تازه ترین ها

گزارش کوتاه يک سفر دعوتی و تشویقی در ولایات پکتیا و خوست

گزارش کوتاه يک سفر دعوتی و تشویقی در ولایات پکتیا و خوست

گزارش کوتاه يک سفر دعوتی و تشویقی ریاست دعوت، ارشاد، جلب و جذب امارت اسلامی به همکاری استودیوی منبع الجهاد در ولایات پکتیا و خوست

امارت اسلامی افغانستان به حیث مدافع ملت مظلوم خویش این را مسئولیت خود می داند که علیه اشغالگران و متحدین خاین شان مبارزۀ همه جانبهء سیاسی، فکری، نظامی و دعوتی نموده، دست کفار و حامیان شان را از تجاوز بر دین، نوامیس ملی و کشور ما کوتاه نماید.

درین راستا، همکاران ستودیوی منبع الجهاد از کمیسیون فرهنگی امارت اسلامی به همکاری اعضای کمیسیون دعوت، ارشاد، جلب و جذب ولایت پکتیا برای راه اندازی یک سلسله برنامه های مفید تشویقی و دعوتی به ولسوالی های زازی آریوب، احمد خیل، سیدکرم، لجه منگل، جانی خیل، سمکنی، وزی زدران و ولسوالی موسی خیل ولایت خوست و پکتیا سفر کردند.

درین سفر پر مشقت، همکاران ما به فضل خداوند متعال با تحمل رنج و مشقت راه های صعب العبور به مردمی که در مناطق دور افتادۀ این ولایات زیست می کردند، اهداف و پیام های جهادی و دعوتی خود را به شکل نوشتاری و شفاهی رسانیدند و خدمات ارزنده و مثمری را در راستای تنویر اذهان اهالی آن مناطق انجام دادند.

هدف از این سفر دعوتی و تشویقی؛ دلجویی ملت مظلوم و تقويه پیوندها بين مجاهدین و مردم بود که لله الحمد نتیجه و دست آورد عالی داشت.

برادران مجاهد ما درین سفر تحفه های زیادی از قبیل کتب معتبر چون «سیرت نبوی صلی الله علیه وسلم» ، «علیکم بسنتی» ، «زاد المعاد فی مسائل الجهاد»، «شهید او شهادت» ، «د یرغل پر وړاندی» ، «دار ته هرکلی» ، «د انساني خلقت مقصد»، «د سپین کاروان سرلاري» ، «امیرالمومنین ملا محمد عمر مجاهد رحمة الله علیه» ، «مجاهدینو ته د امیر المومنین لارښود»، «د اجل په دروازه کې» و کتب ديگری با مجلهء جهادی و اسلامی «مورچل»، و کتابچه ها و قلم هایی که اهداف مجاهدين و اغراض شوم دشمنان برآن چاپ شده بود، و همچنان بیرق ها، بروشرها، و برچسپهای رنگين و دل آويزی با ديزاين ها و سايز های مختلف که وجيزه ها و سخنان گرانبهای بزرگان امارت اسلامی همانند امیرالمومنین ملا محمد عمر مجاهد رحمة الله علیه، ملا اختر محمد منصور تقبله الله، امیر المومنین شیخ هیبت الله آخندزاده حفظه الله، استاد یاسر رحمه الله، مولوی جلال الدین حقانی رحمه الله و دیگر بزرگان در آن نوشته شده بود، به مردم، مجاهدین و شاگردان مدارس و مکاتب توزيع نمودند.

نیز شمار زیادی لنگی ها، دستمال ها، چادرها برای دختران کوچک، M.P.3 و بازیچه های اطفال نيز توزيع شد.

همکاران مجاهد ستودیوی منبع الجهاد برنامه های منظم دعوتی و تشویقی را در هر منطقه با موضوعات مختلف و با طرز العمل ذیل ساخته بودند.

هر برنامه با تلاوت چندی از آیات قران عظیم الشان آغاز می گردید، سپس مولوی صاحب راز محمد – مسئول کمیسیون دعوت، ارشاد، جلب و جذب در ولایت پکتیا – در موضوع معینه حرف می زد، در پیوند مردم با مجاهدین صحبت مفصل می نمود و برخورد مجاهدین با مردم بررسی می شد.

سپس مسابقات سوال و جواب با موسفیدان، جوانان و شاگردان مکاتب و مدارس شروع می شد، کسی که جواب درست می داد برایش کتب، کتابچه، قلم، شیرینی و یا دستمال جایزه داده می شد. سپس بخاطر دلجویی موسفیدان و اکرام آنها – طبق عنعنهء مردم پکتیا – لنگی داده می شد، بعدا مسابقهء تفریحی جوانان و اطفال شروع می شد و به این گونه تلاش صورت می گرفت تا پيوندها بين مجاهدین و مردم مستحکم تر شود و همه در فضای اخوت و ايثار در کنار یکدیگر باشند.

در نتیجه ما در ولسوالی های فوق شاهد دست آوردهای بسا زیبای این پروگرام ها بودیم که وصلت و پیوند مجاهدین و مردم را نشان می داد، و اينک غنچه گلی از این سفر دعوتی و تشویقی مجاهدین، بطور مشت نمونهء خروار ذیلا در خدمت تان بیان می گردد :

گروه مجاهدين مطبوعاتی ما بتاريخ دهم اگست با وسائل دعوتی، مقدار زيادی از کتابها، قرطاسيه و انواعی از هدايا به همکاری اعضای کمیسیون دعوت و ارشاد و جلب و جذب به ولایت پکتیا رسید و از سوی مجاهدین استقبال گرم شد.

خواستيم تطبيق برنامه های دعوتی، تربيوی و ترفيهی خود را از جاجی آریوب – از دور ترين ولسوالي های پکتيا – آغاز نماييم. در اولین روز این سفر، پروگرام های مختلف دعوتی و تشویقی را در مکاتب، مدارس و مساجد منطقۀ «رکیان» این ولسوالی برگزار نمودیم، و با خورد و بزرگ ملت رنجدیدهء آن دیار دید و بازدید و گفت و شنود  انجام شد، لحظات زیبای بود، مجاهدین برچسپ هایی را که اقوال و سخنان ناب بزرگان امارت اسلامی و اهداف مجاهدین بر آن ها چاپ شده بود در بازارها و درب ها و شیشه های دوکان های آنها می چسپاندند.

مردم مجاهد پرور آن دیار از ایجاد چنین برنامه های زیبا اظهار خرسندی نموده و بیان داشتند که از زندگی تحت حاکمیت مجاهدین امارت اسلامی احساس آرامش می نمایند.

مردم را در حالی ترک نمودیم که همه بشمول اطفالی که در پروگرام اشتراک نموده بودند تبسم و خنده بر لبان داشتند و بسیار خوشحال بنظر می رسیدند.

قابل تذکر است که کفار با وسایل رسانه یی خود افکار مردم ما را ملوث نموده اند، تا جایی که حق را به آنها باطل و باطل را حق، سیاه را سفید و سفید را سیاه جلوه داده اند. حالا ضرورت اين است که تاثيرات منفی افکار زهرآگین دشمنان دین، از اذهان مردم مسلمان ما زدوده شود، و اين عملکرد تقاضا دارد که ما  افکار دینی و جهادی را با هر وسیلهء ممکن به مردم تبلیغ نموده و برسانیم، زیرا فکر با فکر از بین می رود. درین زمان تنویر اذهان از همه مهم تر است.

بعد از اجرای پروگرامهای دعوتی و تشويقی در ولسوالی جاجی آريوب بسوی منطقۀ «حسن خیل» ولسوالی احمد خیل رفته، پروگرام های مختلف دعوتی بشمول تنظيم برنامهء تسلیمی افراد اردو، پولیس و اربکی ها را در آنجا برگزار نموده و با مردم مجاهد پرور حسن خیل از نزدیک دیدیم. مردم از حسن معاملهء مجاهدین اظهار سپاس نموده و راضی بودند، که درین راستا بیش از ۱۳۰ تن از افراد اردو، پولیس و اربکی های که از ولسوالی احمد خیل پکتیا در ولایات مختلف بشمول مرکز افغانستان وظیفه انجام می دادند، در نتیجهء حسن تعامل و دعوت پیهم مجاهدین، با امارت اسلامی افغانستان پیوستند و خدمت به حکومت پوشالی اشغالگران را رها کرده با مجاهدین تعهد نمودند.

سپس عازم ولسوالی «سید کرم» ولایت پکتیا شدیم و عید سعید اضحی را با مجاهدین و مردم مجاهد پرور  آن ولسوالی سپری نمودیم. برادران دعوتگر ما اهداف مجاهدین را به مردم بیان نمودند و پیام امیرالمومنین شیخ هبة الله آخندزاده – حفظه الله – را خواندند، و بعد از نماز عید، مجاهدین استیکرها، بروشر احکام و مسائل قربانی را توزیع نمودند. در روز بعدی عید، پروگرام های دعوتی و تشویقی خود را در لیسهء عالی آنجا در حالی برگزار نمودند که صدها تن از مردم با شادی و سرور در آن اشتراک نموده و از پروگرام های مفید مجاهدین استقبال گرم کردند و اظهار امیدواری نمودند که مجاهدین از این چنین پروگرام های دعوتی، تعلیمی و تفریحی و تشویقی خود در آینده نیز ما را بهره مند گردانند.

بعد از اجرای موفقانۀ برنامه های دعوتی در سيد کرم بسوی ولسوالی معروف «جانی خیل» و «سمکنی» ولایت پکتیا حرکت نمودیم و با مجاهدین و مردم سلحشور آنجا جهت پیوند و ارتباط بهتر مردم با مجاهدین، نشست و برخاست نموده و در ضمن برنامهء تسلیمی بیشتر از ۴۰ تن پولیس، اربکی و اردو، پروگرام های دعوتی و تشویقی دیگر خود را برگزار نمودیم.

مجاهدین در تعامل خویش از حکمت و موعظه حسنه کار می گرفتند، همین سبب بود که مردم با آنان برخورد نیک و علاقهء کریمانه داشتند، و با جان و مال خویش در پهلوی آنان در مقابل اشغالگران و متحدین داخلی شان ایستاده و مردانه وار می رزمیدند. آنان از این پروگرام های دعوتی و تشویقی مجاهدین بسيار خورسند شدند.

امریکا و ادارۀ کابل در طول سالهای گذشته تلاش های زیادی کردند تا ولسوالی جانی خیل پکتیا را در قبضهء خود داشته باشند، برای این هدف چندین بار حملات وحشیانه ای را علیه مردم مظلوم جانی خیل انجام دادند ولی به فضل و مرحمت الهی، مجاهدین دلیر و مردم غیور این ولسوالی، همیشه کفار و نوکران شان را به عقب رانده و خسارات جانی و مالی زیادی را بر آنان وارد نموده اند.

بعد از جانی خيل به «کوتکی» ولایت پکتیا رفته و پروگرام دعوتی و تشویقی خود را در آنجا برگزار نمودیم، چون پروگرام ما متشکل از محاسن سفیدان، جوانان و اطفال بود و در پهلوی دعوت و تبلیغ مسایل جهاد برنامهء تفریحی و تشویقی با جوانان و اطفال را نيز داشتیم که از ديدن آن همه خرسند و خندان بودند، بخصوص زمانیکه مسابقهء ریسمان کشی میان جوانان برگزار شد، اشتراک کنندگان بازی ها و تماشا کنندگان به این بسیار خوشحال بودند که خود را در چنین برنامه های تفریحی با مجاهدین یکجا می بینند.

بعد از انجام برنامه ها در کوتگی به ولسوالی «موسی خیل» ولایت خوست رفتیم، برادران دعوتگر مجاهد ما به بازار ها رفته و استیکر های جهادی و دعوتی را بر دوکان ها و اماکن عمومی نصب می نمودند، روز جالبی بود، مجاهدین  با لاود سپیکر اهداف جهادی را به مردم  در بازار بیان می نمودند، همه مردم متوجه آنان شده بودند، و اهداف مجاهدین را استماع می نمودند. مجاهدین مردم را به محفل دعوتی و تشویقی خویش که بعد از ظهر برگزار می گردید دعوت دادند، بعد از ظهر مردم زیادی اعم از موسفیدان، جوانان، شاگردان مکاتب و اطفال در پروگرام اشتراک نمودند. پروگرام که از پیام ها، دعوت، مسابقات، جوایز و تحفه ها تشکیل یافته بود؛ بسیار زیبا و عالی برگزار گردید، و مردم از دعوت و تحفه های مجاهدین خورسند شدند.

بعد از «موسی خيل» به ولسوالی «وزی زدران» ولایت پکتیا رفته، برنامه های خود را دران جا نیز عملی نمودیم. همکاران ما اولتر از همه به چند قریه رفته چادر های دخترانه را در آنجا بین اطفال تقسیم نمودند. مردم از این عملکرد مجاهدین خوشحال شدند.

پروگرام دعوتی و تشویقی خود را در این ولسوالی برگزار نمودیم، مردم زیادی اعم از موسفیدان، جوانان و اطفال جمع شده بودند. محفل با تلاوت قرآن کریم آغاز شد، سپس مولوی صاحب راز محمد رئیس دعوت و ارشاد ولایت پکتیا که در این سفر ما را همراهی می کرد مردم را به تعالیم اسلام، اخلاق اسلامی، جهاد و مبارزه دعوت و ارشاد نمود، سپس برنامهء سوالات و جوابات و تقسیم جوایز شروع شد، مردم از این پروگرام لذت می بردند، همه اعم از مجاهدین و مردم عوام شاد و خندان بودند، فکر می شد که اینها به چشم امید به آیندهء حاکمیت شریعت اسلامی مجاهدین نگاه می نمایند، در اخیر جوانان و موسفیدان پیام های زیبا به مجاهدین و اشغالگران ارایه دادند و مجلس خاتمه یافت.

این آخرین برنامه ما در ولایت پکتیا بود که به فضل و مرحمت الهی به اتمام رسید، و مردم را شاد و خندان و خوش ترک نموده و دوباره به مرکز برگشت نمودیم.

قابل ذکر است که همکاران و رفقای ما شهدای خود را فراموش نکردند، بلکه با خانواده های آنان در هر یک از ولسوالی های متذکره از نزدیک دیدند و به حد توان مساعدت نمودند، جویای احوال یتیمان شدند و برای شان تحائف دادند.

ان شاء الله، همه جريان فوق الذکر در آیندهء نزدیک بطور ویدیویی و تصویری از استودیوی جهادی منبع الجهاد به خدمت تان عرضه می شود، با ما باشید.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

Related posts