تازه ترین ها

افغانستان در ماه می ۲۰۱۸ میلادی

افغانستان در ماه می ۲۰۱۸ میلادی

احمد فارسی

« ملاحظه : این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد ».

ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی ماه فتوحات و غنیمت ها بود. در جریان این ماه چندین ولسوالی به تصرف مجاهدین در آمد. علاوه بر این، بیشترین ساحات مرکز ولایت فراه نیز برای مدتی در تصرف مجاهدین در آمد که طی آن اسرار امنیتی و غنائم زیادی به دست مجاهدین افتاد. تفاصیل این رویدادها را همراه با مسائل مهم دیگر میتوان در سطور ذیل مطالعه کرد :

تلفات اشغالگران خارجی:

به روز شنبه ۵ می روزنامه مسیر به حواله به رسانه های امریکایی نوشت که تعداد تلفات عساکر امریکایی در جنگ افغانستان افزایش یافته است. به روز سه شنبه اول ماه می، دفتر مطبوعاتی اشغالگران خارجی اعلان کرد که دیروز یکتن از افراد آنان در شرق افغانستان کشته و یکتن دیگر زخم برداشته است. روز یکشنبه ۱۳ می نیز شاهد یک حمله بر تانک اشغالگران در ولسوالی دند ولایت کندهار بود که طی آن تمام سرنشینان آن کشته شدند و به روز شنبه ۲۶ می، دو تن امریکایی در ولسوالی فراه رود ولایت فراه طی نبرد با مجاهدین کشته شدند.

با وجود اینهمه تلفات، دشمن اشغالگر در جریان این ماه به کشته شدن افراد خود، بجز یک تن که در آخر ماه گذشته کشته شده بود و در اول این ماه به آن اعتراف صورت گرفت، اعتراف نکرده است.

تلفات در صف ادارهء اجیر:

به روز شنبه ۵ می مجاهدین امارت اسلامی طی یک اعلامیه یی اعلان کردند که در جریان عملیات منصوری که برای مدت بیشتر از یکسال تا ماه گذشته جریان داشت حد اقل ۵۰۶ قوماندان نیروهای ادارهء اجیر کشته شدند. به روز پنجشنبه ۳ می، سخنگوی والی ولایت لوگر بعد از اینکه یکهفته قبل از این تاریخ در حمله بر معاون والی این ولایت زخم برداشته بود وفات کرد. به روز دوشنبه ۷ می یک قوماندان کماندوی اردوی اجیر در شهر جلال آباد به قتل رسید. در همین روز نمایندگان ولایت بدخشان در پارلمان قلابی گفتند که در جریان جنگ هفتهء گذشته در این ولایت، بیشتر از ۱۰۰ عسکر کشته شده اند. این در حالی است که در همین روز، وزیر دفاع ادارهء اجیر طی راپور دهی از کارکردگی خود در پارلمان گفت که در جریان هفتهء گذشته ۲۵۰ تن عسکر کشته شده و در حدود ۴۰۰ تن دیگر زخم برداشته اند. به روز شنبه ۱۲ می دهها تن از افراد پولیس بشمول قوماندان امنیهء ولسوالی شملزی ولایت زابل کشته شدند. و به تعقیب آن، به روز چهارشنبه ۲۳ می، یک قوماندان مشهور حزب جمعیت و بزرگ اربکی ها در ولسوالی چهارسدهء ولایت غور کشته شد.

اعلان عفو عساکر:

به روز جمعه ۱۸ می مطبوعات از اعلام عفو عمومی از جانب امارت اسلامی برای عساکری خبر دادند که صف ادارهء اجیر را ترک کرده و علیه مجاهدین نمی جنگند. در اعلامیهء امارت اسلامی عساکر و پولیس ادارهء اجیر متوجه ساخته شده اند که آنان بخاطر پول ناچیز در مقابل مدافعین کشور و در حمایت از اشغالگران می جنگند و تلفات شان در این اواخر خیلی افزایش یافته است اما ادارهء اجیر کابل و اشغالگران نه تنها در زندگی حقوق آنرا تلف می کنند بلکه بعد از مرگ شان بر ناموس شان نیز تجاوز می کنند.

فرار از صف ادارهء اجیر و پیوستن به صف مجاهدین:

در این اواخر حملات مجاهدین خیلی شدت یافته است و به اثر آن دشمن متحمل تلفات و خسارات شدیدی گردیده است. در نتیجه این حملات و تلفات ناشی از آن، تعداد زیادی از افراد دشمن، صف خودرا ترک گفته اند. به اساس راپور ادارهء سیگار که به روز سه شنبه اول ماه می منتشر شد طالبان روز به روز قویتر شده و برعکس ادارهء اجیر افراد خودرا از دست می دهد. راپور می افزاید که در این اواخر ۱۰ در صد نیروهای امنیتی این اداره وظایف خودرا ترک گفته اند. وزارت دفاع ادارهء اجیر نیز این راپور را تأیید کرده و اعلان نمود که تلاش میکند این خلا را پر کند.

به روز پنجشنبه ۱۰ می، بیشتر از ۱۰۰ تن از عساکر ادارهء اجیر در ولسوالی قادس ولایت بادغیس به صف مجاهدین پیوستند و به تعقیب آن، به روز دوشنبه ۱۴ می حدود ۵۰۰ عسکر همراه با ۱۵ قوماندان در ولسوالی قادس ولایت بادغیس به صف مجاهدین پیوستند.

بمباردمان دوستانه:

به روز چهارشنبه ۹ می، اشغالگران امریکایی نیروهای مزدور اربکی خودرا در ولسوالی مقر ولایت بادغیس مورد هدف قرار داده و شش تن از آنان را کشته و چندین تن دیگر را زخمی ساختند. در همین روز و در یک رویداد مشابه، ۱۱ تن از عساکر اردوی اجیر طی بمباردمان اشغالگران در ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک کشته شدند.

تلفات و آزار و اذیت ملکی:

به روز جمعه ۱۸ می، سازمان دیده بان حقوق بشر اعلان کرد که اشغالگران و ادارهء اجیر کابل در جریان جنگ به رسیدن تلفات به مردم ملکی توجه نمی کنند. این اعلامیه هنگامی به نشر می رسد که در ماه گذشته دونالد ترامپ عساکر خودرا امر کرد که نگرانی تلفات افراد ملکی باعث کندی جنگ و تحقق اهداف شان نگردد.

اولین روز ماه می، شاهد حملات اشغالگران بر افراد ملکی بود. اینبار مرکز ولایت هلمند مورد حملات هوایی وحشیان خارجی قرار گرفت که طی آن ۲۳ تن از افراد ملکی کشته و زخمی شدند. به تعقیب آن و به روز پنجشنبه ۱۰ می، مطبوعات از کشته و زخمی شدن ۱۱ تن از افراد ملکی طی بمباردمان اشغالگران بر ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک خبر دادند. به فردای آن، نیروهای کمپاین در ولایت خوست یک مشر قومی را به قتل رسانیدند. به روز یکشنبه ۲۶ می، شش تن از افراد یک خانواده طی بمباردمان دشمن در ولسوالی سید کرم ولایت پکتیا کشته شدند. در جریان این ماه صدها تن دیگر از هموطنان ملکی ما طی حملات وحشی های اشغالگران و اجیران آنان کشته و زخمی شدند که تفاصیل آنرا میتوان در راپور تهیه شدهء سایت امارت اسلامی مطالعه کرد.

عملیات الخندق:

عملیات الخندق خیلی به تیزی و به شکل موفقانه در جریان ماه می جریان داشت. به سلسلهء این عملیات، به روز پنجشنبه ۳ می ولسوالی کوهستان ولایت بدخشان به تصرف مجاهدین در آمد. به روز دوشنبه ۷ می، ولسوالی معروف ولایت کندهار شاهد حملات گسترده مجاهدین بود که طی آن دشمن متحمل تلفات و خسارات شدید گردید. به تعقیب این و به سلسله فتوحات، به روز سه شنبه ۸ می مجاهدین امارت اسلامی ۲۱ پوسته را در مربوطات ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب به تصرف خود در آوردند و به فردای آن، این ولسوالی همراه با ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان کاملا از تسلط ادارهء اجیر خارج گردید. ادارهء اجیر با پذیرفتن خبر سقوط این ولسوالی ها گفت که در ولسوالی تاله وبرفک علاوه بر قوماندان امنیهء این ولسوالی، حدود ۱۰۰ تن از نیروهای این اداره نیز مفقود گردیده اند.

به روز چهارشنبه ۹ می، شهر کابل یکبار دیگر شاهد حملات مجاهدین بود. اینبار حوزهء دهم و مرکز استخباراتی قریب آن مورد حملات استشهادی مجاهدین قرار گرفت که طی آن تعداد زیادی از افراد مهم داخلی و خارجی کشته و زخمی شدند. به تعقیب آن، به روز یکشنبه ۱۳ ماه می، یک هلیکاپتر دشمن که برای انجام عملیات شبانه به ولسوالی گریشک ولایت هلمند آمده بود توسط یک طالب کمسن مورد هدف قرار گرفته و سقوط داده شد که طی آن همه سرنشینان آن که متشکل از افراد کماندوی دشمن بودند کشته شدند. در همین روز رادیو سلام وطندار به قول از مقامات ولایت فراه خبر داد که در جریان جنگ در ولسوالی های بالا بلوک و جوین این ولایت مجاهدین توانسته اند به مقدار یک و نیم ملیون دالر مهمات را به غنیمت بگیرند. این روز شاهد یک حمله بر تانک اشغالگران در ولسوالی دند ولایت کندهار نیز بود که طی آن تمام سرنشینان آن کشته شدند.

به روز سه شنبه ۱۵ می مجاهدین امارت اسلامی بعد از یک سلسله جنگ های شدید وارد شهر فراه شدند بشمول قوماندانی امنیه، ریاست امنیت اماکن مهمی را تصرف کردند. مجاهدین امارت اسلامی در جریان این جنگ صدها تن از افراد دشمن را به قتل رسانیده و زخمی ساختند. علاوه بر اسناد محرم و مهم ادارهء اجیر کابل و نهادهای امنیتی آن، وسایل و مهمات زیادی در جریان این جنگ به غنیمت مجاهدین در آمد. به فردای آن، ولسوالی های جغتو ولایت غزنی و درهء بوم ولایت بادغیس نیز به تصرف مجاهدین در آمدند. به سلسلهء فتح ولسوالی ها، به روز یکشنبه ۲۰ ماه می، ولسوالی اجرستان ولایت دایکندی به تصرف مجاهدین در آمد. به تعقیب آن به روز سه شنبه ۲۲ می ولسوالی ده یک ولایت غزنی بدست مجاهدین سقوط کرد. به روز شنبه ۲۶ می دو تن امریکایی در ولسوالی فراه رود ولایت فراه کشته شدند که در عکس العمل به آن، نیروهای اشغالگر چندین خانهء مسکونی را تباه کردند.

به روز دوشنبه ۲۸ می مجاهدین امارت اسلامی از تصرف ۱۷ پوستهء امنیتی در ولسوالی خواجه غار ولایت تخار خبر دادند و به تعقیب آن به روز سه شنبه ۲۹ می ولسوالی چورهء ولایت ارزگان بدست مجاهدین فتح گردید و به فردای آن حملات شدید مجاهدین بر ولایت لوگر منجر به کشته شدن آمر حوزه همراه با دهها تن از منسوبین امنیتی دیگر در این ولایت گردید. در همین روز ولسوالی دشت قلعهء ولایت تخار نیز به تصرف مجاهدین در آمد.

موجودیت عساکر اسرائیلی در افغانستان:

روزنامهء وترنر تودی امریکایی به روز چهارشنبه ۳۰ ماه می نوشت که از سال ۲۰۰۴ به اینسو دهها عساکر اسرائیلی با داشتن هویت امریکایی در جنگ افغانستان اشتراک داشته اند. بر اساس این خبر، این عساکر در تربیت عساکر افغانی و مبارزه با مواد مخدر سهم فعال داشته اند. بعضی خبرها حاکی از کشته شدن یکتن از این عساکر در جنگ رویارویی با مجاهدین در ولایت فراه نیز هست.

انتخابات اجباری:

بعد از اینکه پروسهء ثبت نام انتخابات مدت معین خودرا سپری کرد و بجز تعداد اندک مردم در آن سهم نگرفتند، ادارهء اجیر راههای دیگری را برای اجبار مردم جهت اشتراک در این پروسه روی دست گرفت. از جمله این راهها، به روز سه شنبه اول ماه می والی نامنهاد ولایت هلمند اعلان کرد که اگر مامورین دولتی ثبت نام نکنند غیر حاضر گماشته می شوند. راپورهایی مشابهی به روز یکشنبه ۶ می نیز توسط مطبوعات به نشر رسید که ادارات مکاتب متعلمین را مجبور به ثبت نام در روند انتخابات می کنند.

این در حالی است که آمار جدید ثبت نام در ولایت میدان وردک که به روز چهارشنبه ۲ می بدست آمده است نشان می دهد که در این ولایت تا کنون تنها ۱۵۵ تن از خانم ها ثبت نام کرده اند این در حالی است که در تمامی ولایت نورستان تعداد مجموعی ثبت نام کنندگان مرد و زن به ۲۲۰۰ تن می رسد که این امر نمایانگر عدم اعتماد مردم به این پروسه و سبب نگرانی ادارهء اجیر کابل گردیده است.

آغاز نشرات رادیو شریعت:

امارت اسلامی بعد از مدت طولانی یکبار دیگر نشرات رادیو شریعت را آغاز کردند. به روز پنجشنبه ۱۰ می، مردم ولایت غزنی از آغاز نشرات این رادیو خبر دادند.

نشست اندونیزیا:

به روز جمعه ۱۱ می نشستی در کشور اندونیزیا برای اجتماع علماء سه کشور؛ افغانستان، پاکستان و اندونیزیا برگزار گردید. هدف از این نشست صدور فتوای تحریم جهاد و جنگ علیه اشغالگران و اجیران آنان در افغانستان بود. مگر بر اثر سعی و تلاش امارت اسلامی، این هدف تحقق نیافت و نشست اندونیزیا بدون اشاره به مجاهدین امارت اسلامی ترکیز بر خاتمه جنگ در افغانستان کرد و به این ترتیب این نشست عکس آنچه اشغالگران و اجیران آنان توقع داشتند خاتمه یافت.

  • منابع: سایت های خبری داخلی و خارجی، راپور ماهانهء کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی و راپور ماهانه کشتار افراد ملکی منشورهء سایت امارت اسلامی.

Related posts