تازه ترین ها

زندگی نامهء شهید ملا عبدالرحمن آخند (رح)

زندگی نامهء شهید ملا عبدالرحمن آخند (رح)

نویسنده : قاری سعید // ترجمه : حبیبی سمنگانی

الحاج شهید ملا عبدالرحمن آخند مشهور به نیکه (یعنی بابا) پسر ملا محمد هاشم و نواسهء ملا محمد رسول آخند در سال ۱۳۹۷ ه ق در منطقهء چیچۀ ولسوالی بکوای ولایت فراه در یک خانوادهء دیندار و علم پرور چشم به جهان گشود.

پدر شهید ملا عبدالرحمن آخند چونکه خودش عالم دین بود پسرش را از کوچک سالی به فراگیری علوم دینی تشویق نمود. ملا عبدالرحمن آخند پس ازینکه درس های ابتدایی را نزد پدر گرامی اش خواند، به منطقهء غازی آباد ولسوالی بکوا رفت و در مدرسهء عالم نامدار مولوی صاحب محمد حسین به فراگیری علوم متداول دینی پرداخت. وی مدت زیادی دران مدرسه ماند و سپس به ولایت هلمند رفت و روند آموزشی اش را در ولسوالی نوزاد (هلمند) و منطقهء پنجپای ایالت بلوچستان (پاکستان) ادامه داد. شهید ملا عبدالرحمن هنوز درسهای خود را به درجهء پنج رسیده بود که تحریک اسلامی طالبان برای نابودی شر و فساد در افغانستان آغاز گردید، طالبان شهر قندهار را در کنترول خود درآورده بودند، اما هنوز مناطق دیگر کشور پیشروی نکرده بودند که شهید ملا عبدالرحمن تحت قیادت فرماندهء مشهور جهادی فراه «شهید ملا محمد صادق آغا» با تحریک اسلامی طالبان یکجا شد.

خدمت در تحریک اسلامی طالبان :

خطوط جنگی طالبان در استقامت های کابل و هرات، جبهات عمدهء جنگی تحریک اسلامی طالبان پس از فتح قندهار بود. این خط ها همواره شاهد جنگ های شدید بود. ملا عبدالرحمن آخند دران زمان مدتی در خط جنگی میدان شهر خدمت نمود و سپس در استقامت هرات به خط های گرشک و فراه رفت، وی در همه جنگ های که درمیان گرشک و هرات رخ داد و طالبان چند بار پیشروی و عقب نشینی کردند شریک بود و حتی در فتح تاریخی ولایت هرات نیز سهم گرفته بود.

پس از فتح هرات، شهید ملا محمد صادق آغا در خط های دفاعی طالبان در حدود بادغیس و فاریاب، مسئول قطعهء نظامی مقرر شد و ملا عبدالرحمن آخند به حیث یک رفیق عمده با وی وظیفه انجام می داد. هرگاه شهید ملا محمد صادق آغا پس از فتح ولایات شمال به حیث والی فاریاب مقرر شد، ملا عبدالرحمن آخند به حیث یکتن از رفقای مهم نظامی وی در ولایت فاریاب خدمت می نمود، ملا عبدالرحمن آخند پس از شهادت ملا محمد صادق آغا برای چند مدت سرپرست ولایت فاریاب نیز ماند. وی در تمام این مدت به خط های جنگی مناطق دیگری نیز رفت و به ویژه در تخار، درهء صوف (سمنگان) و غور خدمات نظامی انجام داد.

ملا عبدالرحمن آخند پیش از تهاجم امریکایی ها به حیث ولسوال ولسوالی غوریان ولایت هرات ایفای وظیفه می نمود.

جهاد در برابر امریکایی ها :

هرگاه مجاهدین امارت اسلامی پس از تهاجم امریکایی ها از شهرهای بزرگ کشور عقب نشینی کردند، ملا عبدالرحمن آخند به منطقهء خود برگشت و پس از چند مدت، مشغول آماده گیری برای جهاد و مقاومت شد، چونکه دران اوائل عملیات جبهه ای بسیار مشکل بود و راه آسان و مؤثر برای سرکوبی دشمن انفجارات بود، بناءً ملا عبدالرحمن آخند نخست طریقهء ایجاد و تخنیک استعمال بمب های ریموتی را از ماهرین این فن آموخت. سپس در سال دوم اشغال، حملات خود را که نخستین تحرکات جهادی در ولایت فراه بود بر ضد نیروهای اشغالگر آغاز کرد. برادر وی می گوید : شهید ملا عبدالرحمن آخند نخستین بار در شاهراه قندهار – هرات در مربوطات ولسوالی بکوا یک موتر کروزین خارجی ها را هدف ماین قرار داد. سپس ۲ موتر عساکر داخلی را در همین شاهراه در طی یک کمین از بین برد و پس ازان یک موتر نیروهای ایتالیای را توسط بمب ریموت کنترول از بین برد، همان بود که روند حملات مجاهدین بر نیروهای متجاوز در فراه آغاز شد و این ولایت به زودی به میدان داغ جهاد و مقاومت تبدیل شد.

در همان سال های اول اشغال، هرگاه مقام رهبری امارت اسلامی برای تمام ولایات کشور تشکیلات جهادی ساخت، در ولایت فراه نیز ۵ محاذ جهادی ایجاد گردید، مسئولیت محاذ جهادی بکوا به شهید ملا عبدالرحمن سپرده شد. بعداً هرگاه تشکیلات محاذها به تشکیلات ولسوالی ها تبدیل شد، ملا عبدالرحمن آخند مسئول جهادی ولسوالی بکوا مقرر شد و تا مدت شش سال این وظیفه را به نحو احسن انجام داد.

شهید ملا عبدالرحمن آخند سپس مدت یکسال به حیث مسئول جهادی ولسوالی بالابلوک وظیفه انجام داد، پس ازان دوباره مسئول جهادی ولسوالی بکوا مقرر شد. سپس از سوی مقام رهبری به حیث مسئول جهادی ولایت نیمروز تعیین گردید، وی مدت ۸ ماه مسئول جهادی نیمروز ماند و پس ازان مسئول جهادی ولایت هرات مقرر شد. وی مدت ۱۹ ماه به حیث مسئول جهادی هرات خدمت نمود و بالاخره در جریان ایفای همین وظیفه به شهادت رسید.

وی بر علاوه از وظائف مذکور، مسئولیت کمیسیون ولایتی فراه را نیز مدت زیادی به دوش داشت و همچنان برای چند مدت عضو کمیسیون مرکزی نظامی امارت اسلامی نیز ماند.

ملا عبدالرحمن آخند یک دلگی بسیار فعال در ولایت فراه داشت، بعض مجاهدین دلگی وی در ولایات نیمروز و هرات نیز به حیث مسئولین محلی خدمت می کردند. مجاهدین به سرکردگی وی عملیات های بسیار زیادی در فراه انجام داده اند، مشت نمونهء خروار به چندی ازان اشاره می کنیم.

در تابستان سال ۲۰۰۴م، مجاهدین در منطقهء کاریز بالبالک ولسوالی بکوا بر یک قطار بزرگ دشمن حمله کردند، در نتیجه ۱۸ تن عساکر دشمن جا به جا کشته شدند، مجاهدین ۶ موتر و سلاح و امکانات زیادی را به غنیمت گرفتند.

در سال عملیات الفتح، ۱۴ موتر دشمن در طی یک حملهء مجاهدین در منطقهء اسحاق زیی ولسوالی بکوا از بین رفت و تعداد زیادی عساکر کشته و زخمی شدند.

در جریان عملیات الفتح، مجاهدین به سرکردگی وی تنها در ولسوالی بکوای ولایت فراه ۱۸۰ تانگ دشمن را توسط انفجارات از بین بردند و صدها تن عساکر اشغالگر و اجیر را کشتند.

در اوائل عملیات البدر، مجاهدین در منطقهء سیاو آغای ولسوالی بکوا بر کاروان سیکورتی های امریکایی ها حمله کردند و در نتیجه ۵ موتر و ۱۵ عسکر را از بین بردند. فرمانده سیکورتی ها زنده دستگیر شد و در اثنای درگیری یک طیارهء دشمن سقوط هم کرد.

کارنامهء دیگر مجاهدین در جریان عملیات البدر، از بین بردن قطار اکمالاتی دشمن در منطقهء پیتاوک ولسوالی گلستان بود. در نتیجهء این عملیات ۲ موتر سرف و ۲۲ کانتینر اکمالاتی از بین رفت. مجاهدین در همان سال، موترهای اکمالاتی دشمن را در اثنای که در چهار راهی ولسوالی گلستان توقف کرده بود توسط ۱۲ انفجار پیهم از بین برد.

در اواخر عملیات البدر، در حمله بر محافظین امریکایی ها ۱۲ موتر و ۱۸ عسکر از بین رفتند و مجاهدین ۱۲ ماشیندار، ۴ ثقیل و وسائل و مهمات دیگری را به غنیمت گرفتند.

در جریان عملیات الفاروق، مجاهدین به سرکردگی ملا عبدالرحمن آخند یک قطار بزرگ عساکر مزدور را در مابین منطقهء توت و چهار راهی ولسوالی گلستان هدف قرار دادند و در نتیجه بیش از ۶۰ تن عساکر دشمن را کشته و زخمی ساختند و غنائم زیادی نیز گرفتند. اما در حال برگشت از نبرد، طیارات دشمن بمباران کردند و در نتیجه ۲۲ تن رفقای ملا عبدالرحمن آخند یکجا به شهادت رسیدند.

شهادت :

خانوادهء شهید ملا عبدالرحمن آخند یک خانوادهء مجاهد و شهید پرور است. ۱۱ تن اعضای خانوادهء وی به شمول دو برادرش هر یک شهید عبدالسلام و شهید عبدالغفار در جهاد بر ضد امریکا به شهادت رسیده اند.

ملا عبدالرحمن آخند در زندگی جهادی اش دو بار زخمی شد. در اواخر، دشمن بارها برای شهادت وی تلاش نمود و چندین بار چاپه زد. در روزهای اخیر، زمانی که وی مصروف دید و بازدید با مردم و مجاهدین هرات بود، امریکایی ها نخست در شیندند و سپس در ولسوالی غوریان چاپه زدند، در چاپهء غوریان ۳ تن مجاهدین به شهادت رسیدند، اما ملا عبدالرحمن آخند را خداوند تعالی نجات داد. سپس هرگاه به منطقهء خود بکوا آمد ، در منطقهء دوشنبهء این ولسوالی هدف حملهء طیارهء بی پیلوت دشمن قرار گرفت و با ۶ تن مجاهدین به مقام عالی شهادت نائل گردید. ان لله و انا الیه راجعون.

واقعهء شهادت ملا عبدالرحمن آخند برای مجاهدین بسیار دردناک بود، سخنگوی امارت اسلامی قاری محمد یوسف احمدی در اعلامیهء که به مناسبت شهادت وی نشر نمود، چنین گفت :

« با تاسف فراوان، خبر شدیم که فرمانده برجسته و نامدار امارت اسلامی و مسئول امور جهادی ولایت هرات الحاج ملا عبدالرحمن آخند مشهور به «نیکه» در حملهء هوای اشغالگران با چند تن از رفقایش به شهادت رسیده است. شهید ملا عبدالرحمن آخند از چند سال به این سو در فراه و هرات و فراه بر ضد نیروهای اشغالگر و مزدوران آنان مشغول جهاد و مبارزه بود.

وی توسط فعالیت ها و عملیات های تند جهادی خود، زندگی اشغالگران و مزدوران آنان را در منطقه نا آرام ساخته بود. از همین سبب از مدت زیادی تحت تعقیب و مراقبت دشمن قرار گرفته بود.

قهرمان شهید الحاج ملا عبدالرحمن آخند مبارز خستگی ناپذیر در راه جهاد بود، وی شخصیت مطرح و با نفوذ جهادی در منطقهء خود بود و خدمات بسیار بزرگی در راستای جهاد و مقاومت انجام داد و قربانی های زیادی را متقبل شد.

شهید الحاج ملا عبدالرحمن آخند در زمان حکومت امارت اسلامی و همچنان در جهاد کنونی بر ضد نیروهای اشغالگر، در شرایط بسیار دشوار و ناگوار خدمات و فعالیت های قابل قدر جهادی انجام داد ».

چنانکه از حرف های سخنگوی امارت اسلامی دانسته می شود، شهید ملا عبدالرحمن آخند واقعاً از شخصیت های مطرح جهادی در غرب کشور بود. وی با تلاشهای خستگی ناپذیر خود یک صف قوی جهادی را به وجود آورد. شمار مجاهدین بالفعل دلگی وی بیش از ۹۰۰ تن است.

وی نه تنها فرماندهی صدها تن مجاهدین را در ولایت فراه به دوش داشت، بلکه هرگاه مسئول جهادی هرات مقرر شد، دران جا نیز کارنامه های بزرگ جهادی انجام داد. وی بیشتر اوقات در جبهات جهادی حضور می داشت و شخصاً در جنگ ها سهم می گرفت.

با استناد به رفقای نزدیکی وی، شهید ملا عبدالرحمن آخند برای پیشبرد امور جهادی همواره با علمای کرام مشوره می کرد و کارهای جهادی را بسیار به تدبر و جرات پیش می برد. همان بود که در شرایط بسیار بغرنج و پیچیده، موفقانه و پیروزمندانه مبارزه نمود و بالاخره به آرمان نهایی خود که شهادت بود رسید. روحش یاد و یادش جاویدان باد.

Related posts