تازه ترین ها

سوانح مختصر شهید ملا میر احمد مبارز تقبله الله

سوانح مختصر شهید ملا میر احمد مبارز تقبله الله

حقیار روی دوآبی

شهید ملا میر احمد مبارز تقبله الله فرزند گل احمد در سال ۱۳۷۷ خورشیدی در یک دودمان دیندار و مجاهد پرور در قریهء سرخ قلعهء ولسوالی روی دوآب ولایت سمنگان چشم به جهان فانی گشود.

شهید مبارز پس از سپری نمودن دورهء طفولیت، آموزش های ابتدایی علوم دینی را به سن ۱۲ سالگی در مدرسهء قریهء «زی صاحب الدین» آغاز نمود و سپس برای فراگیری علوم متداوله و مروجهء دینی به مرکز ولایت سمنگان و ولایات بلخ و کابل سفر کرد.

اما چون علاقهء بی حد جهاد و شهادت در رگ و جان وی جا گرفته بود و نیز اشغال کشور از سوی دنیای کفر به سرکردگی امریکایی وحشی و هچنان ظلم و استبداد اجیران داخلی برای وی قابل تحمل نبود، بناءً در عنفوان جوانی به همرای شهید ملا محمد حسین عمری راهی سنگرهای جهاد و مقاومت در ولایت میدان وردک شد.

وی پس از مدت کوتاهی میدان وردک را ترک گفت و به شمال کشور برگشت، وی مدت چهار سال در مناطق مختلف شمال از جمله ولایات قندوز، بغلان، سرپل، فاریاب و سمنگان (و به خصوص در ولسوالی های درهء صوف و حضرت سلطان این ولایت) علیه متجاوزین خارجی و مزدوران داخلی مردانه وار رزمید. وی در فتح ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان که در اوائل عملیات الخندق صورت گرفت نیز سهم فعال داشت.

شهید مبارز تقبله الله چون علاقه و اشتیاق زیادی به آموزش تکتیک های نظامی داشت در سال ۱۳۹۵ خورشیدی رهسپار ولایت فاریاب شد و دروس نظامی را دران ولایت در مدت سه ماه فرا گرفت، وی چون لیاقت و شایستگی فوق العادهء نظامی داشت از طرف استادش اجازه یافت که می تواند دیگران را درس بگوید، وی هرگاه به ولسوالی خود «روی دو آب» برگشت به حیث استاد معسکر مقرر شد، تعداد زیادی از مجاهدین در دو دوره نزد وی از آموزش های نظامی فارغ شدند.

وی در روزهای اول عملیات الخندق، در طی تهاجم مجاهدین بر ولسوالی روی دوآب زخم سطحی نیز برداشت، اما به فضل پروردگار به زودی شفایاب شد.

شهید استاد مبارز تقبله الله در زندگی شخصی و اجتماعی اش دارای اخلاق زیبا و حمیده بود و شخصیت غیور، شجاع و با شهامت بود. وی نخست سرپرست دلگی مولوی شمشاد در ولسوالی خود مقرر شد و سپس با در نظر داشت خدمات ارزشمند نظامی اش از سوی مسئولین امارت اسلامی پس از شهادت قاری صاحب جعفر تقبله الله به حیث معاون مسئول جهادی ولسوالی کهمرد ولایت بامیان پیشنهاد شده بود.

آخر الامر شهید ملا میر احمد مبارز تقبله الله در طی یک عملیات الخندق در قریهء سوی گلی ولسوالی کهمرد ولایت بامیان پس از اسارت از سوی مزدوران داخلی به سن ۲۰ سالگی به شهادت رسانیده شد. وی جام شیرین شهادت را نوش جان نموده جهان فانی را وداع گفت.

تقبله الله تعالی.

Related posts