانه همچو گذشته اشغالگران یکبار دیگر با تمام بی شرمی به این تلفات اعتراف نکردند و تعداد تلفات اعتراف شده شان در سال ۲۰۱۸ به یکتن باقی ماند.

خسارات وارده به دشمن :

عملیات مجاهدین در ماه فبروری منجر به خسارات شدید به دشمن داخلی و خارجی گردید. در جریان این ماه ۴ طیاره دشمن سرنگون گردید و در حدود ۱۶۸ عراده تانک و وسایط دیگر نظامی دشمن تباه شد. طبق خبرها ضمن این سرنگونی طیاره ها به روز شنبه ۱۰ فبروری یک طیاره هلی کوپتر اشغالگران هندی نیز توسط مجاهدین در ولسوالی درقد ولایت تخار سرنگون گردید.

تلفات در صف ادارهء اجیر:

چنانچه ذکر شد در جریان ماه فبروری ۱۱۸۹ تن از اجیران داخلی کشته شدند. در اینجا بگونه مثال به بعضی از کشته های صفوف متوسط اجیران اشاره صورت می گیرد:

به روز شنبه ۳ فبروری سارنوال ولسوالی پشت کوه ولایت فراه کشته شد. به تعقیب آن به روز جمعه ۹ فبروری قوماندان تولی عسکر اجیر در شهر غزنی طی یک حمله چریکی به قتل رسید و به تعقیب آن به روز پنجشنبه ۱۴ فبروری معاون قوماندان اربکی ها در مرکز ولایت لوگر کشته شد. یک قوماندان پولیس در محبس مرکزی ولایت ننگرهار به روز سه شنبه ۲۰ فبروری کشته شد. به فردای آن یک قوماندان مربوط به ملیشه های دوستم در ولایت جوزجان جان باخت. به تاریخ ۱۸ فبروری یک کارمند امنیت در مرکز ولایت پروان کشته شده بود. به تاریخ ۲۱ فبروری در همسایگی پروان، مدیر امنیت ولایت کاپیسا ترور شد. به روز یکشنبه ۲۵ فبروری مشاور رئیس اجرائیه ادارهء اجیر در شهر کابل به قتل رسید و به تعقیب آن به روز سه شنبه ۲۷ فبروری یک محافظ اشرف غنی در ولایت بلخ کشته شد.

تلفات و آزار و اذیت مردم ملکی :

بر اساس راپور گروه محافظت و عدالت افراد ملکی CPAG، در ماه گذشته حد اقل ۶۰۰ تن ملکی کشته و زخمی شده اند. ماه فبروری نیز همچو ماههای گذشته همراه با تلفات ملکی بود بلکه آغاز این ماه با تلفات و خسارات شدید بر افراد ملکی در ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب بود. طی این بمباردمان که به روز اول ماه فبروری صورت گرفته بود دهها تن از افراد ملکی منطقه کشته و زخمی شدند. در همین روز حد اقل ۲۷ تن ملکی طی حملات نیروهای سپیشل فورس در ولسوالی میوند ولایت کندهار کشته شدند. به تعقیب آن، به روز شنبه ۳ فبروری نیروهای اشغالگر بازار دیش واقع در ولسوالی رباط ولایت هلمند را بمباردمان کردند.

به روز چهارشنبه ۷ فبروری شورای ولایتی غزنی نیز گفت که طی عملیات اخیری که توسط عساکر ادارهء کابل انجام یافته است تنها مردم ملکی متضرر شده اند. به سلسله تلفات ملکی به روز پنجشنبه ۸ فبروری مطبوعات از کشته شدن ۷ تن از اعضای یک خانواده در اثر عملیات عساکر دولتی در ولسوالی علی شیر ولایت خوست نیز خبر دادند.

تخریب شهرک عمری توسط مدعیان بازسازی :

ماه گذشته شهرک عمری توسط امارت اسلامی در ولایت تخار ایجاد شد و برای مردم تسلیم گردید اما به روز پنجشنبه ۸ فبروری نیروهای امنیتی این ولایت بر این شهرک یورش برده و آنرا کاملا تخریب کردند. اگرچه این شهرک اکنون ملکیت مردم منطقه بود اما نیروهای اجیر به شکل خیلی بی رحمانه این ملکیت ها را تخریب و اموال مردم بیچاره را تباه کردند.

عملیات منصوری :

در جریان ماه فبروری ۶۱۹ عملیات بزرگ و کوچک در مناطق مختلف کشور انجام یافت که به بعضی از آنها بطور نمونه اشاره صورت میگیرد: به روز شنبه ۱۰ فبروری مجاهدین امارت اسلامی سنگوریان ولسوالی ناوه ولایت هلمند را هدف قرار دادند که طی آن دهها تن از آنان کشته و زخمی شدند. به فردای این حادثه، سنگوریان هلمند یکبار دیگر متحمل تلفات شدید شدند. اینبار یکتن از مجاهدین نفوذی ۱۶ تن آنان را شلیک کرده و به قتل رسانید.  روز شنبه ۱۰ فبروری شاهد سرنگونی یک هلیکاپتر اشغالگران هندی نیز توسط مجاهدین در ولسوالی درقد ولایت تخار گردید. به تعقیب آن به روز سه شنبه ۱۳ فبروری جنگ شدید میان مجاهدین و عساکر اجیر در ولسوالی نیش ولایت کندهار در گرفت که طی آن تعداد زیادی از عساکر اجیر کشته و زخمی شدند. روز شنبه ۱۷ فبروری شاهد سقوط یک مرکز مهم نظم عامه در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه بود. طی یک عملیات دیگر به روز سه شنبه ۲۰ فبروری که بر پوسته های این ولسوالی انجام یافت حد اقل ۳۵ پولیس کشته شد و به تعقیب آن در همین روز سه پوسته مهم عساکر اجیر در ولسوالی نادعلی ولایت هملند به دست مجاهدین افتاد.

به روز چهارشنبه ۲۱ فبروری ۵ عسکر اشغالگر در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه طی یک حمله مجاهدین کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند. روز پنجشنبه ۲۲ فبروری شاهد یک حمله استشهادی بالای پولیس در ولسوالی گرشک ولایت هلمند بود که طی آن دهها تن از آنان کشته و زخمی شدند.  روز شنبه ۲۴ فبروری یکبار دیگر شاهد حملات استشهادی مجاهدین بر کندک عساکر اجیر در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند بود. در همین روز حوزه دوم امنیتی شهر لشکرگاه نیز مورد هجوم مجاهدین قرار گرفت که طی آن تعداد زیادی از کارکنان استخباراتی این اداره کشته و زخمی شدند.

روز سه شنبه ۲۷ فبروری نیز شاهد کشته شدن ۱۱ اربکی بشمول ۵ قوماندان آنان در ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب بود.

 اعزام نیروهای جدید :

در ماه های گذشته بنابر استراتیژی جدید امریکا یک تعداد عساکر اشغالگر وارد افغانستان شدند اما به روز یکشنبه ۴ فبروری پنتاگون اعلان کرد که تصمیم ارسال عساکر بیشتر به افغانستان را ندارد. به تعقیب این اعلان، به روز شنبه ۲۴ فبروری ۸۰۰ تن از مشاورین خاص نظامی امریکا وارد افغانستان شدند. از یکسو این تعداد از افراد جدید وارد کشور میگردند و از سوی دیگر اشغالگران ایتالوی نتوانستند در ولایت فراه با مجاهدین مقابله کنند و بالاخره به روز دوشنبه ۲۶ فبروری مجبور به فرار و ترک این ولایت شدند.

نفوذ امارت در ادارهء اجیر کابل :

در گذشته ها نیز اعترافاتی مبنی بر اینکه امارت اسلامی توانسته است در داخل ادارهء اجیر نفوذ کند وجود داشت و به همین سلسله به روز یکشنبه ۴ فبروری رئیس اجرائیه این اداره گفت که افرادی در داخل حکومت وجود دارند که با طالبان همکاری کرده و آنان را به اهداف شان می رسانند. به تعقیب این، به روز شنبه ۱۷ فبروری این مقام حکومت کابل گفت که اوضاع امنیتی چنان وخیم است که ما نمیتوانیم بیرون از ارگ حتی یک نشست عادی هم داشته باشیم.

از سوی دیگر به روز شنبه ۱۷ فبروری استخبارات المان گفت که طالبان آنقدر نیرومند شده اند که در هر منطقه کابل خواسته باشند میتوانند عملیات انجام دهند.

علاوه بر این، در این اواخر موسسات و جهت های مختلف طی سروی ها و بررسی ها نیرومندی مجاهدین امارت اسلامی و مناطق تحت تسلط شان را اعلان کردند. موسسه سیگار به روز پنجشنبه اول ماه فبروری اعلان کرد که در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی نفوذ طالبان امسال دو برابر بالا رفته است. بر اساس این راپور سال گذشته طالبان توانستند مناطق زیادی را از وجود افراد حکومت اجیر پاکسازی کنند.

استفاده از مساجد و تخریب مدرسه توسط اردوی اجیر :

در گذشته نیز بارها اخبار موثق با شواهد ارائه گردید که اردوی اجیر و پولیس مرتزقه از مکاتب و مدارس همچو سنگر برای جنگ علیه مجاهدین استفاده می کنند. اینبار خبرگزاری پژواک به روز پنجشنبه ۱ فبروری خبر داد که عساکر اردوی اجیر در ولسوالی برکی برک ولایت لوگر در داخل مسجد جامع پوسته ایجاد کرده و مانع نمازگزاران از ورود به مسجد می شوند.

از سوی دیگر عساکر اجیر به روز سه شنبه ۶ فبروری یک مدرسه دینی را در ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار تخریب کرده و طالب العلمان را لت و کوب کردند. در یک عمل مشابه نیروهای ادارهء اجیر به روز دوشنبه ۱۹ فبروری یک مدرسه دیگر را در ولسوالی الینگار ولایت لغمان منهدم ساختند.

گفتگوهای صلح :

تقریبا از دو ماه به اینسو امریکا و ارگ بعد از ناکامی های پیهم در میدان های نظامی و سیاسی هشدار دادند که دروازه های مذاکرات و گفتگو با طالبان بسته شده است و آنان در آینده با طالبان در میدان جنگ نبرد آزمایی خواهند کرد. به همین سلسله به روز چهارشنبه ۷ فبروری محللین سیاسی امریکایی گفتند که این اظهارات در حالی صورت میگیرد که رهبران امریکایی و ارگ به سبب ناکامی ها خشمگین می باشند. از یکسو این دروازه ها بسته اعلان شد اما دیری نگذشته بود که به روز یکشنبه ۲۵ فبروری معاون وزارت خارجه امریکا اعلان کرد که طالبان هنوز هم فرصت دارند تا از طریق مذاکرات مشکل افغانستان را حل کنند. به تعقیب آن و به پیروی از سیاست بادار، به روز چهارشنبه ۲۸ فبروری اشرف غنی نیز طی سخنرانی در گردهمایی پروسه صلح در کابل، امارت اسلامی را به مذاکرات بدون قید شرط دعوت کرد. امارت اسلامی در واکنش به دعوت امریکا گفت که اگر این کشور در این ادعای خود صادق است مستقیما با دفتر سیاسی امارت در قطر به ارتباط شود و از سوی دیگر دعوت اشرف غنی را بنابر عدم توافر شروط صلح رد کرد.

هشدار روس به ادارهء اجیر :

سفیر روس در افغانستان به روز چهارشنبه ۷ فبروری در واکنش به سخنان حنیف اتمر مشاور امنیت ادارهء کابل که ادعا کرده بود روس و ایران با طالبان همکاری می کنند خطاب به اتمر گفت که ناکامی خودرا به دوش دیگران نیاندازید. او گفت که ادارهء کابل و امریکا در جنگ خود علیه طالبان ناکام شده اند پس این ناکامی را بدون اینکه جهت های دیگر را متهم سازند باید بپذیرند.

همکاری های تعلیمی :

اگرچه دشمن، مجاهدین امارت اسلامی را متهم به بستن دروازه های مکاتب و مدارس می کند اما به روز سه شنبه ۱۳ فبروری مطبوعات امارت اسلامی از توافقنامه همکاری میان کمیسیون تعلیم وتربیه امارت اسلامی و مسئولین تعلیم و تربیه ولایت هلمند خبر دادند. بر اساس این توافقنامه هر دو جهت برای باز کردن دروازه های تمام مکاتب و اشراف امور آن توسط امارت اسلامی موافقه کردند.

نامه امارت به مردم امریکا :

به روز چهارشنبه ۱۴ فبروری امارت اسلامی یک نامه عنوانی مردم امریکا به نشر رسانید که طی آن مردم امریکا را از واقعیت های کنونی در افغانستان با خبر ساخته و تشویق کرد تا حکومت و مقام های جنگ طلب خودرا متقاعد سازند تا به جنگ خاتمه داده و راه صلح و گفتگو را به پیش گیرند. یکماه قبل از این نیز، امارت اسلامی نامه سرگشاده عنوانی رئیس جمهور امریکا فرستاده بود. این دو نامه اثر زیادی بر مردم امریکا داشت و اکنون از نشریات مطبوعات در این کشور چنان معلوم می شود که حکومت تحت فشار مردم خود قرار گرفته است. به همین سلسله به روز دوشنبه ۲۶ فبروری مجله نشنل انترست امریکا نوشت که امریکا هرگز نمیتواند در جنگ افغانستان کامیاب شود و به همین منوال به روز چهارشنبه ۲۸ فبروری روزنامه واشنگتن پوست نوشت که امریکا باید همین اکنون از افغانستان خارج شود.

مامورین زن و خواهشات مقام های حکومتی از آنان :

چندی قبل بعضی از نوارهای ویدیویی به نشر رسید که نشان میداد مامورین بلند رتبهء ادارهء اجیر کابل از زنانی که میخواهند در ادارات دولتی توظیف شوند استفاده جنسی می کنند به همین سلسله به روز سه شنبه ۶ فبروری مامورین طبقه اناث در ولایت جوزجان گفتند که در وقت تقرر در ادارات دولتی از آنان مطالبات نا مشروع صورت می گیرد.

لکه عار دیگر توسط ادارهء اجیر کابل :

ادارهء اجیر کابل از آغاز ایجاد آن در سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون همیشه در رده های بالایی کشورهای فاسد جهان قرار داشته است و به همین سلسله به روز پنجشنبه ۲۲ فبروری ادارهء شفافیت جهانی اعلان کرد که افغانستان چهارم کشور فاسد در جهان است.

حمایت امارت از پروژه تاپی :

به روز جمعه ۲۳ فبروری پروژه گاز تاپی توسط رهبران چهار کشور دخیل افتتاح گردید. امارت اسلامی این پروژه عام المنفعه را دست آورد خود دانست زیرا برای اولین بار گفتگوها و مذاکرات برای تنفیذ این پروژه از طریق افغانستان در زمان امارت اسلامی آغاز گردیده بودم. علاوه بر این امارت اسلامی حمایت خودرا از هر آن پروژه عام المنفعه اعلان کرد که نفع آن مستقیما متوجه مردم باشد و دشمن از آن استفاده سوء نکند.

ادارهء اجیر و خبرنگاران :

با وجود اینکه اکثر مطبوعات در افغانستان توسط اشغالگران و یا موسسات آنان ایجاد شده اند و وظیفه شان اشاعه تبلیغات دروغین علیه مجاهدین و به نفع ادارهء کابل است مگر باز هم به روز سه شنبه ۶ فبروری خبرنگاران ولایت ارزگان گفتند که مقام های ولایتی هیچ معلومات در ارتباط با حوادث در این ولایت را به آنان شریک نمی سازند. به فردای این خبر، رئیس ادارهء حمایت از ژورنالستان نیز گفت که از آغاز حکومت وحدت ملی تا کنون ۱۵۰ رسانه از نشرات باز مانده اند.

……………………………………………………………….

منابع : سایت های خبری داخلی و خارجی، راپور ماهانهء کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی و راپور ماهانه کشتار افراد ملکی منشورهء سایت امارت اسلامی.

Related posts