تازه ترین ها

افغانستان در ماه مارچ ۲۰۱۸ میلادی

افغانستان در ماه مارچ ۲۰۱۸ میلادی

احمد فارسی

« ملاحظه: این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی می توان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد »

ماه مارچ سال ۲۰۱۸ نیز مانند ایام و ماههای گذشته دست آوردهای نیک جهادی داشت. در جریان این ماه یک ولسوالی فتح گردید و حملات شدیدی نیز بر دشمن وارد گردید. در این ماه اشغالگران یکبار دیگر رو به جبهات جنگ کردند و از سوی دیگر تعدادی از عساکر تازه نفس نیز وارد صحنه شدند. تفاصیل اینهمه رویدادها را همراه با موضوعات دیگر میتوان تحت عناوین ذیل مطالعه کرد.

تلفات اشغالگران خارجی :

در جریان ماه مارچ اشغالگران خارجی چندین بار مورد حملات مستقیم مجاهدین قرار گرفته ومتحمل تلفات و خسارات شدند. به همین سلسله به روز شنبه ۳ مارچ کاروان اشغالگران در مربوطات حوزه نهم امنیتی کابل مورد حملات مجاهدین قرار گرفت که طی آن تعدادی از آنان کشته و زخمی شدند. به تعقیب آن به روز شنبه ۱۷ مارچ شهر کابل یکبار دیگر شاهد حمله مجاهدین بر عساکر خارجی بود که این حمله نیز جان بعضی از اشغالگران را گرفت و تعدادی را زخمی ساخت. دشمن اشغالگر و دروغگو اگرچه این حملات را پذیرفت مگر از پذیرفتن تلفات و خسارات در آن ابا ورزید و با تمام بی شرمی در این ماه به کشته شدن یکتن از افراد خود نیز اعتراف نکرد. به این ترتیب تعداد کل کشته شدگان اعتراف شده همانا ۳۵۴۸ تن باقی ماند.

تلفات در صف ادارهء اجیر:

راپورها نشان میدهد که تلفات نیروهای اجیر در این اواخر رو به افزایش است اما آمار دقیق آن در دست نیست. بطور اوسط روزانه بیشتر از ده تن از این افراد در جبهات و در حملات مجاهدین کشته میشوند. در رده های وسطی ادارهء اجیر، به روز چهارشنبه ۷ مارچ رئیس حج و واقاف ولایت ننگرهار که همیشه علیه مجاهدین و به نفع اشغالگران صحبت می کرد از جانب اشخاص نا معلوم کشته شد و به تعقیب آن به روز چهارشنبه ۲۸ مارچ قوماندان امنیهء ولسوالی شیوه ولایت ننگرهار نیز کشته شد. دو روز بعد از این رویداد به روز جمعه عضو شورای ولایتی ولایت کنر در ولسوالی وته پور این ولایت به قتل رسید.

تلفات و آزار و اذیت ملکی:

آزار و اذیت ملکی ها، تلفات و خسارات آنان به اوج خود رسیده است. دشمن اشغالگر و اجیران داخلی ترکیز بیشتر بر این امر داشته و بی رحمانه مردم ملکی را متضرر می سازند. تفصیل این موضوع را میتوان در راپور تلفات ملکی منتشرهء سایت الاماره مطالعه کرد. در اینجا بگونه مثال از بعضی از این رویدادها یاد آوری می گردد.
به روز یکشنبه ۴ مارچ نیروهای کمپاین در ولسوالی نادرشاه کوت ولایت خوست چهار تن از اعضای یک خانواده را به قتل رسانیدند. در همین حال مطبوعات از تظاهرات مردم در ولایت غزنی خبر دادند. این تظاهرات که بر ضد ظلم و استبداد اربکی ها به راه افتاده بود چندین روز ادامه داشت و بالاخره با حمله نیروهای امنیتی بر تظاهر کنندگان و شلیک بر آنان پایان یافت.
به روز یکشنبه ۴ مارچ رادیو آزادی که از جمله بوق های اشغالگران می باشد اعتراف کرد که آسیب دیدگان در عملیات جاری در ولایت کندز که توسط اردوی اجیر به همکاری باداران خارجی شان به راه انداخته شده است تنها مردم ملکی اند. به سلسله آزار و اذیت مردمی به روزپنجشنبه ۸ مارچ مطبوعات از تخریب سه مرکز صحی در ولایت پکتیکا خبر دادند. به روز شنبه ۱۷ مارچ یکبار دیگر اشغالگران امریکایی مردم بیگناه را در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار مورد هدف قرار داده و حد اقل ۹ تن از آنان را به شهادت رسانیدند.
به روز پنجشنبه ۲۹ مارچ نیروهای هوایی اشغالگران یک محفل دستاربندی را در ولایت فراه مورد بمباردمان قرار دادند که طی آن تعداد زیادی از طلاب علم و علماء به شهادت رسیدند و عدهء دیگری زخمی شدند. به روز جمعه ۳۰ مارچ مطبوعات از تخریب ۳۵ خانه های مسکونی در ولایت های وردک و بدخشان توسط نیروهای ادارهء اجیر خبر دادند. علاوه بر این در جریان این ماه راپورها از تخریب اماکن مسکونی و تجارتی مردم بیچاره و بیگناه در ولایت تخار نیز بدست آمده است.

عملیات منصوری:

به روز پنجشنبه اول ماه مارچ ولسوالی درقد ولایت تخار شاهد جنگ شدیدی میان مجاهدین و کماندوهای ادارهء اجیر بود که طی آن ۱۳ کماندو کشته و ۱۵ دیگر زخم برداشتند و قوای دشمن مجبور به فرار از میدان جنگ گردید. به تعقیب آن به روز شنبه ۱۰ مارچ شورای ولایتی فراه از کشته شدن ۳۰ کماندو و ۶ پولیس در این ولایت خبر داد. به روز شنبه ۳ مارچ کاروان اشغالگران در مربوطات حوزه نهم امنیتی کابل مورد حملات مجاهدین قرار گرفت که طی آن تعدادی از آنان کشته و زخمی شدند. به روز یکشنبه ۴ مارچ ۵ قریه در ولسوالی دواب ولایت نورستان بعد از عملیات پاکسازی نیروهای اجیر به تصرف مجاهدین در آمد.
روز چهارشنبه ۷ مارچ شاهد حملات گستردهء مجاهدین بر قوماندانی امنیه و قوماندانی شاهراه ولسوالی بولدک ولایت کندهار بود که طی آن تعداد زیادی از افراد دشمن کشته و زخمی شدند. به روز جمعه ۹ مارچ مجاهدین امارت اسلامی یکبار دیگر در ولایت تخار حملات شدید خودرا علیه اجیران داخلی آغاز کردند و طی آن یک مرکز را با ۱۲ پوسته در ولسوالی خواجه غار این ولایت به تصرف خویش در آورند.
به روز دوشنبه ۱۲ مارچ ولسولی انار دره ولایت فراه به تصرف مجاهدین در آمد. به تعقیب آن به روز شنبه ۱۷ مارچ شهر کابل یکبار دیگر شاهد حمله مجاهدین بر عساکر خارجی بود که طی آن تعدادی از آنان کشته و زخمی شدند. علاوه بر این، مجاهدین امارت اسلامی صدها حملات بزرگ و کوچک را علیه دشمنان خارجی و داخلی انجام دادند که تفاصیل آنرا میتوان در نشریات مجاهدین مطالعه کرد.

برگشت نیروهای اشغالگر:

به روز یکشنبه ۴ مارچ نیروهای اشغالگر ناتو از اعزام نیروهای جدید به خط اول جنگ در ولایت فاریاب خبر دادند اما دیری نگذشت که این نیروها تاب حملات مجاهدین را در آنجا نیاورده و به روز دوشنبه ۱۹ مارچ یکبار دیگر از آنجا فرار کردند. از سوی دیگر به روز سه شنبه ۶ مارچ کابل نیوز سخنان یک محلل سیاسی در امور نظامی بنام الکسیرونکوف را به نشر رسانید که گفته بود خارجی ها در افغانستان نیروهای افغانی را منحیث سپر استفاده می کنند. به تعقیب این و به روز پنجشنبه ۸ مارچ کشور آلمان از ارسال نیروهای تازه نفس به افغانستان خبر داد. در خبر آمده است که آلمان میخواهد تعداد عساکر خودرا در این کشور به ۱۳۰۰ تن افزایش دهد. و در آخرین روز ماه مارچ یک لواء تازه نفس از نیروهای امریکایی وارد افغانستان شد. اگرچه آمار دقیق این افراد معلوم نیست مگر عموما لواء شامل ۲۰۰۰ تن عسکر می باشد.

جنگ برای منافع امریکا:

در این اواخر یک تعداد از سیاستمداران تاریخ گذشته ادعا کردند که جنگ کنونی بین الافغانی بوده و هیچ ارتباطی با خارجی ها ندارد اما در تردید این سخنان جنرال نیکولسن فرمانده عمومی اشغالگران در افغانستان به روز پنجشنبه اول ماه مارچ گفت که نیروهای خارجی در افغانستان بخاطر منافع امریکا در مبارزه اند.
به یغما بردن ذخایر و معادن کشور:
امارت اسلامی از سالها به اینسو ملت را متوجه اهداف شوم و دزدی ثروت های اشکور توسط اشغالگران و اجیران داخلی آنان ساخته است و اینک به روز دوشنبه ۵ مارچ سناتور هاشم الکوزی، یکی از افراد خود اجیران داخلی، در مصاحبه با سپوتنیک گفت که نیروهای خارجی در این ولایت مصروف دزدی و به یغما بردن ذخایر و معادن هستند و او برای اثبات این ادعا شواهد کافی بدست دارد.

مجاهدین نفوذی:

از چندین سال به اینسو مجاهدین توانستند تعدادی از افراد خودرا در صفوف مختلف دشمن جابجا سازند که این امر باعث تسیهلات زیادی برای مجاهدین گردیده است. این افراد نفوذی علاوه بر شریک ساختن معلومات امنیتی و فراهم سازی زمینهء حملات مجاهدین، احیانا دست به حمله در داخل صفوف دشمن زده و اشغالگران و اجیران آنان را مستقیما مورد هدف قرار میدهند. به روز دوشنبه ۵ مارچ والی نامنهاد ولایت فراه نگرانی خودرا در ارتباط با موجودیت و افزایش مجاهدین نفوذی در صفوف دشمن ابراز داشته و گفت که موجودیت این نفوذی ها باعث افزایش تلفات در صف نیروهای این اداره شده است.

مکاتب یا قرارگاه نظامی:

امارت اسلامی قبل از آغاز سال تعلیمی در تلاش باز کردن دروازه های بسته مکاتب و مدارس بوده و در این راستا بعضی معاهدات با ریاست های معارف ادارهء اجیر نیز صورت گرفته است. اما از سوی دیگر دشمن از مکاتب منحیث مراکز جنگی استفاده می کند. به روز یکشنبه ۲۵ مارچ ریاست معارف ولایت هلمند از استخدام مکاتب توسط نیروهای امنیتی خبر داد و گفت که این مکاتب به پایگاههای نظامی مبدل گردیده اند.

نشست تاشکند:

به روز دوشنبه ۲۶ مارچ نشست تاشکند با اشتراک ۲۲ کشور و نهاد به ظاهر مستقل آغاز گردید. این نشست در حمایت از پروسهء نامنهاد صلح در کابل انجام یافت که طی آن اشتراک کنندگان بر عدم مداخلهء خارجی در این کشور ترکیز کردند و در حالی طالبان را به پذیرفتن پیشنهاد صلح ادارهء کابل دعوت کردند که اکثر کشورهای اشتراک کننده همین اکنون در افغانستان حضور نظامی داشته و حتی در امور ملکی مداخله فوق العاده دارند.
…………………………………………
منابع : سایت های خبری داخلی و خارجی، راپور ماهانهء کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی و راپور ماهانه کشتار افراد ملکی منتشرهء سایت امارت اسلامی.

Related posts