تازه ترین ها

افغانستان در ماه اگست ۲۰۱۸میلادی

افغانستان در ماه اگست ۲۰۱۸میلادی

ملاحظه : این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی می توان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد

ماه اگست شاهد فتوحات و دست آوردهای زیادی جهادی بشمول فتح مرکز ولایت غزنی بود. در جریان این ماه اختلافات شدیدی میان سران ادارهء اجیر نیز رونما گردید که به سبب آن یکی از بلندپایه ترین مقامات این اداره مجبور به استعفا گردید. تفصیل رویدادهای مهم این ماه را می توان تحت عناوین ذیل مطالعه کرد :

 

  • تلفات اشغالگران خارجی :

اگرچه اشغالگران به تلفات خود اعتراف نمی کنند مگر به روز شنبه ۴ اگست امارت اسلامی اعلان کرد که در جریان دو ماه گذشته حد اقل ۲۷ تن اشغالگر بشمول افراد بلند رتبهء آنان کشته شده اند. به سلسله تلفات وارده به اشغالگران خارجی به روز شنبه ۴ اگست حد اقل یک تانک دشمن اشغالگر در ولسوالی بگرام ولایت پروان تباه شد که طی آن تمامی سرنشینان آن به هلاکت رسیدند. به فردای این حادثه، اشغالگران خارجی در قریه خلازی مرکز ولایت پروان یکبار دیگر مورد حملات مجاهدین قرار گرفتند که طی آن ۱۵ تن از آنان کشته و زخمی شدند. اشغالگران کشته شدن ۳ تن از افراد خود را در این حادثه پذیرفتند.

روز یکشنبه ۱۲ اگست یک قطار کمکی اشغالگران و اجیران داخلی که بسوی ولایت غزنی روان بودند در مربوطات ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک مورد حملات مجاهدین قرار گرفتند که طی آن بشمول ۱۰ تن اشغالگر تعدادی از عساکر داخلی نیز کشته شدند.

روز سه شنبه ۱۴ اگست نیروهای اشغالگر اعلان کردند که یک تن از عساکر نیروهای ویژه شان که چند روز قبل در ولایت هلمند زخم برداشته بود جان باخت.

 

با وجود این همه تلفات، اشغالگران یکبار دیگر بی شرمانه از همهء آن بجز کشته شدن ۴ تن از افراد شان در جریان این ماه انکار کردند که به این ترتیب تعداد کشته شدگان اعتراف شده در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۸ تن و تعداد کل کشته شدگان اعتراف شده اشغالگران در جریان هفده سال جنگ به ۳۵۵۵ تن رسید.

 

  • حملات داخلی :

از یکسو افراد اردو و پولیس در جنگ با مجاهدین کشته می شوند از سوی دیگر افراد نفوذی مجاهدین در داخل صف دشمن نیز این عساکر و پولیس اجیر را به قتل می رسانند. راپورها حاکی از کشته شدن ۸ تن از افراد پولیس در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند در چنین حادثه است. این واقعه به روز یکشنبه ۵ اگست رخ داده است.

علاوه بر این بارها عساکر و پولیس اجیر ادارهء کابل مورد حملات باداران اشغالگر خود نیز قرار گرفته اند و به همین سلسله به روز سه شنبه ۷ اگست مطبوعات از کشته شدن ۱۵ پولیس در ولسوالی ازرهء ولایت لوگر طی بمباردمان هوایی اشغالگران خبر دادند. در یک حمله مشابه به روز پنجشنبه ۱۶ اگست اشغالگران خارجی ۱۹ تن اربکی را در ولسوالی ناوه ولایت هلمند طی یک حمله هوایی به قتل رسانیدند.

به تعقیب این خبر، به روز چهارشنبه ۱۵ اگست مطبوعات از کشته شدن دو کماندو توسط یک عسکر نفوذی در ولسوالی بالابلوک ولایت فاریاب خبر دادند. در یک حادثهء جداگانه که به روز یکشنبه ۱۹ اگست رخ داد نیروهای کماندوی ادارهء اجیر آمر مرکز تربیتی پولیس ولایت غزنی را در داخل خانه اش به قتل رسانیدند.

  • خسارات مالی دشمن :

ضعف مقاومت و توانمندی دشمن اشغالگر و اجیر، تصرف مناطق مختلف توسط مجاهدین و شدت حملات مجاهدین بالای دشمن باعث شده است که خسارات مالی دشمن چندین مرتبه بالاتر از آن برود که قبلا ما شاهد آن بودیم. روزانه ملیون ها افغانی وسایل و تجهیزات نظامی و عسکری دشمن تباه شده و به همین مقدار به غنیمت مجاهدین در می آید. در جریان ماه اگست یک فروند هلیکاپتر دشمن به روز پنجشنبه ۲ اگست در ولسوالی سروبی ولایت کابل سرنگون گردید که این سرنگونی باعث افزایش خسارات مالی دشمن در جریان این ماه گردید. اخبار حاکی از سرنگونی حد اقل یک هلیکاپتر دیگر در جریان جنگ غزنی نیز بوده است که طی آن تمام سرنشینان داخلی و خارجی آن به قتل رسیدند.

 

  • فرار از صف ادارهء اجیر و پیوستن به صف مجاهدین :

بر اساس راپور کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی در ماه گذشته به تعداد ۶۵۸ تن از افراد دشمن یا اسلحه به زمین گذاشته اند و یا هم به صف مجاهدین پیوسته اند. در جریان جنگ شدید ولایت غزنی به روز شنبه ۱۱ اگست ۱۱۷ تن از افراد دشمن به صف مجاهدین پیوستند.

  • تلفات و آزار و اذیت ملکی :

آزار و اذیت مردم ملکی همچو گذشته ها ادامه دارد و تفصیل آنرا میتوان در راپور ماهانه منتشره صفحه انترنتی امارت اسلامی مطالعه کرد. در اینجا به عنوان مشت نمونهء خروار به چند واقعه از این نوع اشاره صورت می گیرد:

به روز چهارشنبه ۱۵ اگست مطبوعات از کشته شدن ۱۸ تن از اعضای یک خانواده بر اثر بمبار اشغالگران و اجیران داخلی آنان در اطراف شهر غزنی خبر دادند. در همین روز ولسوالی بالابلوک ولایت فراه نیز شاهد کشته شدن ۳۰ تن ملکی در اثر بمباردمان نیروهای خارجی در این ولسوالی بود.

افغانستان همچو دیگ بی سرپوش گردیده است و هر کس خواسته باشد تجارب جنگی و نظامی خودرا در اینجا انجام می دهد. به همین سلسله به روز دوشنبه ۲۷ اگست جیت های جنگی کشور تاجکستان بر ولسوالی درقد ولایت تخار بمباردمان کردند که طی آن ۷ تن ملکی کشته شدند. ادارهء اجیر کابل هیچ نوع واکنشی در مقابل این حملات نشان نداده است. و در یک حمله دیگر به روز چهارشنبه ۲۹ اگست ۱۰ تن ملکی طی حملات هوایی اشغالگران خارجی در ولسوالی شاه ولیکوت ولایت کندهار به شهادت رسیدند.

  • عملیات الخندق :

عملیات و حملات کوچک و بزرگ مجاهدین در جریان ماه اگست به شدت ادامه داشت و در اولین حملهء بزرگ و موفقانه که به روز شنبه ۴ اگست صورت گرفت حد اقل یک تانک دشمن اشغالگر در ولسوالی بگرام ولایت پروان تباه و تمامی سرنشینان آن به هلاکت رسیدند. در همین روز مقامات ادارهء اجیر در ولایت ارزگان پذیرفتند که مجاهدین امارت اسلامی یک قرارگاه اردوی اجیر را همراه با سه پوسته در ولسوالی چنارتوی این ولایت تصرف کرده اند. به فردای این حادثه، اشغالگران خارجی در قریه خلازی مرکز پروان یکبار دیگر مورد حملات مجاهدین قرار گرفتند که طی آن ۱۵ تن از آنان کشته و زخمی شدند. اشغالگران کشته شدن ۳ تن از افراد خودرا در این حادثه پذیرفتند.

به روز چهارشنبه ۸ اگست امارت اسلامی از کشته شدن دهها تن از عساکر ادارهء اجیر خبر داد. این حادثه وقتی رونما گردید که این عساکر میخواستند در ولسوالی موسی قلعهء ولایت هلمند بر مجاهدین چاپهء شبانه بزنند. به سلسله عملیات الخندق به روز جمعه ۱۰ اگست حملات سنگین مجاهدین بر ولایت غزنی آغاز گردید. طی این جنگ که چند روز ادامه پیدا کرد اکثریت مناطق این ولایت بدست مجاهدین در آمد و تمامی مراکز و دفاتر دشمن به استثنای یکی دو تعمیر ولایت و قوماندانی امنیه به تصرف مجاهدین در آمد. در جریان این جنگ، دشمن علاوه بر تحمل خسارات مالی هنگفت متحمل تلفات شدید نیز گردید. در جریان این جنگ تعداد زیادی از کماندوهای دشمن نیز کشته و برخی از آنان توسط مجاهدین دستگیر گردیدند. مرکز امریکایی ها نیز در این ولایت در جریان این جنگ ها کاملا نابود گردید.

روز شنبه ۱۱ اگست شاهد حملات گروهی مجاهدین بر بغلان مرکزی بود که طی آن دهها تن از افراد دشمن کشته و زخمی شدند. به فردای آن یک قطار کمکی اشغالگران و اجیران داخلی که بسوی ولایت غزنی در حرکت بود در مربوطات ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک مورد حملات مجاهدین قرار گرفت که طی آن بشمول ۱۰ اشغالگر تعدادی از عساکر داخلی نیز کشته شدند. در همین روز ولسوالی خواجه عمری ولایت غزنی نیز یکبار دیگر به تصرف مجاهدین در آمد. روز دوشنبه ۱۳ اگست شاهد فتح ولسوالی ده یک این ولایت نیز بود. به تعقیب این فتوحات، مجاهدین امارت اسلامی در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب نیز دست آوردهای جهادی داشتند. طی حملات وسیعی که در این ولسوالی انجام دادند یک قرارگاه اردوی اجیر را تصرف نموده و تعداد زیادی از عساکر این قرارگاه را دستگیر کردند.

به روز پنجشنبه ۱۶ اگست، مجاهدین امارت اسلامی هجوم موفقانهء را بر مرکز تربیوی دشمن در مربوطات حوزه ۵ امنیتی ولایت کابل انجام دادند که طی آن تعداد زیادی از افراد دشمن کشته و زخمی شدند. به سلسله فتوحات ولسوالی ها، به روز یکشنبه ۱۹ اگست اردوی اجیر ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب و به روز دوشنبه ۲۷ اگست ۲ قرارگاه و ۲۸ پوسته را در مربوطات ولسوالی های المار و قیصار ولایت فاریاب بدون درگیری رها کرده و از منطقه فرار کردند.

  • اختلافات داخلی ادارهء اجیر :

اختلافات میان جهت ها و شخصیت های دخیل در ادارهء اجیر کابل خیلی بزرگتر از آن شده است که قبلا گمان برده می شد. در گذشته احزاب و گروه های مختلف شامل در ادارهء اجیر با هم اختلافات داشتند اما اکنون اختلافات داخل گروه ها و جهت ها نیز آغاز گردیده است و به همین سلسله به روز شنبه ۲۵ اگست حنیف اتمر پر نفوذترین و مقتدرترین شخص در ادارهء اجیر کابل که حامی قوی و سرسخت اشرف غنی بود بنابر اختلافات موجود میان وی و اشرف غنی مجبور به استعفی گردید. در همین روز اشرف غنی از وزرای دفاع و داخله و رئیس امنیت نیز خواهان استعفی گردید مگر بعد از اینکه آنان استعفای خودرا تقدیم کردند وی آن را نپذیرفت اما اختلافات میان این همه مقامات تا کنون به شدت خود ادامه دارد.

به تعقیب این استعفا ها، شاروال کابل نیز که گفته می شود شخص کارکن و فعالی بود به سبب اختلافات موجود و فشار های وارده بر وی از جانب اشرف غنی به روز چهارشنبه ۲۹ اگست استعفا داد.

منابع : سایت های خبری داخلی و خارجی، راپور ماهانهء کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی و راپور ماهانهء کشتار افراد ملکی منتشره از سایت امارت اسلامی.

Related posts