تازه ترین ها

اعلامیه امارت اسلامی در مورد وفات شخصیت بزرگ جهادی، عالم و مبارز مولوی جلال الدین حقانی رحمه الله

اعلامیه امارت اسلامی در مورد وفات شخصیت بزرگ جهادی، عالم و مبارز مولوی جلال الدین حقانی رحمه الله

الحمد لله الذي خلق السموات والأرض وجعل الظلمات والنور. خلق الموت والحياة ليبلوكم أيكم أحسن عملاً وهو العزيز الغفور. ونشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له، ونشهد أن سيدنا ونبينا محمداً عبده ورسوله، الشافع المشفع يوم النشور، صلى الله وسلم وبارك عليه وعلى آله وأصحابه والتابعين ومن تبعهم بإحسان إلى يوم الدين. امابعد: قال الله تعالی: إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا وَجَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أُوْلَئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ. ۱۵ . الحجرات

به ملت مؤمن و مجاهد افغانستان و به تمام امت اسلامی در سراسر جهان، با تاسف فراوان خبر می دهیم که شخصیت بزرگ جهادی این عصر، عالم دین، مبارز مثالیی، رهنمای با ابتکار دو جهاد بزرگ، وزیر سرحدات در حکومت امارت اسلامی و عضو شورای رهبری امارت اسلامی محترم الحاج مولوی جلال الدین حقانی صاحب از اثر بیماری طولانی وفات نموده است. انا لله و انا الیه راجعون.

امارت اسلامی افغانستان بمناسبت وفات محترم حقانی صاحب رحمه الله، به خانوادۀ جهادپرور مرحوم، تمام مجاهدین، مردم افغانستان و مسلمان های جهان مراتب تسلیت عرض می دارد. خداوند متعال حقانی صاحب را مغفور و مرحوم داشته، همه تکالیف، زحمات و هجرت های وی را در راستای جهاد، دعوت، علم و اصلاح مقبول بگرداند. آمین یا رب العالمین.

مرحوم مولوی جلال الدین حقانی صاحب – رحمه الله – از شخصیت های بزرگ و نامدار جهادی این عصر بود.

چنانکه مجاهدین در صدر اسلام به وجود و نقش حضرت خالد بن ولید – رضی الله عنه – آسوده و خوشحال بودند، یقیناً  گفته می توانیم که مجاهدین این عصر به وجود و نقش جناب حقانی صاحب – رحمه الله – بی حد مطمئن و خرسند بودند.

زمانی که کشور و مردم ما با خطر الحاد کمونیستی مواجه شد و افغانستانِ اسلامی مانند بخارا، سمرقند و قفقاز با تهدید بی دینی دچار گردید، جناب حقانی صاحب و دیگر مجاهدین با عزم آن زمان در برابر دهریت کمونیست ها قیام کردند. نخست مبارزهء شان را توسط دعوت و فعالیت های تنویری برای بیداری ملت آغاز کردند و سپس هرگاه کودتای کمونیستی صورت گرفت، برای نابودی کفر کمونیزم به جهاد مسلحانه پرداختند.

محترم حقانی صاحب – رحمه الله – تا پیروزی کامل در برابر کمونزم و متهاجمان شوروی، صمیمانه به جهاد ادامه داد. سپس در زمان جنگهای داخلی به حیث یک مصلح و داعیِ ثالث بالخیر خدمت نمود و هرگاه امارت اسلامی افغانستان به وجود آمد، به حیث خواستار نظام اسلامی با همه اخلاص و نیرو در پهلوی عالی قدر امیرالمؤمنین ملا محمد عمر مجاهد – رحمه الله – ایستاده شد و خدمات ارزشمندی را در راستای تحکیم حاکمیت اسلامی انجام داد.

نقش و کارنامه های حقانی صاحب – رحمه الله – در برابر تهاجم امریکایی ها و تلاشهای خستگی ناپذیر وی برای حفظ وحدت امارت اسلامی، باب زرین تاریخ اسلامی است که نسل های آیندهء مسلمان ها به آن همواره افتخار می کنند.

در مجموع، زندگی و کارنامه های حقانی صاحب – رحمه الله – بهترین سرگذشتی است که می تواند مشعل راه برای هر مسلمان مؤمن و متعهد باشد و می توان ازان در بخش های جهاد، ایثار، ثبات، عزم عالی، تحمل زحمات برای دین، اجتناب از شهرت و منصب دنیوی و خودداری از مادیات، درس های زیادی گرفت.

در بارۀ وفات حقانی صاحب – رحمه الله – باید بگوئیم که وی نقش خود را به نحو احسن انجام داد، به تعهد خود در مورد وفاداری با ایمان و دین تا مرگ ثابت قدم ماند،  واقعاً خوشبخت بود که در یک مرحلۀ دشوار و پرآزمون از ارزشهای اسلامی دفاع کرد و برای زنده نگهداری شعائر دین نقش بزرگی را ایفا نمود. حقانی صاحب – رحمه الله – اکنون اگرچه جسما در میان ما وجود ندارد، اما فکر و مسیر وی زنده است. سنگرش هنوز داغ است و کاروان بزرگ جهادی امارت اسلامی راه وی را تعقیب می کند.

مولوی صاحب جلال الدین حقانی – رحمه الله – از چندین سال به این سو سخت بیمار و بستری بود. وی چنانکه در جوانی و صحتمندی مشقت های زیادی را برای دین خدا متقبل شد، در اواخر زندگی نیز بیماری طولانی را با صبر کامل و رضاء بالقضاء سپری کرد و بالاخره داعی اجل را لبیک گفت.

بمناسبت وفات مرحوم الحاج مولوی جلال الدین حقانی صاحب از تمام مجاهدین، هموطنان گرامی و مسلمانان جهان امیدواریم که به روح حقانی صاحب دعا بکنند. وی با نقش مؤثر خود در حق مردم افغانستان و تمام امت اسلامی احسان بزرگی کرد و با جهاد و مبارزهء خود از الحاد و گمراهی جلوگیری کرد. حق دارد که برای روح وی دعا بکنیم و ثواب ختم های قرآن کریم را هدیه نماییم.

در پایان، یکبار دیگر به روح مرحوم مولوی جلال الدین حقانی – رحمه الله – دعا می کنیم، خداوند متعال به دیدار خود و درجات عالی در جنت ها سرفرازش نماید. آمین یا رب العالمین

مقام و شورای رهبری امارت اسلامی افغانستان

۲۴/۱۲/۱۴۳۹هـ ق

۱۳/۶/۱۳۹۷هـ ش ــ ۲۰۱۸/۹/۴م

Related posts