تازه ترین ها

مختصری از سوانح شهید حافظ ضیاء الدین طلحه غوری (رح)

مختصری از سوانح شهید حافظ ضیاء الدین طلحه غوری (رح)

سعید مبارز

شهید حافظ ضیاء الدین معروف به قاری طلحه پسر حاجی غلام نبی در سال ۱۳۹۵ خورشیدی مصادف با ۱۹۹۶ میلادی در قریهء تیل بدل ولسوالی دولینه ولایت غور در یک خانوادهء  متدین، مخلص  و با تقوا دیده به جهان گشود

شهید حافظ طلحه (تقبله الله) تعلیمات ابتدایی دینی اش را نزد ملا امام قریه شروع نمود و بنا به شوق و علاقهء تام و وافر که پدرشان به پرورش و تربیهء صحیح جگرگوشه اش داشت ضیاء الدین را برای فراگیری علوم دینی به ویژه حفظ قرآن عظیم الشان رسماً به مدرسه فرستاد.

شهید حافظ طلحه (تقبله الله) حفظ کلام الله مجید را در دارالحفاظ قریه بی بی یان ولسوالی دولینه آغاز نمود و غرض تکمیلی آن به ولایت همجوار غور «هرات» سفر نمود، وی در مدت سه سال قرآن عظیم الشان را حفظ نمود و بعداََ به فراگیری علوم متداولهء دینی پرداخت.

شهید حافظ طلحه در ابتدای سنین جوانی در خلال حفظ کلام الله مجید و فراگیری علوم دینی بنا به شوق و جذبهء جهادی که داشت نمی توانست  جنایات اشغالگران و مزدوران شان را در قبال دین و میهن اسلامی خود تحمل کند، بناء از اوقات تعطیلی و رخصتی های مدرسه استفاده نموده در این مدت به صفوف مجاهدین امارت اسلامی جهت سرکوبی مسلحانهء اشغالگران و عمال داخلی شان می پیوست.

اما از آن جایی که از یکطرف جنایات و وحشت آفرینی های اشغالگران و غلامان زرخرید شان نسبت به اسلام و مسلمین روز به روز افزون تر می شد و از طرف دیگر هم وجدان و ایمان حافظ طلحه برایش اجازه نمی داد که این همه جنایت و دهشت  را به چشم سر مشاهده کند و مهر سکوت را بر دهان کوبیده، زنجیر اسارت را بر پاها ببندد و از دور نظاره گر این جسارت ها و خیره سری های اجیران و باداران خارجی شان باشد.

همان بود که حافظ طلحه کمر همت را برای پاسداری از مقدسات و ارزش های اسلام و برای دفاع از نوامیس و اموال مسلمانها بسته و برای همیش به صف مجاهدین امارت اسلامی پیوست و به جهاد پاک و بی آلایش در مقابل اشغالگران و کارمندان اجیر رژیم دست نشاندهء کابل پرداخت.

شهید حافظ طلحه بحیث یک مجاهد شجاع و دلیر فعالیت های زیادی را در عرصه جهاد و مقاومت انجام داد و از بزرگ ترین نوع ایثار و فداکاری جهت پیشبرد اهداف دینی و اسلامی مجاهدین امارت اسلامی دریغ نورزید

شهید حافظ طلحه دارای سیمای زیبا ، چهرهء نورانی و اخلاق نیکو و پسندیده بود و در تمام افعال و کردارش تابع سنت مطهر نبوی (صلی الله علیه وسلم) بود و از محبوبیت خاص در بین مجاهدین و مردم منطقه برخوردار بود.

زمانی که مجاهدین امارت اسلامی در آغاز عملیات الخندق به تصفیه و پاک سازی مناطق بزرگی از ولسوالی دولینه و شهرک ولایت غور  از لوث ظالمان و اجیران دون صفت ادارهء کابل پرداختند، حافظ طلحه در آن عملیات نقش بارز داشت و در حملات تعرضی در صف مقدم جنگ جهت شکستاندن کمربندهای دشمن دوشادوش همرزمان و همسنگرانش با شوق و اشتیاق کامل می رزمید، تا اینکه تمام آن مناطق فتح شد و تعداد ۱۵ تن از اجیران را کشتند و سلاح و مهمات زیادی را به غنیمت گرفتند.

اما این مجاهد دلیر پس از فتح و پاکسازی این مناطق در جنگ دیگری جهت پیشروی به طرف مرکز ولسوالی دولینه شرکت کرد، اما به اثر انفجار ماین عصر روز  یکشنبه ۲۳ جوزای ۱۳۹۷ خورشیدی مصادف با ۱۳ می ۲۰۱۸  به مقام رفیع شهادت نایل آمد.

انا لله و انا الیه راجعون

روحش شاد ، یادش گرامی و جنت الفردوس نصیب اش باد

Related posts