تازه ترین ها

چرا پاداش جهاد بیشتر از هر عملی هست ؟

چرا پاداش جهاد بیشتر از هر عملی هست ؟

محمد داود مهاجر

قبل از هر چیز باید این را ثابت کرد که مزد و ثواب جهاد در راه خداوند متعال، به چه دلیلی از هر عملی بیشتر است.

دلیل از قرآن :

وَفَضَّلَ اللّهُ الْمُجَاهِدِينَ عَلَى الْقَاعِدِينَ أَجْرًا عَظِيمًا (نساء/۹۵)

برتری داده است الله متعال مجاهدان فی سبیل الله را بر آنانی که نشسته اند با پاداشی بزرگ.

لفظ القاعدین ( نشسته گان از رفتن به جهاد ) چون عام است، شامل تمامی افراد است و به اعتبار سباق و سیاق آیهء کریمه تنها معذورین (کسانیکه معلول و یا نابینا اند) مستثنی هستند و بس.

دلیل از حدیث :

جَاءَ رَجُلٌ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ : دُلَّنِي عَلَى عَمَلٍ يَعْدِلُ الْجِهَادَ. قَالَ : لَا أَجِدُهُ》(بخاری/۲۷۸۵)

شخصی به حضور پیغمبر اکرم صلی الله علیه و سلم تشریف آورد و گفت : برایم عملی نشان بده که با جهاد برابر باشد، فرمودند : چنین عملی را سراغ ندارم.

آری، جهاد عملی بسی بزرگ و دارای اجر فراوان است که توسط هیچ عمل دیگری نمی توان با آن برابری کرد، زیرا هر لحظهء مجاهد، هر گام مجاهد، خوراک مجاهد، خواب و بیداری مجاهد، همه و همه برایش اجر و ثواب محسوب می شود و چنین عملی دیگر را سراغ نداریم که چنین مداوم اجر داشته باشد.

لاَ يُصِيبُهُمْ ظَمَأٌ وَلاَ نَصَبٌ وَلاَ مَخْمَصَةٌ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ يَطَؤُونَ مَوْطِئًا يَغِيظُ الْكُفَّارَ وَلاَ يَنَالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَّيْلاً إِلاَّ كُتِبَ لَهُم بِهِ عَمَلٌ صَالِحٌ (توبه/۱۲۰)

به آنها تشنگی نمی رسد و نه خستگی و نه گرسنگی در راه خدا، و به محلی قدم نمی گذارند که سبب خشم کافران می گردد و از دشمنان کدام چیزی حاصل نمی کنند، مگر اینکه برای شان عمل صالح به حساب می آید .

در حدیث شریف نسبت به مجاهدین که شرایط جهاد را مکمل کرده باشند چنین آمده است: فَإِنَّ نَوْمَهُ وَنُبْهَهُ أَجْرٌ كُلَّهُ (سنن ابوداود/۲۵۱۵)

بدون تردید خواب و بیداری اش تماما برای مجاهد اجر و پاداش است.

اما علت این بزرگی و برتری در چیست؟

با تأمل به آیات و احادیث، علت اش در سه چیز خلاصه می شود.

۱ :  زیادت مشقات و تکالیف

۲ : قربانی نفس و زندگی

۳ : اجتماعی بودن عمل جهاد

  • زیاد بودن مشقات و تکالیف جهاد از آیهء فوق هم اشارتا معلوم می گردد که در آن تشنگی، گرسنگی و خستگی را باید متقبل شد.

آری، اگر با تعمق فکر بکنیم، در می یابیم که جهاد مستلزم ترک وطن (هجرت)، جراحت و معلولیت و اسارت است، هر لحظه با مرگ باید بازی کرد و همیشه در خوف و اضطراب باید زندگی کرد، همچنان ده ها نوع مشکل دیگری را ( از قبیل مشکلات اقتصادی، اجتماعی وغیره) نیز باید متحمل شد.

در حدیث آمده است، اگر خاری به پای مومنی برسد که بر اثرش پریشان بشود، خداوند متعال به او اجر می دهد، پس کسی که بیشتر بخش زندگی اش با این همه مشکلات و نا به سامانی ها رو به رو می باشد آن هم به خاطر خدا و دین خدا، پس چه انتظاری داريد که اجرش به چند برابر باشد ؟

  • ثانیا : بارز ترین چیزی که در جهاد مشاهده می شود، به خطر انداختن جان و حقیقتا قربانی زندگی است، بلی، مجاهد بالاترین و ارزشمند ترین سرمایهء خود را که در اختیار دارد و بالاتر از آن چیزی در دست ندارد نثار می کند.
  • ثالثا : در شریعت اسلام، اعمال اجتماعی نسبت به اعمال انفرادی و شخصی بسیار ارزشمند است، زیرا منفعت اعمال اجتماعی به مردم زیادی می رسد، اما منفعت اعمال انفرادی منحصر به یک فرد است، جهاد یک عمل اجتماعی است و منفعت اش بسیار عام بوده و در سرنوشت امت نقش اساسی دارد، سبب حفظ عزت و حیثیت مسلمانان و همچنان حفظ شعائر دین و نشر آن در کل دنیا می گردد.

معلوم گردید که جهاد یک عمل بزرگ، عمومی و دست و پنجه زدن با مرگ است و هیچ عمل دیگری با آن مساوی نیست، نه از لحاظ تحمل تکالیف و نه از لحاظ اجر و ثواب، اگر کسی در راه جهاد شهید شد با ریختن اولین قطرهء خونش تمامی گناهان صغیره و کبیره اش معاف می گردد و بدون حساب وارد بهشت الهی می شود، اما این همه فضیلت و امتیاز در صورتی است که جهاد، خالصانه به خاطر رضای الله و اعلای کلمة الله باشد.

Related posts