افغانستان در ماه جون ۲۰۱۸ میلادی

افغانستان در ماه جون ۲۰۱۸ میلادی

احمد فارسی

« ملاحظه: این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد ».

ماه جون سال ۲۰۱۸ میلادی شامل دست آوردهای خوبی برای مجاهدین بود. در پهلوی فتح یک ولسوالی و پایگاههای مهم دشمن تعداد زیادی از افراد دشمن در جریان این ماه به مجاهدین تسلیم شده اند. از سوی دیگر یکتن از افراد خیلی مهم و خاص دشمن در جریان این ماه توسط مجاهدین ترور شد. تفصیل اینهمه رویدادها را میتوان در سطور ذیل مطالعه نمود :

  • کشته شدن بزرگترین جنایت کار :

به روز پنجشنبه ۲۸ جون عزیز الله کاروان قوماندان نیروهای ویژه صفر یک ولایت پکتیکا در شهر کابل ترور شد. کاروان یک جنایتکار مشهور و از جمله جاسوسان بزرگ و قابل اعتماد سی آی ای در افغانستان بود. او که در ظلم و ستم خود شهرت جهانی پیدا کرده بود از اشخاص خیلی قابل اعتماد اشغالگران امریکایی و ادارهء اجیر کابل بود. امارت اسلامی افغانستان از سالها در کمین این شخص بود. کشته شدن کاروان یک دست آورد خیلی بزرگ برای مجاهدین و ضربهء خیلی محکم بر پیکر دشمن داخلی و خارجی محسوب می گردد.

  • پیوستن به صف مجاهدین :

در جریان ماه جون در حدود ۷۰۰ تن از افراد دشمن به صف مجاهدین پیوستند. به این سلسله، به روز یکشنبه ۳ جون ولسوال ولسوالی پرچمن ولایت فراه، قوماندان امنیه و مدیر استخبارات این ولسوالی همراه با تمامی پرسونل خود به مجاهدین امارت اسلامی تسلیم شدند. به تعقیب آن به روز چهارشنبه ۱۳ جون مطبوعات خبر دادند که دهها تن از عساکر و پولیس در این ولسوالی بشمول بعضی از فرماندهان خود اسلحهء خود به زمین گذاشته و از جنگ علیه مجاهدین دست برداشتند. به روز شنبه ۲۳ جون ۹۰ تن از عساکر ادارهء اجیر در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک به مجاهدین تسلیم شدند. در همین روز ۱۷ تن اربکی نیز در ولسوالی مقر ولایت غزنی اسلحهء خودرا به زمین گذاشتند. به فردای این رویداد، یک مسلح اربکی در شهر پلخمری ولایت بغلان بعد از کشته فرمانده خود به صف مجاهدین پیوست. تفصیل این خبر ها را میتوان در راپور تهیه شده از جانب کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی مطالعه کرد.

  • تلفات و آزار و اذیت ملکی :

به روز شنبه مورخهء ۲ جون گروه محافظت از مردم ملکی و عدالت خواهی بنام سی ای پی جی طی نشر راپوری گفت که در جریان ماه می، ۱۸۳ تن ملکی کشته و ۳۳۷ تن دیگر زخمی شده اند. این درحالیست که در همین روز داود سلطان زوی مشاور رئیس ادارهء اجیر کابل گفت که ظلم و ستم امریکایی ها باعث حمایت مردم از طالبان گردیده است. او در مصاحبه با یک رسانه یی ایران گفت که هر افغان مخالف با حضور نیروهای خارجی بوده و موجودیت آنان ریشهء اصلی مشکلات در کشور است. در همین روز اشغالگران خارجی ولسوالی هسکه مینهء ولایت ننگرهار را بمباردمان کردند که طی آن تعداد زیادی از افراد ملکی کشته و زخمی شدند. به تعقیب آن به روز سه شنبه ۵ جون هفده تن ملکی دیگر بشمول اطفال و زنان در ولسوالی دهراود ولایت هلمند طی عملیات نیروهای مشترک کشته و زخمی شدند. به فردای این رویداد، نیروهای اجیر داخلی دو باب مسجد را در مرکز ولایت لوگر انفجار داده و کاملا منهدم ساختند. به تعقیب آن و به روز جمعه ۸ جون یکبار دیگر اشغالگران با همکاری اجیران داخلی خود مردم بیچاره را در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار به شهادت رسانیدند.

  • عملیات الخندق :

در اولین دست آورد بزرگ عملیات الخندق در ماه جون به روز یکشنبه ۳ این ماه، ولسوالی پرچمن ولایت فراه به تصرف مجاهدین در آمد. به تعقیب آن به روز پنجشنبه ۲۱ جون مجاهدین امارت اسلامی توانستند با وجود حمایت هوایی و بمباردمان نیروهای اشغالگر ولایت لغمان را بطور کامل از لوث ملیشه های داعشی تصفیه کنند. به روز شنبه ۲۳ جون بعد از حملات شدید مجاهدین بر پایگاه های دشمن در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک ۹۰ تن از عساکر ادارهء اجیر به مجاهدین تسلیم شدند. به سلسله فتوحات مجاهدین، روز شنبه ۳۰ جون شاهد فتح یک قرارگاه بزرگ و مهم دشمن در ولایت تخار بود.

علاوه بر این، صدها عملیات کوچک و بزرگ دیگری علیه اشغالگران و اجیران داخلی آنان صورت گرفته است که تفصیل آنرا در صفحهء نشراتی امارت اسلامی می توان دریافت.

  • گردهم آوری علمای درباری :

به سلسله فشارهای اشغالگران خارجی و استفاده از راههای مختلف جهت فریب دادن مردم و تغیر توجهء آنان از شکست های پیهم اشغالگران و اجیران داخلی، روز دوشنبه ۴ جون شاهد گردهمایی ملاهای درباری در شهر کابل بود که در آخر این گردهمایی انفجاری صورت گرفت که طی آن تعدادی از شرکت کنندگان در آن کشته و زخمی شدند. داعش مسئولیت این انفجار را بدوش گرفت.

  • سبب اصلی بحران :

به روز شنبه ۲ جون داود سلطان زوی مشاور رئیس ادارهء اجیر کابل گفت که ظلم و ستم امریکایی ها باعث حمایت مردم از طالبان گردیده است. او در مصاحبه با یک رسانهء ایران گفت که هر افغان مخالف حضور نیروهای خارجی بوده و موجودیت آنان ریشهء اصلی مشکلات در کشور است. دو روز بعد از این، مشرانو جرگهء قلابی ادارهء اجیر نیز نگرانی خودرا مبنی بر اوضاع وخیم امنیتی کشور اظهار کرده و گفت که عامل اساسی این همه خارجی ها هستند.

  • آتش بس سه روز عید :

به روز شنبه ۹ جون امارت اسلامی اعلان کرد که مجاهدین در سه روز عید آتش بس نموده و حملات تهاجمی بالای ادارهء اجیر نخواهند داشت. در اعلامیه، نیروهای اشغالگر از این آتش بس استثنا شده بودند. عساکر اردو و افراد پولیس اجیر نیز اجازه داده داشتند با استفاده از این آتش بس خلع سلاح جهت زیارت خانواده های خود وارد مناطق تحت تسلط امارت اسلامی شوند. مجاهدین امارت اسلامی توانستند با استفاده از این فرصت، اذهان مردمی را از شکوک و شبهات زیادی پاک کنند که تحت تأثیر تبلیغات زهراگین و دروغین دشمن قرار گرفته بودند. مردم افغانستان از این آتش استقبال بی نظیر کردند.  در جریان این سه روز یکتن نیز از افراد دشمن کشته و یا زخمی نشد، این در حالیست که در روزهای دیگر روزانه دهها تن از افراد دشمن کشته می شوند.

  • اختلافات داخلی ادارهء اجیر کابل :

به سلسله افزایش اختلافات ادارهء اجیر کابل به روز شنبه ۹ جون، اشرف غنی وزیر انرژی و آب خودرا برکنار کرد اما دیری نگذشته بود که داکتر عبد الله اعلان کرد  که وزیر برحال بوده و میتواند به وظیفه خود ادامه دهد. وزیر نامبرده تا وقتی به وظیفهء خود ادامه داد تا آنکه توسط محافظان اشرف غنی از دفتر کاری اش کشیده شد.

به تعقیب آن و به روز چهارشنبه ۱۳ جون وزیر شهرسازی این اداره همراه با ۴ تن از معاونین خود و به روز سه شنبه ۲۶ جون وزیر مالیه این اداره نیز استعفا داده و از وظایف خود کناره گیری کردند. وزیر مالیه از جمله افراد کلیدی و مهم این ادارهء بشمار می رفت که گفته میشود وی بنابر اختلافات شدید مجبور به ترک وظیفه شده و این امر باعث مشکلات زیادی در ادارهء غنی خواهد شد

  • منابع: سایت های خبری داخلی و خارجی، راپور ماهانهء کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی و راپور ماهانه کشتار افراد ملکی منشورهء سایت امارت اسلامی.

Related posts