تازه ترین ها

مصاحبهء ویژهء سایت دری الاماره با محترم خبیر احمد مجاهد (مسئول مجلهء څرک)

مصاحبهء ویژهء سایت دری الاماره با محترم خبیر احمد مجاهد (مسئول مجلهء څرک)
  • علاقه مندان محترم سایت دری الاماره !

سلسلهء تازه ای مصاحبه ها را برای سایت دری الاماره به نصرت پروردگار و تشویق بزرگان کمیسیون امور فرهنگی امارت اسلامی و با استفاده از مشوره های شخصیت های گرامی، آغاز نموده ایم. خدا کند مورد توجه و علاقهء شما عزیزان قرار بگیرد و به معلومات تان بیفزاید.

مصاحبهء اول، با شخصیت گرانقدر جهادی و ادبی محترم خبیر احمد مجاهد، مدیر مسئول مجلهء وزین «څرک» صورت گرفته است و اینک در خدمت شما قرار می گیرد.

……………………………………………..

الاماره : نخست از همه سلام مسنون خدمت تان عرض باد، السلام علیکم و رحمت الله و برکاته !

احترامات صمیمانهء همکاران و علاقه مندان سایت دری الاماره را به شما و همکاران مجلهء گرانقدر تان «څرک» وسیله می شوم. گر قبول افتد زهی عز و شرف.

در قدم اول، لطفا اگر تاریخچهء مجلهء سرک را بیان بکنید، نیز این مجله چه نقشی در انعکاس واقعیت ها و تنویر اذهان افغان ها دارد ؟

خبیر احمد مجاهد : بسم الله الرحمن الرحيم – إن الحمد لله نحمده و نستعينه و نستغفره و نتوب الیه .

نخست تسلیمات و احترامات صمیمانهء خود را خدمت شما و علاقه مندان سایت دری الاماره تقدیم می کنم، و بعد در پاسخ به سوال شما باید عرض بکنم، ۱۴ سال پیش یعنی به تاریخ اول ماه جدی سال ۱۳۸۲ خورشیدی، شمارهء اول مجلهء څرک در شرایطی به چاپ رسید که ۴۱ کشور به سرکردگی امریکا و ناتو بر کشور عزیز ما یورش آورده بودند.

امریکا و ناتو بر علاوه ازینکه ملت مسلمان و مجاهد ما را هدف هر گونه وحشت و بربریت قرار داده بودند، بنیادهای مطبوعاتی و رسانه های جهانی، منطقوی و محلی را نیز در بدل دالر و یا امتیازات دیگر مکلف و استخدام کرده بودند تا یک حرف و یک لفظ هم بر ضد اشغال نگویند. بلکه هر آنچه را امریکا و مزدوران امریکا می گویند نشر بکنند و آن را حقائق و واقعیت جلوه بدهند.

از همین بود که از زبان رسانه ها، سیاستمداران و مدعیان حقوق بشر تنها حرف های شنیده و نشر می شد که با اشغال و منافع امریکایی ها متصادم نمی بود.

«څرک» در چنین شرایط نا مساعد و دشوار، توسط عده ای از نویسندگان با درک به وجود آمد و سینهء خود را برای ثبت حماسه های جهاد و مقاومتِ ملت دلیر به سرکردگی امارت اسلامی، سپر نمود و وعده سپرد که به حیث یک منبع پیشتاز اخبار جهادی و انعکاس دهندهء حقائق، در پهلوی ملت بزرگ خود ایستاده می شود.

خوشبختانه، این زبانِ گویای جهاد و هجرت، علی رغم هر گونه دام ها و دسیسه های دشمنان و حاسدان اسلام و جهاد، در یک و نیم دههء گذشته در خدمت ملت خود بوده و عطش دینی، جهادی، سیاسی و ادبی آن ها را هر ماه سیراب و شاداب نموده است. از خداوند متعال آرزوی پیروزی های بیشتر و تداوم این مجله را داریم.

الاماره : نقش مطبوعات جهان به ویژه رسانه های مهم غربی را در رابطه به مسائل افغانستان و مسلمان های جهان تا چه حدی منصفانه و واقع بینانه می دانید ؟

خبیر احمد مجاهد : امریکا برای کوبیدن افغان ها، چنانکه بمباران می کرد و می کند، برای از بین بردن عقائد و اخلاق اسلامی و عنعنات و فرهنگ افغانی جنگ مطبوعاتی و فرهنگی را آغاز کرد، تا مسلمان ها را از تشخص و هویت ویژهء شان محروم ساخته چنان پیرو غرب بسازند که در آینده حتی تصور جنگ در برابر کفار، در ذهن شان خطور هم نکند. امریکا برای تعبیر این خواب، ملیاردها دالر را به نیت انحراف فرهنگی از ویب سایت ها تا چینل های تلویزیونی، رادیوهای ایف ایم، اخبار چاپی و ایجاد رسانه ها و مراکز جدید صرف کرده است و می کند. در منطقه های که مردم حتی به یک قطره آب پاک آشامیدنی نیاز داشتند دسترسی به انترنیت را آسان ساخت. اسباب و وسائل مطبوعات به حدی ارزان و فراوان کرده شد که حتی برای فقیر ترین شخص جامعه نیز زمینهء گرفتاری در دام مساعد گردید.

شمار زیادی از جوان های مخمور به نشهء جوانی، اعم از پسران و دختران را برای تشهیر دموکراسی امریکایی و نشرات اسلام ستیزانهء تلویزیونی، دیوانهء دالر ساخت. چنان سریال های مبتذلی را از طریق صفحات تلویزیون پخش نمود که در تاریخ افغانستان نظیر نداشت. از روی هدف شوم خود، برنامه های را در مکاتب و پوهنتون ها طرح ریزی نمود تا پسران و دختران را مفکوره بدهد که آن ها در همه امور زندگی شان، می توانند آزادانه و بدون قید و بند زندگی بکنند.

بناءً می توان گفت که امریکایی ها و غربی ها، هماهنگ با وحشت و تهاجم نظامی شان، تجاوز فرهنگی را نیز در برابر ملت ما ادامه داده اند. اما لله الحمد، امارت اسلامی به این دسیسه های دشمنان اسلام جداً متوجه است، اگر از یکسو امریکا و متحدین آن ها را در میدان نظامی به داد و فغان آورده است، از سوی دیگر در عرصهء فرهنگی و مطبوعاتی نیز ما و شما می بینیم که رسانه های جهادی هر توطیهء ضد اسلامی دشمن را از گلو می گیرد، فاش می کند و افغان ها را از خطرات و ضررهای آن با خبر می سازد. از همینست که دشمن همواره اعتراف می کند که نشرات طالبان نسبت به نشرات ما به مراتب منظم، منسجم و سریع است.

الاماره : فعالیت های جوانان را در شبکه های اجتماعی چگونه ارزیابی می کنید و چه پیامی برای آن ها دارید ؟

خبیر احمد مجاهد : جوانی، مرحله ای است که با رسیدن آن انسان قوی می گردد، نیروی بزرگ جسمانی به دست می آورد، از طرف دیگر شهوت و دنیا خواهی نیز دامن گیر می شود، محبت دنیا در قلب جاگزین می شود و چهرهء فریبای دنیای فانی، جوان را فریب می دهد.

انسان درین بخش حساس زندگی، شکار و دچار آزمون های متعددی می شود. اما ۲ گزینه را پیش رو دارد، آیا خود را به فرامین و ارشادات الهی محول بکند و یا به خواهشات و تمایلات شیطانی.

قشر جوان افغانستان بیشتر با همین آزمون دچار است. زیرا طاغوت بزرگ جهانی به سرکردگی امریکا بر علاوه از تهاجم مستقیم نظامی، دسیسه ها و دامهای کوه مانندی را برای انحراف نسل جوان و بی تفاوت ساختن آن ها در برابر اسلام، به راه انداخته است. به دام های دالر، شغل و وظیفه و نیز با استفاده از عنوانات پوچ آزادی بیان و….. متاسفانه، هزاران تن جوانان ما را منحرف ساخته و در برابر ارزشهای افغانی قرار داده است، محافل رقص و موسیقی را فراوان ساخته است، فسادهای اخلاقی و بی بند و باری را برای آن ها کارهای عادی جلوه داده است و…..

پیام من برای جوانان اینست که هدف و مرام صد در صدی امریکایی ها و غربی هایی که به افغانستان آمده اند، اینست که چگونه می توانند سرمایهء بزرگ افغانستان را که قشر جوان است از اقدار اسلامی و فرهنگ اصیل افغانی دور و متنفر بسازنند، التزام به امور دینی را از ذهن های شان محو بکنند، از غیرت و شهامت بیگانه بسازند و احترام پدر و مادر و خواهر را از قلب شان صاف بکنند. نوجوان ها باید در مقابل این حربه های امریکایی ها زیرک و زرنگ باشند، به چند شعارهای رنگین آن ها فریب نخورند، شکار حرف های نمایشی و نعره های کلیشه ای نشوند. جوانی و لیاقت خود را قربان اهداف امریکایی ها نسازند، بلکه پاسداران دین و مقدسات دین باشند و خود را برای دفاع از دین سپر بگردانند.

الاماره : رژیم کابل از هر لحاظ به آستانهء فروپاشی رسیده است، چه فکر می کنید آیا مقامات رژیم به همکاری باداران شان، می توانند ازین وضعیت رهایی یابند ؟

خبیر احمد مجاهد : امریکا و ناتو در طی ۱۷ سال گذشته همه نیرو و توانایی خود را آزمودند، تقریباً دو تریلیون دالر را خاک و خاکستر کردند، هر گونه استراتژی های وحشیانهء جنگی و سیاسی را روی کار نمودند، تا نیروی امارت اسلامی را ضعیف بسازند و سلطهء رژیم دست نشانده شان را از شهرها به ولایات، ولسوالی ها و مناطق دور دست گسترش بدهند، اما آرمان آن ها به نصرت خداوند متعال، با گذشت هر روز نه تنها خنثی می گردد، بلکه می بینیم که فشار مجاهدین امارت اسلامی، مقامات رژیم کابل و باداران آن ها را چه اندازه محاصره و سراسیمه ساخته است. امریکایی ها اعتراف دارند که اتباع امریکایی در شهر کابل پیاده گشت و گذار نمی توانند و از شهر کابل تا میدان هوایی به هلیکوپترها آمد و رفت می کنند. عبدالله (رییس اجراییهء ادارهء کابل) چند مدت پیش گفته بود که از ترس حملات طالبان در دفاتر و عقب دیوارهای کانکریتی محاصره هستند، حتی نمی توانند در ساحهء سبز که از لحاظ امنیتی یک منطقهء حساس خوانده می شود و تدابیر جدی امنیتی دران گرفته شده است، آزادانه گشت و گذار بکنند.

بی بی سی و سازمان سیگار در نظرسنجی ها و بررسی های مختلف دریافته است که ۷۰ در صد خاک کشور در کنترول و سلطهء طالبان است.

الاماره : روابط امریکا و سران رژیم کابل درین روزها (به ویژه پس از نشست ناتو در بلژیک) زیر سوال آمده است، نظر شما درین مورد چه است ؟

خبیر احمد مجاهد : روابط امریکایی ها و ناتو با رژیم کابل نه دیپلوماتیک است و نه به اساس احترام و تعامل متقابل استوار است، بلکه برخورد هر دو جانب با یکدیگر همچون برخورد آقا و غلام است. رژیم کابل به حیث یک ادارهء فرسوده، زیر بار احسان امریکا نفس می گیرد. شما در نشست اخیر بلژیک دیدید که با اشرف غنی و عبدالله چه گونه برخورد اهانت آمیز صورت گرفت. رؤسای جمهور متباقی کشورها از میدان هوایی تا مقر نشست ناتو با تشریفات ویژه رسانیده شدند، اما مقامات ادارهء کابل هر چه به این سو و آن سو نگاه کردند، اما جز کارمندان سفارت ادارهء کابل کسی دیگری را نیافتند، همان بود که در یک موتر سفارت به محل برگذاری نشست انتقال داده شدند. حرف دیگر اینست که اشرف غنی و  عبدالله پس از پایان نشست هر اندازه کوشش کردند تا ملاقات جداگانهء با ترامپ و یا منشی عمومی ناتو داشته باشند، اما هر دو جواب منفی دادند و گفتند بروید به افغانستان و رژیم خود را از فساد نجات بدهید، نیازی به ملاقات نیست.

بناءً به فکر من، رژیم کابل یک پروژهء استخباراتی امریکا و ناتو است که برای تطبیق اهداف استعمارگرانهء خود ازان استفاده می کنند، این رژیم به مانند یک دولت، ارزش و حیثیت ندارد.

الاماره : استراتژی جنگی ترامپ نیز بالاخره ناکام ماند، حالا حرف از بازنگری در استراتژی زده می شود، نیز رسانه های مهم امریکایی خبر می دهند که ترامپ آمادهء گفتگوهای مستقیم با طالبان شده است، این موضوعات را چگونه تحلیل می کنید ؟

خبیر احمد مجاهد : حقیقت اینست که امریکا اکنون به آن مرزی شکست و ناتوانی در افغانستان رسیده است که نه به مردم خود و نه به جهانیان قناعت داده می تواند که از روی چه دلائلی به اشغال خود در افغانستان ادامه می دهد، زیرا در طی ۱۷ سال گذشته، همه استراتژی ها، پلان ها و ادعاهای امریکا یکی پس از دیگر ناکام و کاذب ثابت شده است، ناکامی استراتژی ناکام جنگی و پالیسی وحشیانهء ترامپ در مدت کوتاه، مثال تازه و زندهء این واقعیت است.

شما متوجه شده باشید که اکنون همه آراء و نظر سنجی های رسانه های امریکایی و غربی به این نکته می چرخد که جنرالان و سیاستمداران امریکایی با گذشت ۱۷ سال، مصارف یک و نیم تریلیون دالر و تلفات هزاران عساکر امریکایی، چرا نتوانسته اند به شمول پایتخت افغانستان حتی امنیت یک شهرک، یک ولایت و یا حتی یک ولسوالی افغانستان را تامین بکنند، ضرورت های اساسی مردم را برآورده بسازند، رژیم کابل را از فهرست فاسد و نا امن ترین کشورهای جهان خارج بکنند و گراف فقر و تنگدستی جامعهء افغانی را پایین بیاورند.

حالا در روزنامه های مشهور امریکایی بر صلح و مذاکرات با طالبان تمرکز صورت می گیرد و از سوی ادارهء ترامپ آمادگی نشان داده می شود که آمادهء گفتگوی مستقیم با طالبان است. این نشان می دهد که استراتژی ترامپ با همه وحشت و جنایات خود خنثی گردیده و رو به ناکامی است. جز گفتگو و مذاکرات دیگر چانس و راهی باقی نمانده است.

الاماره : در اخیر چه پیامی برای علاقه مندان سایت دری الاماره دارید ؟

خبیر احمد مجاهد : سایت دری الاماره را از مدتی به این سو که من تعقیب می کنم، لله الحمد، تبدیلی های مثبتی را از لحاظ محتوا و کیفیت و مواد علمی و مسلکی مشاهده می کنم، در بخشهای خبرها، مقاله ها، تبصره ها و دیزاین نوآوری ها به چشم می خورد، خداوند تعالی تلاشهای کارمندان سایت دری را برکات مزید نصیب بکند. غنی سازی سایت دری خواستهء ملت ما است و سنگر مهم برای تقویهء جهاد بر حق و دفاع از فرهنگ اصیل افغانی است. سلسلهء مصاحبه ها اهمیت زیادی دارد، مصاحبه ها اعم ازینکه علمی باشد، سیاسی باشد و یا ادبی باشد، سایت را غنی می سازد، شمار علاقه مندان را می افزاید و اعتماد خوانندگان را جلب می کند. بناءً بر وسعت و گسترش این بخش تاکید می کنم.

الاماره : سپاس از شما که برای ما فرصت دادید و با حرف ها، تحلیل ها و توصیه های تان به معلومات خوانندگان و علاقه مندان گرامی سایت دری الاماره افزودید.

خبیر احمد مجاهد : سپاس، خانهء تان آباد.

Related posts