تازه ترین ها

علیکم بالجماعة

علیکم بالجماعة

محمد داود مهاجر

حامدا و مصلیا، اما بعد :
از مقیاس فکر و اندیشه تا ارشادات حکیمانهء شریعت، هر یکی از منابع مهم، به وضوح و صراحت، بر این امر صحه می گذارند که قوت و شوکت هر گروه، حزب و اندیشه در وحدت، یکپارچگی و اتفاق آن است .
حکایتی مشهور است که پیر مردی یک دسته چوب را جمع کرده و آن را با هم بست و فرزندان جوان خود را جمع نمود و به آنها گفت : این دسته چوب را کدام یکی از شما می تواند بشکند ؟ هر یکی آنها جداگانه، دسته چوب را در میان پنجه های خود فشردند تا بشکنند و لیکن نتوانستند. بعد از زور آزمایی و ناکامی آن ها، آن پیر مرد دسته را گرفت و چوب ها را از یکدیگر جدا ساخته هر یکی آن را جدا جدا شکست ، فرزندانش با تحیر این عمل را تماشا می کردند ، پدر رو به فرزندان کرد و گفت : زمانیکه چوبها با هم بودند و یکدسته بودند، شما ها با تمام نیروی تان نتوانستید آنها را بشکنید ؛ اما زمانیکه آنها را از هم جدا کردم، منِ ناتوان و فرسوده هم توانستم آن چوب ها بشکنم و از بین ببرم.
اسلام عزیز ما را در همه بخش ها و گوشه های حیات اجتماعی به اجتماع امر می کند ، حتی در مهم ترینِ عبادات یعنی نماز برای جماعت رول بالا و مهمی داده است ، روزانه پنج بار نماز را در مسجد با جماعت اداء می کنیم و در جمعه و عیدین با جماعتی بزرگتر مامور همان عبادتیم ، حفظ جماعت و یکپارچگی مسلمانان به حدی لازم پنداشته شده که مخالف جماعت مسلمین مهدور الدم خوانده شده است و در مورد کسی که می خواهد صف واحد مسلمان ها را پاره بکند دستور قتل داده شده است.
خداوند متعال اینچنین امر به توحید صف می فرماید : « وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ » .

در این آیه کریمه به دو چیز امر شده ایم :
۱ : اعتصام بحبل الله یعنی چنگ زدن به ریسمان خدا ؛ و طبق تشریح تفاسیر مراد از ریسمان خدا قرآن است که به آن عمل شود؛ چنانچه در حدیثی آمده است : « عصمة لمن تمسك به و نجاة لمن اتبعه » یعنی قرآن پاکی است برای کسانی که به آن چنگ بزنند و وسیله نجات است برای کسانی که از آن پیروی کنند.
۲ : عدم تفرق و دو دسته نشدن ، امام ابن کثیر رحمه الله در تفسیر خود این لفظ می فرماید : و قوله : ” ولا تفرقوا ” أمرهم بالجماعة ونهاهم عن التفرقة ، وقد وردت الأحاديث المتعددة بالنهي عن التفرق والأمر بالاجتماع والائتلاف كما في صحيح مسلم ” ….. أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال : إن الله يرضى لكم ثلاثا ، ويسخط لكم ثلاثا ، يرضى لكم أن تعبدوه ولا تشركوا به شيئا ، وأن تعتصموا بحبل الله جميعا ولا تفرقوا ، وأن تناصحوا من ولاه الله أمركم… الخ ” وقد ضمنت لهم العصمة ، عند اتفاقهم ، من الخطأ ، كما وردت بذلك الأحاديث المتعددة).
یعنی : الله متعال مسلمانان را به التزام جماعت امر کرده است و از تفرقه منع کرده است ، و احادیث زیادی درین مورد وارد شده است که از پراکندگی منع نموده و بر التزام جماعت امر می نماید ، چنانچه در صحیح مسلم آمده است که ” بدون تردید الله متعال سه چیز را برای شما می پسندد و سه چیز را دوست ندارد ، امور پسندیده اینست که او را عبادت کنید و با او هیچ چیزی را شریک مقرر نکنید و ( دوم ) اینکه شما همهء تان به ریسمان خداوندی چنگ بزنید و از هم گسسته و متفرق نباشید و ( سوم ) اینکه خیرخواه کسی باشید که خداوند او را بر شما گمارده و امیر تعیین کرده است …….الخ ” و الله متعال تضمین عصمت و پاکی را در حق مسلمانان نموده است ، آنگاه که متفق و یکپارچه باشند.
در سنن امام ترمذی روایت شده است ، پیامبر (صلی الله علیه وسلم) فرمود : « عَلَيْكُمْ بِالْجَمَاعَةِ، وَإِيَّاكُمْ وَالْفُرْقَةَ » حتما همراه با جماعت باشید و از تفرقه دوری بجوئید (ترمذی : ۲۱۶۵) .
و در حدیث دیگری آمده است : « مَنْ خَرَجَ مِنَ الطَّاعَةِ، وَفَارَقَ الْجَمَاعَةَ، فَمَاتَ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّةً » کسی که از اطاعت امام مسلمانان بیرون شود و از جماعت آنها کناره گیرد پس مردنش بر مردن جاهلیت است (صحیح مسلم : ۱۸۴۸) .
بدون تردید در این مورد احادیث زیادی وارد شده است که نمی توان درین مقاله کوتاه گنجانید، کسی را که پند پذیر است همین یک حدیث کفایت می کند و برای کسی که تعصب نفسی و حزبی بر وی غالب است همه ذخیرهء احادیث هم کفایت نمی کند.
پس ، ای کسانیکه خواهان برپایی امارت و خلافت اسلامی هستید !
ای کسانیکه دنبال عزت از دست رفته مسلمانان هستید !
ای کسانیکه واقعا مشکل مسلمانان را در عدم اتحاد شان درک کرده اید !
ای کسانیکه سنگ دفاع از قرآن و سنت را به سینه می زنید !
بیائید تا در یک صف بایستیم، چون بنیان مرصوصی که الله متعال با آن اظهار محبت کرده است .
تشتت و پراکندگی بجز رنج و مصیبت دیگر چیزی برای اسلام و اهل اسلام به بار نمی آورد ، تحزب و چندپارچگی شان و شوکت اسلام را از بین می برد.
بیائید دوشادوش هم با امارت اسلامی، که به عنوان نیرویی قوی و توانمند در برابر ابرقدرت سفاک جهان مردانه وار مبارزه و مقاومت می کند، یکجا بشویم و رؤیای دیرینه مسلمانان مظلوم و بی کس را برآورده ساخته قدم به قدم برای آزادی بیت المقدس پیش برویم.
امارت اسلامی خیرخواه تمام مسلمانان ، مدافع بر حق و سربکف اسلام ، نافذ شریعت الهی و چشم امید مستضعفان جهان بوده و در آینده نیز بعون الله تعالی می باشد.

Related posts