تازه ترین ها

زندگان جاوید، بخش ۸

زندگان جاوید، بخش ۸

نویسنده : قاری عبدالباسط بدر // جواد جوزجانی

مرتب : حبیبی سمنگانی

شهید قاری عیدی محمد حیدری تقبله الله

شهید قاری عیدی محمد حیدری فرزند نذیر محمد در سال ۱۳۶۸ خورشیدی مطابق با ۱۴۱۰ ه ق در یکی از روستاهای کتوبالای ولسوالی تگابِ کشم ولایت بدخشان در یک خانوادهء دین دوست چشم به جهان گشود.

شهید حیدری تقبله الله درس های ابتدایی علوم عصری را در روستای خود تا صنف چهار خواند، سپس چون وی شوق و ذوق فراوان با علوم دینی داشت شامل دارالعلوم فاروقیهء کتوبالا شد و در مدت دو و نیم سال قرآن کریم را حفظ کرد و دستارِ تکمیل حفظ قرآن را در همان مدرسه به سر نمود. هم زمان صلیبی ها بر افغانستان یورش آوردند و خاک افغانستان را پامال و اشغال نمودند.

شهید حیدری تقبله الله پس از تتمیم حفظ کلام الهی، شامل لیسهء کتوبالا شد. وی هرگاه لیسه را تکمیل نمود شامل پوهنزی انجینری در پوهنتون مرکزی بلخ شد. اما هنوز یک سال در دانشگاه مذکور درس خوانده بود که وضعیت کشور را برای اسلام و مسلمان ها بسیار خطرناک ارزیابی کرد و دانشگاه را ترک گفته برای فراگیری علوم دینی رخت سفر و کمر همت بست. وی در حالی که به درجهء اخیر علوم متداول دینی (و یا درس های نظامی) یعنی دورهء حدیث رسیده بود که برای فراگیری مهارت و تکتیک های جنگی به مناطق مرزی کشور سفر کرد.

وی بعد از تکمیل تعلیمات نظامی، با همراهی شهید قاری عبدالعلی عازم ولایت زابل شد و مدت چندی دران جا به جهاد و مقاومت پرداخت. سپس هرگاه جبههء علنی مجاهدین در کشم (بدخشان) فعال شد راهی سنگرهای داغ زادگاه خود شد. وی سالهای متمادی در سنگرهای طاغوت شکن بدخشان در مقابل حامیان و مزدوران امریکای اشغالگر جهاد و مبارزه نمود.

شهید قاری صاحب عیدی محمد حیدری در باب شجاعت درمیان همسنگران خود بی همتا بود و اخلاق زیبا داشت. وی بعدا به حیث مسئول جهادی ولسوالی کشم مقرر شد و مدت سه سال این وظیفه را به وجه احسن انجام داد. وی در جریان مسئولیت اش به فتوحات زیادی نائل گردید و غنائم زیادی را به دست آورد.

اما قضای خداوندی بود که این مرد دلیر اسلام در سال ۱۳۹۶ خورشیدی در یک رویارویی با حامیان طاغوت در ولسوالی تگاب کشم به مقام سعادت بخش شهادت نائل گردید، دشمنان اسلام و بشریت جسد وی را عقب تانگ بسته با خود بردند و بعدا به دار آویختند.

انا لله و انا الیه راجعون.

شهید داملا محمد انور ترابی تقبله الله ( از بنیادگذاران جهاد و مقاومت در جوزجان )

شهید محمد انور ترابی فرزند شاه محمد و نواسهء شاه بدل در ماه جدی سال ۱۳۵۹ خورشیدی در یک خانوادهء متدین در قریهء پستلی ولسوالی شیرم ولایت سرپل چشم به دنیا گشود. شهید ترابی از آوان طفولیت شوق و علاقهٔ زیادی با درس و مدرسه داشت و آموزش های ابتدایی اش را نزد امام مسجد روستای خود آغاز نمود و پس از اندک زمانی غذاهای شیرین و آغوش مهربان خانواده اش را ترک گفته رخت سفر را به ارادهء مدرسه بست، وی چند مدتی را در شهر مزارشریف نزد داملا صاحب راز محمد سپری کرد و بعضی از کتاب های مروجهٔ علوم دینی را نزد وی خواند.

آن زمانی بود که فتوحات سنگرداران راستین امارت اسلامی افغانستان به سرکردگی امیرالمؤمنین مرحوم ملا محمد عمر مجاهد امید و ولولهء تازه ای برای مردم رنجور کشور بخشیده بود. شهید محمد انور ترابی که در عنفوان جوانی قرار داشت بی درنگ درس ها را ناتمام گذاشت و به صف مبارزین امارت اسلامی پیوست و در ولایات جوزجان، سرپل، بلخ، سمنگان، قندوز، نورستان، هلمند و قندهار خدمات جهادی انجام داد.

هرگاه امارت اسلامی افغانستان در نتیجهء تهاجم لشکرهای صلیبی به سرکردگی امریکا  و ناتو از شهرها عقب نشینی کرد، شهید ترابی روند آموزشی اش را در منطقهء مهاجر بازار (پشاور، پاکستان) دوباره آغاز نمود، سپس نزد استاد مهربانش الحاج مولوی رحمت الله عرب (که به تازگی به شهر پشاور آمده بود) رفت و مدت چندی از وی اکتساب علم نمود. شوق فراوان جهاد وی را وادار ساخت تا عزم وطن بکند.

شهید ترابی تقبله الله این بار در ولایت جوزجان شامل مدرسهء قریهء شیشه خانه شد. دران زمان مجاهدین به گونهء مخفیانه عملیات های جهادی شان را انجام می دادند، شهید محمد انور نیز از طرف روز مشغول فراگیری علوم دینی بود و از طرف شب به کارهای جهادی می پرداخت. وی مدت یکسال را دران مدرسه سپری کرد و پس از یکسال هرگاه الحاج مولوی رحمت الله عرب وارد افغانستان گردید و در روستای جزهء ولسوالی آقچه به درسگویی آغاز کرد، شهید ترابی که محبت زیادی با جناب مولوی صاحب داشت باز هم نزد وی زانوی تلمذ نهاد. وی در پهلوی پیش بردن درس های دینی خود فعالیت های جهادی اش را نیز به نحو احسن پیش می برد .

شخصیت و کارنامه های شهید محمد انور ترابی :

 شهید محمد انور ترابی تا دورهء خورد درس خواند، البته در جریان درسخوانی دیگران را درس نیز می گفت. وی جوان با تقوی، با حیا، شجاع، مخلص و خدمتگار یاران و دوستان بود. از ذکاوت خاصی برخوردار بود، دارای اخلاق حمیده و حسنه بود، همواره می کوشید موافق با شریعت غرای محمدی (صلی الله علیه وسلم) زندگی بکند و دوستان اش را نیز به این کار توصیه می کرد.

شهید ترابی همواره با وضوء می بود، حتی با وضوء خواب می شد. نماز تهجد و اشراق و اوابین را معمولا می خواند و دوستان و تلامیذ خود را به این اعمال مسنون توصیه می کرد.

کسانی که با شهید ترابی اندک زمانی هم رفاقت کرده باشند تا به این لحظه مشتاق دوباره شنیدن سخنهای ناب وی هستند. وی هر لحظه دوستان و شاگردانش را تشویق و ترغیب به جهاد می کرد و تعداد زیادی از دوستان و شاگردان وی به مقام والای شهادت نائل گردیده اند، تعدادی شان در زندان های رژیم مزدور به سر می برند و شماری آن ها هنوز هم در سنگرهای داغ جهاد علیه یهود و نصاری و غلامان حلقه بگوش آنان می رزمند.

شهید ترابی یکتن از مؤسسان و بنیاد گذاران جهاد و مقاومت در برابر امریکایی ها و مزدوران آنان در ولایات جوزجان، بلخ و سرپل بود.

شهید محمد انور از جمله ۷ تن مجاهدین بود که در سال۱۳۸۴ خورشیدی ولسوالی منگجک ولایت جوزجان را فتح نمودند. دران زمان کسی جرئت نمی کرد نام طالب را به زبان بگیرد، اما این هفت تن شیر مردان با سلاح های زنگ زده و امکانات ناچیز، اما با عقیدهء راسخ مرکز ولسوالی منگجک را فتح نمودند و با ۱۷ میل کلاشنکوف و ۲ میل پیکا سالم و غانم به مرکز خود برگشتند. این اولین فتح مرکز یک ولسوالی بعد از اشغال آمریکای ها در جوزجان بود.

شهید داملا محمد انور در عملیات چریکی مهارت ویژه ای داشت و چندین عملیات چریکی را موفقانه انجام داده بود.

داملا محمد انور ترابی بالاخره در یک عملیات موفق چریکی که منجر به هلاکت دو تن از قومندانان مهم دشمن شد خودش نیز جراحت شدید برداشت و به دست دشمن اسیر گردید. وی به عمر ۲۹ سالگی به تاریخ ۱۶ حوت سال ۱۳۸۸ خورشیدی روز یکشنبه ساعت پنج عصر به دست غلامان یهود ونصاری به گونهء بسیار وحشیانه و بی رحمانه و بر خلاف همه قوانین بشری و جنگی در قریهء چکش ولسوالی آقچهء ولایت جوزجان به شهادت رسید.

 رژیم مزدور جسد وی را تا سه روز به خانواده اش تسلیم نکرد و هر روز در آفتاب سوزان می گذاشت و ادویهء مختلف بر جسدش می پاشید تا خراب شود و مردم از مجاهدین متنفر گردند، اما پس از گذشت سه روز هم جسد شهید چنان تازه بود که فکر می شد حالا خواب رفته است. کسی گمان نمی کرد که چند روز پیش شهید شده باشد. شهید محمد انور ترابی اولین شهید در ولسوالی آقچه و دومین شهید در ولسوالی های هفت گانهء آقچهء بزرگ بعد از اشغال آمریکا بود. شهادت این مرد غیور عامل تحولات بزرگ در ولایت جوزجان شد و شاگردان اش بعد از شهادت وی به فکر انتقام گیری شدند و لله الحمد تا امروز شهکاری های زیادی انجام دادند. فعلا الحمدلله دولت مزدور در ولسوالی های هفت گانهء آقچه داخل مراکز خود تحت محاصرهء مجاهدین قرار دارند و در تمام مناطق این ولسوالی ها قوانین شرعی توسط مجاهدین سربکف امارت اسلامی حاکم است.

روح اش شاد و یادش گرامی باد

………………………………………………….

با سپاس از : مجله حقیقت

Related posts