تازه ترین ها

اداره غرباء، ایتام و معلولین امارت اسلامی افغانستان

اداره غرباء، ایتام و معلولین امارت اسلامی افغانستان

بسم الله الرحمن الرحیم

يَسْأَلُونَكَ مَاذَا يُنْفِقُونَ قُلْ مَا أَنْفَقْتُمْ مِنْ خَيْرٍ فَلِلْوَالِدَيْنِ وَالْأَقْرَبِينَ وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا تَفْعَلُوا مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ (البقره: ۲۱۵)

ترجمه : ( ای پیامبر ! اصحاب کرام رضی الله عنهم) می پرسند از تو که ما از کدام اموال خود برای صدقه و خیرات خرج بکنیم ( و برای چه کسانی بدهیم ) ، بگو که بر پدر و مادر، خویشاوندان، یتیمان، مسکینان و مسافران صرف بکنید، و هر آن کار خیری که انجام می دهید خدواند تعالی به آن دانا است ( و پاداش آن را حتما برای شما می دهد ).

رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرموده است :

مَنْ عَالَ ثَلَاثَةً مِنْ الْأَيْتَامِ، كَانَ كَمَنْ قَامَ لَيْلَهُ وَصَامَ نَهَارَهُ، وَغَدَا وَرَاحَ شَاهِرًا سَيْفَهُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ، وَكُنْتُ أَنَا وَهُوَ فِي الْجَنَّةِ أَخَوَيْنِ، كَهَاتَيْنِ أُخْتَانِ، وَأَلْصَقَ إِصْبَعَيْهِ السَّبَّابَةَ وَالْوُسْطَى (سنن ابن ماجة).

ترجمه : کسیکه سه تن از یتیمان را تربیه و پرورش کرد ( یا وسیلهء پرورش آن ها گردید و اسباب حاجت و ضرورت آن ها را مهیا نمود ) مانند عبادت گذاری است که شب را با عبادت زنده سپری می کند و از طرف روز روزه می گیرد و در حالی شب و روز می کند که شمشیر وی در راه خدا برهنه می باشد ( یعنی در برابر دشمن آماده می باشد ) ،  من و وی در جنت برادران می باشیم، مانند این دو انگشت، سپس ( از روی مثال ) رسول الله صلی الله علیه وسلم انگشت سبابه و وسط خود را با هم یکجا کرد.

چنانکه هویدا است خاک افغانستان در پنجه های اشغال وحشیان جهان قرار دارد و ملت مظلوم و غیور افغان در برابر آن ها مشغول وظیفهء مقدس جهاد هستند، قربانیان، خانواده های شهداء و معلولین این جنگ مقدس بر همه امت اسلامی حق دارند که با ایشان همکاری و کمک بکنند.

خداوند تعالی در قرآن کریم در وصف رسول الله صلی الله علیه و سلم و مؤمنان بیان کرده است که : محمد ( صلی الله علیه وسلم ) و همراهان وی سخت اند بر کفار و مهربان اند درمیان خود ( الفتح : ۲۹ )

خداوند متعال در جای دیگری در وصف مؤمنان فرموده است : مؤمنان یکدیگر را به صبر و مهربانی توصیه می کنند ( البلد : ۱۷ )

پیامبر اسلام ( صلی الله علیه و سلم ) فرموده است : مسلمان ها مانند یک جسد هستند ، هرگاه عضوی از جسد درد بکند همه اعضاء جسد به تکلیف می شود ( بخاری شریف )

در جای دیگری می فرماید : خابَ عبدٌ وخسر لم يجعل الله تعالى في قلبه رحمة للبشر .

ترجمه : در خسران و تاوان است کسیکه خداوند تعالی در قلب وی رحم و مهربانی بر بشر نگذاشته باشد.

امارت اسلامی افغانستان بر همه ادارات خیریه، سرمایه داران و مسلمان های مخیر صدا می کند که کمک و همکاری با برادران تنگدست، بیوه زنان و یتیمان را فراموش نکنند.

تا یتیمان نسبت به دیگر اطفال جامعه خود را کم و تهی دست نپندارند و خدا نخواسته این قشر ملت اسلامی به یک عضو شکسته و مفلوج مبدل نشوند و ما در روز محشر مسئول و بی جواب نمانیم.

کمک و همکاری با قشرهای نا توان اگر از یکسو شکر گذاری خدا و مخلوق خدا، صله رحمی و همدردی با خواهران و فرزندان مفلوک الحال امت و ادای مسئولیت است، از سوی دیگر ذریعهء اجر و پاداش بی پایان از جانب خداوند تعالی و سبب برکت، زیادت و ترقی در جان، مال و اولاد نیز است.

« ادارهء غرباء، ایتام و معلولین » امارت اسلامی افغانستان برای کمک و همکاری و کمک با بیوه زنان ، یتیمان و معلولین کشور دست به کار شده است، این اداره تلاش می کند  تا در هر بخش کشور با خانواده های محتاج  و نیازمند بر وقت و به شکل درست کمک های نقدی و غذایی بکند.

هزاران خانواده های شهداء و معلولین همین اکنون نزد این اداره ثبت است، بیش تر آنان در حالت بسیار فقر و ناتوانی زندگی می کنند و حتی بسیاری شان به گداگری محتاج شده اند ، هیچ سرپرستی ندارند و به همکاری ما چشم به راه هستند.

بناءً از همه مسلمان های مخیر می خواهیم که با هموطنان ناچار و محتاج کشور هر گونه کمک بکنند، با آدرس و شماره های ذیل در تماس شوند و مکلفیت اسلامی و انسانی خود را ادا نمایند، اجرکم علی الله، والسلام.

شماره تلفون :۰۰۹۳۷۰۰۷۳۷۰۵۴

شماره واتس اپ : ۰۰۹۳۷۰۰۷۳۷۰۵۴

آدرس ایمیل : [email protected]

Related posts