تازه ترین ها

افغانستان در ماه اپریل ۲۰۱۸ میلادی

افغانستان در ماه اپریل ۲۰۱۸ میلادی

احمد فارسی

ملاحظه : این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است و لازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی می توان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد )

در جریان ماه اپریل سال ۲۰۱۸ مجاهدین امارت اسلامی دست آوردهای زیادی داشتند. در این ماه اشغالگران و اجیران داخلی آنان نیز تمام فشار خودرا بر تلفات و آزار و اذیت ملکی متمرکز ساختند و بنابر این استراتیژی صدها تن را بشمول حافظان قرآن کریم به شهادت رسانیدند و دهها قریه را به خرابه مبدل ساختند. در جریان این ماه عملیات الخندق نیز توسط مجاهدین اعلان شد و در چند روز اول خود شاهد دست آوردهای زیادی بود. جزئیات این موضوعات را همراه به رویدادهای مهم دیگر تحت عناوین ذیل مطالعه خواهید نمود. 

تلفات اشغالگران خارجی :

اگرچه در این اواخر اشغالگران خارجی به تلفات خود اعتراف نمی کنند مگر به روز چهار شنبه ۱۱ اپریل مطبوعات به نقل از وزارت دفاع امریکا نوشتند که تلفات نیروهای امریکایی به سبب شدت جنگ با طالبان افزایش یافته است. در جریان این ماه نیز حد اقل به روز دوشنبه ۳۰ اپریل ولسوالی دامان ولایت کندهار شاهد حملهء مجاهدین بر کاروان اشغالگران بود که طی آن به اعتراف دشمن اجیر ۵ اشغالگر کشته شدند اما دشمن اشغالگر در این ماه تنها به کشته شدن ۱ تن از افراد خود اعتراف کرد که به این ترتیب تعداد کشته شدگان اعتراف شدهء دشمن در جریان سال به ۲ رسید. حقیقت اینست که اگر تنها ۲ تن در ۴ ماه کشته شود هرگز دشمن نگران افزایش تلفات نمیشود مگر خبر فوق الذکر نشان دهندهء این حقیقت است که تعداد کشته شدگان دشمن خیلی زیاد بوده که باعث تشویش و نگرانی آنان گردیده است.

تلفات در صف ادارهء اجیر:

در جریان این ماه صدها تن از افراد دشمن داخلی کشته شدند. در اینجا بگونه نمونه بعضی تلفات در رده های متوسط را ذکر خواهیم کرد:
به روز یکشنبه ۸ اپریل قوماندان یک پوسته در داخل شهر کندهار مورد حمله چریکی مجاهدین قرار گرفته و کشته شد. روز پنجشنبه ۱۲ اپریل شاهد کشته شدن تعداد زیادی از اجیران بشمول ولسوال و آمر امنیت ولسوالی خواجه عمری ولایت غزنی بود. به فردای آن یک قوماندان پولیس همراه با ۱۰ تن از افراد خود در ولسوالی شیندند ولایت هرات و به تعقیب آن به روز شنبه ۱۴ اپریل قوماندان امنیهء ولسوالی شار صفای ولایت زابل کشته شدند. به روز یکشنبه مورخه ۱۵ اپریل یک قوماندان اربکی همراه با یازده تن از افراد خود در ولسوالی سنگچارک ولایت سرپل کشته شد. به تعقیب این و به روز چهارشنبه ۱۸ اپریل قوماندان واکنش سریع در ولایت کندهار و به فردای آن یک قوماندان نیروهای سرحدی ولایت کندهار در ولسوالی سپین بولدک توسط مجاهدین کشته شدند. روز یکشنبه ۲۲ اپریل شاهد کشته شدن قوماندان امنیه ولسوالی چهار بولک ولایت کندهار نیز بود. دو روز بعد از این حادثه یک قوماندان مهم و ظالم مربوط به حزب جمعیت در ولسوالی المار ولایت فاریاب کشته شد. به روز چهارشنبه ۲۵ اپریل یک قوماندان مهم امنیت ملی در ساحه حوزهء نهم شهر کندهار در یک حمله چریکی مجاهدین کشته شد و به فردای آن معاون والی لوگر در حملهء مجاهدین جان باخت.

تلفات و آزار و اذیت مردم ملکی :

بر اساس راپور ادارهء محافظت از افراد ملکی در ماه گذشته ۴۴۳ تن ملکی در افغانستان کشته و زخمی شدند. در راپور این اداره آمده است که در ماه مارچ، ۲۲۱ تن ملکی کشته و ۳۲۲ تن زخمی شدند. این در حالیست که به روز سه شنبه ۱۰ اپریل تلویزیون کابل نیوز در حواله به واشنگتن پوست خبر داد که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا نیروهای خودرا هدایت داده است که هنگام حمله بر طالبان پروای تلفات ملکی را نکنند.
به سلسله این جنایت ها، به روز دوشنبه ۲ ماه اپریل طیاره های اشغالگران با همکاری اجیران داخلی یک مدرسه را در جریان محفل دستاربندی در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز مورد هجوم قرار داده و بشمول اطفال خوردسن و حافظان قرآن بیشتر از ۱۰۰ تن را به شهادت رسانیده و بیشتر از ۲۰۰ تن دیگر را زخمی ساختند.
جنایات ادارهء اجیر کابل به حد کشتار نبوده بلکه به روز سه شنبه ۱۰ اپریل والی ادارهء اجیر کابل در ولایت فراه به مردم پیام داد که یا توان عملیات نیروهای خارجی را پیدا کنند و یا خانه های خودرا ترک کنند. به روز یکشنبه ۱۵ اپریل ۱۳ تن ملکی بشمول اطفال در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند در اثر حملات نیروهای مشترک کشته و زخمی شدند. به سلسله تلفات ملکی و آزار و اذیت آنان به روز پنجشنبه ۱۹ اپریل مطبوعات از هدف قرار دادن دو راهرو توسط تانکهای اشغالگران در منطقه ارزان قیمت کابل خبر دادند. این دو شخص در اثر این عمل غیر انسانی شدیدا زخمی شدند و در یک حادثهء مشابه به روز یکشنبه ۲۲ اپریل یک پسر نوجوان نیز هدف تانک اشغالگران در ولایت کابل قرار گرفته و به شهادت رسید. در یک رویداد دیگر، اشغالگران خارجی طی انجام چاپه در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار یک خانم را به شهادت رسانیدند.

عملیات منصوری و اعلان عملیات الخندق :

در اولین روز ماه اپریل ۳۰ قریه در ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب از لوث اربکی ها تصفیه گردید. به تعقیب آن به روز چهارشنبه ۴ اپریل ۳۰ تن از عساکر اردوی اجیر طی حملات مجاهدین بر مرکز ولایت ارزگان جان باختند و ۱۴ دیگر اسیر گردیدند. به روز جمعه ۶ اپریل مجاهدین امارت اسلامی طی یک چاپه شبانه بر یکی از پوسته های مرکز ولایت سرپل حد اقل ده تن از عساکر موجود در آن پوسته را به قتل رسانیدند. به روز سه شنبه ۱۰ اپریل قطعه صفر یک در ولایت میدان وردک مورد هجوم مجاهدین قرار گرفت که طی آن دهها تن از عساکر دشمن کشته و زخمی شدند.
به سلسله فتوحات توسط مجاهدین روز پنجشنبه ۱۲ اپریل شاهد سقوط ولسوالی خواجه عمری ولایت غزنی و کشته شدن تعداد زیادی از اجیران بشمول ولسوال و آمر امنیت آن ولسوالی بود. به روز شنبه ۲۱ اپریل یک مرکز مهم نظامی دشمن در نزدیکی شهر غزنی توسط مجاهدین فتح گردید و به تعقیب آن به روز یکشنبه ۲۲ اپریل مقام های ادارهء اجیر از تصرف ۵ پوسته در ولسوالی پشتونکوت و بل چراغ ولایت فاریاب توسط مجاهدین خبر دادند.
بالاخره بعد از مرور بیشتر از یکسال و دست آوردهای خیلی موفقانه، عملیات منصوری به پایان یافت و به روز چهارشنبه ۲۵ اپریل امارت اسلامی عملیات الخندق را اعلان کرد. در روز اول این عملیات صدها حمله بر دشمن صورت گرفت که طی آن علاوه بر خسارات مالی بیشتر از دو صد تن از نیروهای اجیر کشته و زخمی شدند. به روز شنبه ۲۸ اپریل یک کندک اردوی اجیر در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند مورد هدف مجاهدین قرار گرفت که طی آن دهها تن از افراد این کندک کشته و زخمی شدند. به تعقیب آن در همین روز بازار ولسوالی قلعه زال ولایت کندز و قوماندانی امنیهء این ولسوالی تحت تصرف مجاهدین در آمد. و به فردای آن مجاهدین امارت اسلامی در ولسوالی رودات ولایت ننگرهار یک طیاره بی سرنشین اشغالگران را به سلامت پایان کرده و به غنیمت گرفتند. به تعقیب آن، به روز یکشنبه ۲۹ اپریل قوماندانی امنیهء ولسوالی شاجوی ولایت زابل مورد هجوم مجاهدین قرار گفت که طی آن تعداد زیادی از افراد پولیس کشته و زخمی شدند. در همین روز مطبوعات از فرار نیروهای اجیر از پوسته های زیادی در اطراف شهر غزنی خبر دادند. به روز دوشنبه ۳۰ اپریل ولسوالی دامان ولایت کندهار شاهد حملهء مجاهدین بر کاروان اشغالگران بود که طی آن به اعتراف دشمن اجیر ۵ اشغالگر کشته شد.

مکاتب یا پوسته های عسکری :

در ماه گذشته نیز راپورهایی مبنی بر استخدام مکاتب و مدارس همچو پوسته های نظامی توسط عساکر ادارهء اجیر وجود داشت و به تأکید آن به روز چهارشنبه ۴ اپریل رادیو بی بی سی که در حقیقت حامی این نظام و جنایت های آن است نیز اقرار کرد که عساکر حکومتی مکاتب را به پوسته های نظامی مبدل ساخته اند.

تسلیمی به مجاهدین :

به تاریخ ۷ اپریل مجاهدین امارت اسلامی اعلان کردند که طی ماه گذشته تقریبا ۴۰۰ تن از افراد وابسته به ادارهء اجیر کابل بعد از درک حقایق و به سبب تلاش های کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی به صف مجاهدین پیوسته اند.

افغانستان یا آزمونگاه پرتاب بم های اشغالگران :

به روز شنبه ۷ اپریل فرمانده عمومی اشغالگران در افغانستان اعلان کرد که خلال هفت ماه گذشته به شکل اوسط روزانه ۱۵ بم توسط آنان بر مردم بیچاره و مسکین افغانستان پرتاب گردیده است. در یک راپور دیگر که به روز چهارشنبه ۱۱ اپریل منتشر شد وزارت دفاع ادارهء اجیر اعلان کرد که نیروهای اشغالگر با همکاری اجیران داخلی خود تقریبا روز ۷۰ عملیات انجام می دهند.
به همین سلسله به روز شنبه ۲۱ اپریل رادیو سپوژمی به حواله از مصادر امریکایی خبر داد که نیروهای اشغالگر در جریان یک ماه گذشته ۳۹۹ بم بر افغان ها پرتاب کرده است.

ثبت نام انتخابات :

در هفتهء دوم ماه اپریل، ثبت نام برای انتخابات پارلمان قلابی آغاز گردید. اگرچه برای این ثبت نام علاوه بر مصارف گزاف از زور و نیرو نیز کار گرفته شد اما مسئولین کمیسیون انتخابات و داکتر عبد الله رئیس اجرائیه ادارهء مشترک کابل اظهار نگرانی کرده و گفتند که پروسهء ثبت نام به مراتب ضعیف تر و سست تر از آن است که گمان می رفت. راپور ها می رساند که در بعضی ولایات تعداد ثبت نام کنندگان از ۳۰۰ تن تجاوز نمیکند. ادارهء اجیر کابل از تمامی مامورین، معلمان و متعلمین خواسته است تا اجبارا به این پروسه بپیوندند اما با وجود آنهم اکثر مردم بنابر وجود بی اعتمادی بر این اداره از ثبت نام ابا می ورزند. ادارهء اجیر کابل برای اجرای این ثبت نام از مساجد و مدارس کار گرفته و در بعضی مناطق دروازه های مساجد و مدارس را بر روی نمازگران و طالب علمان بسته است. علاوه بر این، بعضی از والی ها و قوماناندان امنیهء ادارهء اجیر کابل هشدار داده اند که در صورت عدم ثبت نام عریضهء هیچ شخصی پذیرفته نمیشود و کارهای آنان در ادارات حکومتی اجراء نمیگردد.
قابل یاددهانی است که در جریان این دو هفته چندین مرکز ثبت نام مورد هجوم افراد نا معلوم قرار گرفته است و به روز یکشنبه ۲۲ اپریل یک مرکز ثبت نام در منطقه دشت ارچی کابل مورد هجوم افراد داعش قرار گرفت که طی آن در حدود ۱۰۰ تن کشته و تعداد زیادی زخمی شدند.

حالت بد خبرنگاران :

به روز یکشنبه اول ماه اپریل رئیس موسسه نی اعلان کرد که سال گذشته دشواری هایی را که خبرنگاران مواجه شدند ۵۱% نسبت به سالهای گذشته بالاتر رفته بود. او علاوه کرد که ادارهء کابل با توظیف خبرنگاران در وظایف حکومتی میخواهد که آنان را از انعکاس حقایق خبری منع کرده و خاموش سازد.
به روز چهارشنبه ۲۵ اپریل، یک خبرنگار کابل نیوز در حوزهء نهم ولایت کندهار از جانب افراد نامعلوم کشته شد. به تعقیب آن به روز دوشنبه ۳۰ اپریل طی دو انفجار پیهم که مسئولیت آنرا داعش به دوش گرفت حد اقل ۸ خبرنگار رسانه های مختلف در شهر کابل کشته شدند و تعدادی از آنان زخم های شدید برداشتند. در همین روز در یک رویداد جداگانه، خبرنگار بی بی سی در جریان تهیه خبر در ولایت خوست توسط افراد کمپاین کشته شد.

Related posts