تازه ترین ها

زندگی نامهء شهید مولوی نسیم الله صدیقی رحمه الله

زندگی نامهء شهید مولوی نسیم الله صدیقی رحمه الله

نویسنده : قاری سعید // ترجمه : حبیبی سمنگانی

مرگ حق است و جز خداوند تعالی هر هستی چشندۀ مرگ است، اما چنانکه مرگ یک حقیقت انکار ناپذیر است این نیز واقعیت مسلم است که بعضی ها ظاهراً و جسماً از دنیا رحلت می کنند اما حقیقتاً به زندگانی جاودانی سرفراز شده اند.

خداوند تعالی در فضیلت شهیدان راه حق فرموده است : وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ ﴿آل عمران آیه : ۱۶۹﴾ ، ترجمه : و مپندار کسانی را که کشته شده اند در راه خدا مردگان، بلکه زندگان اند نزد پروردگار شان رزق داده می شوند.

هر آن کسیکه داعی اجل را در راه خدا لبیک بگوید (اگرچه در میدان نبرد بر اثر مرمی دشمن جان نداده باشد) در بارگاه خداوندی شهید محسوب می شود، رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده است : من فصل (أی خرج) فی سبیل الله فمات أو قتل فهو شهید ، أو وقصه فرسه أو بعیره أو لدغته هامة ، أو مات علی فراشه بأی حتف شاء الله فإنه شهید و إن له الجنة (أخرجه أبوداود).

شهید مولوی نسیم الله صدیقی (رح) مجاهد راستین راه حق بود، در یکی از سفرهای جهادی زخم برداشت اما خداوند تعالی شفاء داد، البته در همان سفر دچار بیماری شد که به سبب آن از جهان فانی چشم بست و جان را به جان آفرین سپرد.

شناخت :

شهید مولوی نسیم الله صدیقی (رح) فرزند مولوی حمیدالله و نواسهء مولوی عبدالحکیم در سال ۱۳۴۸ خورشیدی در ولسوالی فرخار ولایت تخار به دنیا آمد. وی چون در دودمان علمی زاده بود، پدر و مادرش از همان کودک سالی به تعلیم و تربیهء دینی وی متوجه بودند و پسر خود را نزد مولوی حبیب الله آخندزاده به روستای خسدۀ ولسوالی فرخار فرستادند.

هرگاه قشون سرخ شوروی به افغانستان یورش آوردند و ملیون ها افغان ها به پاکستان هجرت نمودند، خانوادۀ شهید مولوی نسیم الله (رح) نیز در سال ۱۳۵۹ خورشیدی از تخار به منطقهء صوابی (ایالت خیبر پختونخواه، پاکستان ) هجرت کردند و در کمپ درگئ سکونت گزیدند.

مولوی نسیم الله (رح) که هنوز خوردسال بود به آموزشهای دینی خود ادامه داد و مدارج مختلف آموزشی را در مدارس دینی دیار هجرت طی نموده به درجهء موقوف الیه رسید.

پیوستن به تحریک اسلامی طالبان :

شهید مولوی نسیم الله صدیقی (رح) در سال ۱۳۷۳ خورشیدی در یکی از مدارس دینی درمنطقهء مردان (ایالت خیبر پختونخوا، پاکستان ) مشغول دورۀ صغری بود، به حیث یک طالب فقیر به درسهای خود متوجه بود و با حوادث و ماجرا های دنیا کاری نداشت، تحریک اسلامی طالبان در همان شب و روزها در قندهار ظهور کرد، شبی از شب ها مولوی نسیم الله صدیقی رح ، بلی، آن دل باختهء علوم قرآنی و نبوی پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم را در خواب می بیند، پیامبر صلی الله علیه وسلم حکم می کند : برو، با طالبان یکجا شو.

مولوی نسیم الله صدیقی (رح) صبح همان شب کتابهای خود را بسته می کند و با چند تن رفقا به سوی قندهار حرکت می کند، طالبان شهر قندهار و بخش زیادی مناطق جنوب کشور را در کنترول خود درآورده بودند و به سوی کابل پیشروی داشتند.

خدمات در امارت اسلامی افغانستان :

شهید مولوی نسیم الله صدیقی رح با شماری از طلبای تخار، قندوز، بغلان، سمنگان و لغمان به تحریک اسلامی طالبان پیوست. ایشان پس از تصفیهء زابل، غزنی و میدان وردک به کابل رسیدند و از طرف لوگر در خط چهارآسیاب جا به جا شدند، ساحهء مسئولیت مولوی نسیم الله در پهلوی فرقهء ریشخور بود. در همان جا مسئولیت طلبای تخار از طرف عالیقدر امیرالمؤمنین (رح) به مولوی نسیم الله سپرده شد. وی مسئولیت خود را در خط جنگی چهارآسیاب با کمال دیانت انجام داد و دو تن از رفقای صمیمی و ورزیدۀ خود شهید مخدوم لطیف و شهید ملا موسی جان – تقبلهما الله – را از دست داد. مولوی نسیم الله (رح) همزمان با پیشبرد امور جهادی در چهارآسیاب و محمد آغه، از سوی شهید مولوی احسان الله احسان که دران زمان والی خوست بود به حیث مسئول امنیت شهر خوست نیز مقرر شد و در اعادۀ نظم و تامین امنیت شهر خوست نقش مهمی ایفا نمود.

چند مدت پیش از فتح کابل، هرگاه خالد فاروقی و تعدادی از مخالفان مسلح در ولسوالی اورگون ولایت پکتیکا به تعرض پرداختند، مولوی نسیم الله صدیقی با رفقای خود به اورگون رفت و در عملیات برچیدن گلیم تفنگ سالاران سهم گرفت.

وی هنوز در پکتیکا بود که عملیات فتح کابل به سرکردگی شهید ملا بورجان (رح) آغاز شد، این عملیات پس از فتح منطقهء سپین شگهء پکتیا آغاز شد و مولوی نسیم الله صدیقی از همان جا با کاروان عملیاتی حرکت کرد.

مولوی نسیم الله صدیقی و رفقای زیر فرمان وی در عملیات های تصفیوی ننگرهار و لغمان سهم داشتند، مسئولیت تصفیه و بیرون راندن عناصر شر و فساد از ولسوالی های علیشنگ، علینگار و دولت شاه ولایت لغمان به دوش مولوی نسیم الله صدیقی بود. وی وظیفهء خود را به نحو احسن انجام داد.

به تعقیب فتح کابل، هرگاه مرکز ولایت پروان نیز فتح شد مولوی نسیم الله صدیقی از لغمان به پروان آمد و از سوی مقام رهبری امارت اسلامی به حیث قومندان امنیهء پروان مقرر شد.

مولوی محمد محسن هاشمی – دوست صمیمی شهید مولوی نسیم الله صدیقی – که آن زمان به حیث معاون قومندان امنیهء پروان وظیفه اجرا می کرد، می گوید : مولوی صاحب مسئولیت خود را دران شرایط پیچیده به خوبی انجام داد، بر اثر تلاشهای وی قومندان ها و افراد زیادی دشمن در شمالی به گونهء صلح آمیز از جنگ دست گرفتند و با امارت اسلامی یکجا شدند. بیاد دارم، یک قومندان مشهور مخالفین که آصف نام داشت از برکت دعوت مولوی صاحب نه تنها با افراد مسلح خود از مخالفت دست گرفت بلکه یک موتر سلاح و مهمات را نیز به امارت اسلامی تسلیم کرد.

مولوی مخدوم عبدالسلام سعادت – وزیر پیشین کار و امور اجتماعی افغانستان – می گوید : خداوند تعالی به شهید مولوی نسیم الله صدیقی شخصیت جذاب و اخلاق حسنه داده بود. شخصیت وی برای جذب قلب های مردم بسیار مؤثر بود، طلبا و مردم زیادی توسط وی به صف امارت اسلامی پیوستند و سپس در راستای نفاذ و تحکیم نظام اسلامی خدمات بزرگی انجام دادند.

هرگاه خط جنگی طالبان در شمال از گلبهار و جبل السراج عقب نشینی کرد و به مرزهای کابل رسید، وی آن زمان مسئولیت مناطق شکردره و گلدره را به دوش گرفت و به مقاومت خود در برابر عناصر شر و فساد ادامه داد.

وی بر علاوه از مناطق مختلف شمال کابل، در خطوط جنگی غوربند و ولایت بادغیس نیز وظیفهء جهادی اجرا کرده است.

وفات :

مولوی نسیم الله صدیقی در خط جنگی شکردره در درگیری با دشمن زخمی شد و برای تداوی از ساحهء جنگی انتقال داده شد. اما به فضل خداوند تعالی شفایاب شد. چند مدت پس در حالی که به خدمت جهادی مشغول بود به یک بیماری شدید گرفتار شد. چونکه تداوی اش در داخل کشور ممکن نبود به شهر پشاور انتقال داده شد و دران جا در «شفاخانهء کویت» بستر و عملیات شد. اما طبیبان به سبب شدت بیماری مشوره دادند که به شهر کراچی انتقال یابد، وی در حال انتقال از پشاور به کراچی در داخل طیاره جان را به مالک حقیقی سپرد و جام شهادت را نوش جان کرد.

وظایف رسمی :

شهید مولوی نسیم الله صدیقی در جریان خدمت در صف امارت اسلامی مسئولیت های ذیل را انجام داد :

  • مسئول طلبای ولایت تخار
  • مسئول امنیت شهر خوست
  • قومندان امنیهء ولایت پروان
  • رئیس اداری ولایت پروان
  • مسئول یک محاذ در خط جنگی شکردره
  • قومندان فرقهء شانزده
  • قومندان لوای ۲۳

خانوادۀ شهید مولوی صاحب :

خانوادۀ مولوی نسیم الله صدیقی متشکل از پدر و مادر و چند برادر و خواهر بود. برادر بزرگ وی قاری انعام الله نام داشت و پس از شهادت مولوی صدیقی به حیث جانشین وی مقرر شد. وی در نخستین شب های تهاجم امریکایی ها در منطقهء مته چینهء ولایت خوست بر اثر بمباران اشغالگران به شهادت رسید.

مولوی نسیم الله صدیقی ازدواج کرده بود، دو سال از عروسی وی گذشته بود و لیکن از وی پسر یا دختری به دنیا نه مانده است.

حرفی چند در مورد شخصیت مولوی نسیم الله صدیقی :

مولوی مخدوم عبدالسلام سعادت – – وزیر پیشین کار و امور اجتماعی افغانستان – می گوید :

زمانیکه در خط چهار آسیاب بودم با مولوی نسیم الله صاحب آشنا شدم، در نخستین ملاقات درک کردم که بر علاوه از استعداد فوق العادۀ علمی، خداوند تعالی شهید مولوی صاحب را به شرف اخلاص، تقوی و دیانت نیز آراسته ساخته است. وی شخصی پر از خلوص و محبت بود و همه مجاهدین از وی خاطره های خوبی دارند.

مولوی صاحب در جلب و جذب مردم به صف امارت اسلامی نقش بارز داشت، نه تنها تجربه و همت جهادی داشت، بلکه عالم برجسته و شخص پرهیزگار بود، خانواده و رفقای وی در مقابل شر و فساد و سپس در مبارزه در برابر اشغال امریکایی ها سهم فعال گرفتند، قربانی های زیادی دادند و هنوز هم خدمت می کنند.

مولوی محمد محسن هاشمی – مسئول جهادی ولایت تخار و دوست صمیمی شهید مولوی صاحب – می گوید :

شهید مولوی نسیم الله واقعا نمونهء زهد، اخلاص، اخلاق زیبا، سخاوت و دلاوری بود. وی خصلت ویژۀ رفاقت و اخلاص داشت. همواره تبسم بر لب داشت، خداوند تعالی برای وی استعداد عالی داده بود و سخنرانی وی تاثیر خاصی داشت.

وی به سبب اخلاص ویژۀ خود با زعیم امارت اسلامی مرحوم امیرالؤمنین ملا محمد عمر مجاهد تعلق صمیمی و روابط حسنه داشت و معتمد مرحوم امیرالمؤمنین بود، بناءً مسئولیت های مهم را به وی می سپرد. خداوند تعالی بر وی رحم بکند و خدمات وی را در بارگاه خود قبول بکند.

رحمه الله تعالی

Related posts