اعلامیه کمیسیون اسرا در مورد وفات یکتن زندانی در زندان پلچرخی

اعلامیه کمیسیون اسرا در مورد وفات یکتن زندانی در زندان پلچرخی

با تاسف فراوان خبر شدیم که یکتن زندانی مظلوم در زندان پلچرخی بر اثر بیماری شدید وفات نموده است، قلم شاه پسر برکت شاه – باشندهء شهر جلال آباد، مرکز ننگرهار – از چند مدت به این سو به بیماری زردی سیاه گرفتار بود و بیماری وی در اثر بی توجهی مقامات زندان، شدت یافته بود. اما باز هم هیچ توجه و تداوی لازم صورت نگرفت و بالاخره قلم شاه ساعت ۱۲ چاشت امروز روح خود را به مالک حقیقی سپرد و با زولانه ها بحضور پروردگار خود رفت. اگرچه مقامات زندان از چندی به این سو وی را ظاهراً در سرطبابت پلچرخی بستر کرده بودند، اما داکتران به رفقای زندانی گفته بودند که ما این مریض را تداوی که لازم است نمی توانیم. زیرا درین جا تنها معالجهء محدود برای بیماران عادی ممکن است. از سوی دیگر زندانیان بیمار اگر به حالت مرگ هم نزدیک باشند، اجازه ندارند خود را بیرون از محبس پلچرخی در شفاخانه های کابل تداوی بکنند. نتیجۀ ادامهء این وضعیت اینست که در کمتر از یکسال مرحوم قلم شاه ششمین زندانی است که بر اثر بیماری جان خود را از دست می دهد و تعداد زیادی از این چنین بیماران برای مرگ شان لحظه شماری می کنند.

اگرچه کمیسیون امور اسرای امارت اسلامی در مورد وضعیت صحی زندانیان در زندان های کشور، اعلامیه های زیادی نشر کرده است و با شماری از سازمان های جهانی حقوق بشر مستقیما صحبت کرده است، اما چنان به نظر می رسد که به شمول رژیم وحشی کابل هیچ ادارۀ حقوق بشر به حقوق اسلامی و انسانی زندانیان مظلوم ارزش قائل نیست و نه هم به قوانین و پروتوکول های را خود شان وضع و تصویب کرده اند احترام دارند.

برعکس برخورد دشمن، امارت اسلامی افغانستان نه تنها با زندانیان کاملا برخورد اسلامی وانسانی می کند، بلکه اسارت عساکر زخمی دشمن را دور از مروت و مردانگی دانسته، فوراً رها می کند. مثال تازۀ این واقعیت رهایی ۱۵ تن اسیران زخمی دشمن است که از قرارگاه بزرگ ولسوالی غورماچ ولایت بادغیس گرفتار شده بودند و فورا عزتمندانه به خانواده های شان تسلیم شدند، ۷۳ تن عساکرم متباقی این قرارگاه بمناسبت عید سعید اضحی به شفقت ویژهء عالیقدر امیرالمؤمنین حفظه الله و از روی همدردی انسانی، یکجا با صدها تن زندانیان دیگر رها شدند. دشمن نامرد نه تنها هزاران تن هموطنان بی گناه را در زندان ها انداخته است و هر گونه آزادی آن ها را سلب کرده است، بلکه چنان شرایطی را در زندان ها وضع کرده است که زندانیان به بیماری های مختلف گرفتار شده و بالاخره زندگی شان را از دست می دهند.

ما یکبار دیگر بر سازمان های جهانی حقوق بشر، هموطنان با نفوذ و بی طرف و برادران اهل خیر صدا می کنیم که به کمک زندانیان مظلوم بشتابید و از تلاش ها برای تداوی بیماری ها و دیگر ضروریات آن ها دریغ نکنید.

کمیسیون امور اسرا

امارت اسلامی افغانستان

۱۴۳۹/۱۲/۲۵هـ ق

۱۳۹۷/۶/۱۴هـ ش

۲۰۱۸/۹/۵م

Related posts