تازه ترین ها

افغانستان در ماه جولای ۲۰۱۸ میلادی

افغانستان در ماه جولای ۲۰۱۸ میلادی

احمد فارسی

 • ملاحظه : این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد.

در ماه جولای سال ۲۰۱۸ میلادی چندین ولسوالی و مراکز مهم دشمن به تصرف مجاهدین در آمد. تلفات در صف دشمن خارجی و داخلی نیز نسبت به ماههای دیگر در جریان این ماه بیشتر بود. از سوی دیگر، مطبوعات از آمادگی اشغالگران برای مذاکرات مستقیم با مجاهدین نیز خبر دادند. تفصیل این رویدادها را همراه با جزئیات دیگر و مهم میتوان تحت عناوین ذیل مطالعه کرد:

 • تلفات اشغالگران خارجی :

در جریان عملیات جهادی الخندق که خیلی به شکل موفقانه به پیش می رود تعدادی از اشغالگران نیز در جریان ماه جولای کشته و زخمی شدند. در اولین عملیات بزرگی که در ماه جولای صورت گرفت ۵ تن از اشغالگران امریکایی جان دادند. این عملیات روز دوشنبه ۲ جولای در مرکز ولایت لوگر انجام یافت. به تعقیب این به روز جمعه ۶ جولای سخنگوی امارت اسلامی از کشته شدن یک جنرال بلندرتبهء اشغالگران در ولسوالی محمدآغه ولایت لوگر طی جنگ های شدیدی که سه روز طول کشیده است خبر داد. مردم منطقه نیز شاهد تلفات سنگین به دشمنان داخلی و اشغالگران خارجی بوده اند. به روز یکشنبه ۸ جولای نیروهای اشغالگر ناتو با نشر اعلامیه یی از کشته شدن یک افسر و زخمی شدن دو تن دیگر خود در جریان جنگ روریارویی با طالبان خبر دادند. به فردای آن اشغالگران خارجی هویت افسری را افشا کردند که طی این حملهء مجاهدین نفوذی در یک مرکز تربیوی در ولایت ارزگان کشته شده بود. به این ترتیب اشغالگران در جریان این ماه تنها به کشته شدن یکتن از عساکر خود اعتراف کردند که با این اعتراف، تعداد کشته شدگان اعتراف شده در جریان سال ۲۰۱۸ به ۳ تن و تعداد کل کشته شدگان اعتراف شده به ۳۵۵۰ تن رسید مگر اخبار موثق و شواهد نشان می دهد که در جریان ماه جولای حدود ده تن از اشغالگران کشته و تعداد زیادی از آنان زخمی شده اند.

 • تلفات در صف ادارهء اجیر :

تلفات در صف اردو و پولیس اجیر قابل شمار نیست و نه احصائیه دقیقی از آن در اختیار است اما یک چیزی که معلومدار است اینست که روزانه دهها تن از این افراد کشته و شمار مشابهی زخمی می شوند. در ذیل به بعضی از تلفات در رده های متوسط دشمن اجیر اشاره صورت می گیرد:

به روز شنبه ۷ جولای ولسوال ولسوالی چارسدهء ولایت غور و قوماندان سپیشل فورس در ولایت غزنی در دو حادثه جداگانه به قتل رسیدند. به روز سه شنبه ۱۰ جولای قوماندان امنیهء ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی در مرکز این ولایت همراه با ۵ تن از افراد خود کشته شد. به روز یکشنبه ۱۵ جولای آمر حوزه ۵ ولایت کابل زخمی و آمر کشف ولسوالی پغمان کشته شد. در همین روز یک قوماندان اربکی در ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا یک قوماندان دیگر اربکی را همراه با چند تن از افرادش به قتل رسانید و یک عضو شورای ولایتی غزنی نیز در این ولایت کشته شد.

روز سه شنبه ۱۷ جولای شاهد کشته شدن یک قوماندان در ولسوالی چهلگزی ولایت فاریاب بود. این قوماندان توسط یک مجاهد نفوذی در صف دشمن کشته شد و به تعقیب آن به روز سه شنبه ۲۱ جولای قوماندان امنیهء ولسوالی رشیدان ولایت غزنی به قتل رسید. و به تعقیب آن به روز چهارشنبه ۲۵ جولای یک فرمانده اربکی در مربوطات حوزهء ۵ کابل به قتل رسید.

 • فرار از صف ادارهء اجیر و پیوستن به صف مجاهدین :

علاوه بر این تلفات در صف دشمن، تعداد دیگری از افراد دشمن یا از صف فرار کرده و جنگ را ترک می کنند و یا اینکه به صف مجاهدین می پیوندند. تفاصیل رویداد پیوستن ها را در راپور منتشرهء امارت اسلامی خواهید خواند اما اینجا به گونه مثال به بعضی از این رویداد ها اشاره صورت می گیرد :

به روز یکشنبه اول ماه جولای کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی اعلان کرد که در جریان ماه گذشته در حدود ۷۰۰ تن از افراد اردو و پولیس با درک حقیقت و در اثر تلاش های این کمیسیون به صف امارت اسلامی پیوسته اند. به روز شنبه ۱۴ جولای حدود ۳۰ تن از افراد دشمن در ولسوالی خاک جبار ولایت کابل به مجاهدین تسلیم شدند و به تعقیب آن به روز دوشنبه ۳۰ جولای ۵ قوماندان اربکی با دهها تن از افراد خود سلاح خودرا به زمین گذاشته و از جنگ علیه مجاهدین دست بردار شدند.

 • تلفات و آزار و اذیت ملکی :

سلسله آزار و اذیت ملکی نه تنها خاتمه نیافته است بلکه بعد از شکست های پیهم دشمن شدت گرفته است. به روز یکشنبه اول ماه جولای مطبوعات از بمباردمان یک کلینک صحی در ولسوالی پشتون کوت ولایت فاریاب و یک مکتب در ولایت فراه توسط جنگنده های اشغالگران خبر دادند. به تعقیب آن به روز یکشنبه ۸ جولای افراد مسلحانهء کمپاین در ولایت خوست ۵ تن از افراد یک خانواده را به شهادت رسانیدند. در همین روز نیروهای اشغالگر با همکاری اجیران داخلی خود ۳ تن از افراد یک خانواده را در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار به قتل رسانیدند. به روز دوشنبه ۹ جولای بعضی خانه های مسکونی در مرکز ولایت لوگر مورد بمباردمان اشغالگران خارجی قرار گرفتند که طی آن دهها باب خانه از بین رفت و اکثریت سرنشینان آنان اعم از اطفال و زن ها به شهادت رسیدند.

به تعقیب این رویداد و در یک بمباردمان مشابه بر مناطق مسکونی، دهها تن از افراد ملکی به روز جمعه ۱۳ جولای در ولسوالی زرمت ولایت پکتیکا به شهادت رسیدند. به روز چهارشنبه ۱۸ جولای مقامات ادارهء اجیر در ولایت میدان وردک پذیرفتند که اشغالگران خارجی بعد از متحمل شدن تلفات در نزدیکی مرکز این ولایت بر یک مکتب بمباردمان کرده و آنرا از بین برده اند.

 • عملیات الخندق :

عملیات جهادی الخندق به شکل خیلی موفقانه به پیش می رود. در اولین عملیات بزرگی که در ماه جولای صورت گرفت ۵ تن از اشغالگران امریکایی جان دادند. این عملیات روز دوشنبه ۲ جولای در مرکز ولایت لوگر انجام یافت.

به روز شنبه ۷ جولای مقامات ولایت غور پذیرفتند که مجاهدین امارت اسلامی یک قرارگاه مهم آنان را در منطقه دولینهء این ولایت تصرف کرده اند. به فردای این، مقام ولایت غزنی وقتی مورد هجوم راکتی مجاهدین قرار گرفت که وزیر دفاع ادارهء اجیر کابل با معینان وزارت داخله و امنیت ملی در حال ملاقات با مقامات این ولایت بود.

به روز چهارشنبه ۱۱ جولای مجاهدین امارت اسلامی مرکز انتقالی ولسوالی رشیدان ولایت غزنی را که در ولسوالی جغتوی این ولایت قرار دارد تصرف کردند. روز شنبه ۱۴ جولای شاهد حمله وسیع مجاهدین بر مرکز مشترک پولیس و اربکی ها در مرکز ولایت هلمند بود که طی آن دهها تن از افراد آنان کشته و زخمی شدند.

به روز شنبه ۲۱ جولای یک قرارگاه مهم اربکی ها در ولسوالی قره باغ ولایت غزنی به تصرف مجاهدین در آمد. دو روز بعد از این رویداد و به تاریخ ۲۳ جولای ولسوالی اتغر ولایت زابل فتح گردید و در همین روز یک مرکز بزرگ اربکی ها در ولسوالی گیلان ولایت غزنی نیز بعد از جنگ شدید به تصرف مجاهدین در آمد. و به فردای این، شورای ولایتی ولایت پکتیکا اعلان کرد که ولسوالی های اومنه و گیان این ولایت به شکل پیهم بدست طالبان افتاد.

روز پنجشنبه ۲۶ جولای شاهد یک حملهء شدید مجاهدین بر مرکز نیروهای صفر یک در مربوطات ناحیه ۵ شهر کابل بود که گفته می شود در این حمله دهها تن از کماندوهای این نیروها کشته و زخمی شدند. در همین روز این نیروها در منطقه سید آباد ولایت میدان وردک نیز مورد هجوم مجاهدین قرار گرفتند که طی آن دهها تن از آنان کشته و زخمی شدند. و به روز شنبه ۲۸ جولای ولسوالی خواجه غار ولایت تخار نیز فتح گردید.

 • جنگ خارجی است :

از سالها به اینسو امارت اسلامی جهاد را علیه اشغالگران خارجی آغاز کرده است و موجودیت خارجی را سبب عمده و اساسی جنگ در کشور خوانده است اما دشمن با تبلیغات سوء تلاش کرده است تا اذهان مردم را مغشوش ساخته و این حقیقت را پنهان کند مگر با مرور زمان این حقیقت خیلی برملا شده است و دیگر امکان پنهان کردن آن نیست. به همین سلسله به روز دوشنبه ۲ جولای وکیل های پارلمان قلابی ادارهء اجیر کابل گفتند که جنگ کنونی را خارجی ها آغاز کرده اند و آنان میتوانند آنرا به پایان برسانند. چند روز بعد از این، اعضای ولسی جرگه قلابی این اداره از مقامات آن خواستند تا اشغالگران خارجی را مهار کرده و مانع جنایات شان در کشور شوند کاری که از توان ادارهء اجیر کابل کاملا خارج است.

 • اختلافات داخلی ادارهء اجیر :

اختلافات داخلی ادارهء اجیر در این اواخر خیلی شدت یافته است. در اوایل این ماه نیروهای اشرف غنی یک فرمانده خیلی خاص جنرال دوستم رهبر گلم جم ها را در ولسوالی قیصار دستگیر و به مرکز انتقال دادند. به تعقیب آن به روز سه شنبه ۳ جولای افراد طرفدار این فرمانده گلم جم در جریان تظاهرات علیه اشرف غنی مقام ولایت فاریاب را آتش زدند. این تظاهرات مواجه با شلیک کماندو های اشرف غنی گردید که باعث کشته شدن چندین تن از تظاهر کنندگان شد. این تظاهرات چندین روز ادامه یافت و به ولایت دیگر و همجوار نیز گسترش یافت. روز جمعه ۱۳ جولای، افراد گلم جم ولایت جوزجان را نیز تصرف کرده و والی را از دفترش خارج کردند. اشرف غنی بعد از چند روز تظاهرات پیهم مجبور شد که جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری را که به جرم بد اخلاقی و لواطت در تبعید زندگی می کرد اجازه ورود بدهد و همانا وی به روز یکشنبه ۲۲ جولایی تقریبا بعد از یکسال تبعید به کابل برگشت.

 • تغییر موقف دشمن اشغالگر :

از اوضاع وخیم کنونی، شکست های پیهم اشغالگران و اجیران داخلی، بروز اختلافات شدید و سقوط شهرها بدست مجاهدین چنان معلوم میشود که اشغالگران در صدد تغییر موقف در مورد افغانستان شده اند زیرا آنان کاملا به این حقیقت پی برده اند که جنگ با این ملت نمیتواند باعث پیروزی اشغالگران گردد. به همین سلسله به روز چهارشنبه ۴ جولای مطبوعات خبر دادند که پنتاگون در راپور اخیر خود در ارتباط با جنگ در افغانستان بر راه های حل سیاسی و مسالمت آمیز ترکیز کرده است.

در یک بیان مشابه با این راپور، سرمنشی ناتو به روز چهارشنبه ۱۱ جولای گفت که حضور ناتو در افغانستان برای یافتن راههای صلح آمیز جهت خاتمه جنگ است. سرمنشی ناتو در حالی این سخن را می زند که عملا آنان در میدان جنگ سهیم بوده و علیه ملت مسلمان افغانستان می جنگند. به روز دوشنبه ۱۶ جولای مطبوعات امریکایی خبر دادند که قصر سفید دپلومات های خودرا وظیفه داده است تا با طالبان در تماس شده و راه های خاتمه جنگ در افغانستان را تلاش کنند و در همین روز جنرال نیکولسن فرمانده عمومی اشغالگران در افغانستان نیز گفت که آنان آماده مذاکراه با طالبان هستند.

به روز چهارشنبه ۱۸ جولای اعضای ولسی جرگهء قلابی گفتند که ادارهء اجیر کابل صلاحیت مذاکرات را ندارد و آنان از تصمیم امریکا مبنی بر مذاکرات مستقیم با طالبان استقبال می کنند. و به روز سه شنبه ۳۱ جولای یک روزنامه بریتانوی از زبان دپلومات های امریکایی نوشت که ترامپ حوصله خودرا از دست داده است و شاید عساکر خودرا از افغانستان خارج کند.

 • دو نشست در حمایت از اشغال مگر با نام های مختلف :

روز سه شنبه ۱۰ جولای شاهد یک نشست بنام نشست علماء که مشتمل بر علمای سوء و درباری چندین کشور در شهر جده کشور عربستان سعودی بود. در این نشست علمای تنخواه خور از اشغال حمایت کرده و جهاد علیه اشغالگران را حرام خواندند و از مجاهدین خواستند تسلیم خواست های اشغالگران شوند. در عین حال نشست ناتو در شهر بروکسل دایر گردید که در این نشست بر ادامه جنگ و حمایت از ادارهء اجیر کابل اصرار صورت گرفت.

امارت اسلامی و علمای حقانی این فتوای فرمایشی را که با مهر امریکایی تأیید شده است رد کرده و آنانرا بی اساس و مخالف با احکام صریح قرآن و شرع خواندند. امارت اسلامی طی اعلامیه یی گفت که چنین فتواهای فرمایشی نمیتواند بر جهاد مقدس ملت مسلمان افغانستان علیه اشغالگران اثر انداز شود.

 • رسوایی های جدید رئیس ادارهء کابل :

رئیس ادارهء اجیر کابل وقتی شدیدا رسوا و خجالت شد که جهت اشتراک در نشست سران کشورهای عضو ناتو به بروکسل رفت. در این نشست که به تاریخ ۱۰ جولای منعقد شد برای انتقال اشرف غنی از میدان هوایی به محل نشست نه موتر موجود بود و نه هم مامورین مسئول استقبال رئیس جمهورهای کشورهای اشتراک کننده. اشرف غنی مجبور شد تا منتظر بماند موتر های سفارت بیایند و اورا به محل نشست ببرند.

رسوایی دیگر وقتی نصیب این اجیر شد که باداران او هر یک ترامپ و سرمنشی سازمان ناتو نخواستند در حاشیه این نشست با او ملاقات کنند.

 • منابع : سایت های خبری داخلی و خارجی، راپور ماهانهء کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی و راپور ماهانه کشتار افراد ملکی منشورهء سایت امارت اسلامی.

Related posts