تازه ترین ها

اعلامیه کمیسیون امور اسرا در مورد وفات یکتن زندانی بیمار در زندان پلچرخی

اعلامیه کمیسیون امور اسرا در مورد وفات یکتن زندانی بیمار در زندان پلچرخی

بار دیگر خبر اسف باری را از زندان پلچرخی بدست آورده ایم، عبدالناصر پسر عبدالظاهر – باشندۀ ولایت زابل – که به بیماری زردی سیاه گرفتار بود، ساعت ۱ شب دوشنبه در زندان پلچرخی وفات نمود، انا لله و انا الیه راجعون.

مرحوم عبدالناصر از سه ماه به این سو از بیماری زردی سیاه رنج می برد، اما مقامات زندان به تداوی وی توجه لازم نکردند. وی هشتمین زندانی است که در سال جاری بر اثر بی توجهی مقامات ظالم رژیم کابل در داخل زندان جان می دهد. پیش از وی :

  • بتاریخ ۳ مارچ، عبدالرؤف پسر گلستان – باشندۀ ولایت فراه
  • بتاریخ ۵ اپریل، عبدالقیوم پسر خشکیار – باشندۀ ولایت فراه
  • بتاریخ ۲۲ اپریل، جمعه خان پسر کلبای زار – باشندۀ ولایت بلخ
  • بتاریخ ۵ جون، سمیع الحق پسر عبیدالله – باشندۀ ولایت فاریاب
  • بتاریخ ۲۸ جولایی، زین الحق پسر مرجان – باشندۀ ولایت خوست
  • بتاریخ ۵ سپتمبر، قلم شاه پسر برکت شاه – باشندۀ ولایت ننگرهار
  • بتاریخ ۹ سپتمبر، شاه پسند پسر محمد هاشم – باشندۀ ولایت فاریاب

بر اثر بیماری های مختلف در زندان جان باختند.

این زندانی بیمار در حالی در زندان پلچرخی جان داده است که هزاران زندانیان دیگر نیز در زندان های بگرام و پلچرخی از بیماری های مختلف رنج می برند و رژیم کابل برای تداوی آنان هیچ گونه میکانزم و آمادگی ندارد.

وضعیت ناگوار صحی زندانیان در سال جاری، همچون بی بی سی یک رسانهء جهانی را نیز وادار ساخت تا در مورد زندانیان بیمار تحقیق بکند، بی بی سی در مورد وضعیت ناگوار صحی زندانیان در زندان های افغانستان در راپور خود بتاریخ ۱۱ جون می گوید :

«شیوع بیماری‌های واگیر بخصوص سل و محیط ناسالم صحی، زندگی زندانیان در زندان پلچرخی را با مشکل جدی روبرو کرده ‌است.

سال گذشته حدود ۱۵۰ نفر در زندان پلچرخی به سل دچار شدند، اما در سه ماه اول امسال ۲۳۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که افزایش حدود دو برابر را نشان می‌دهد» .

به اساس راپور بی بی سی : «بیش از ۳۰ هزار زندانی در زندان‌های افغانستان‌ در بند هستند و برای امور بهداشتی آنان حدود ۲ صد هزار دلار آمریکایی سالانه هزینه می‌شود».

در حالی که تنها در زندان پلچرخی برای خدمات صحی زندانیان هر سال به یک ملیون دالر نیاز است، مقامات رژیم کابل به بی بی سی گفته اند که ایشان برای خدمات صحی زندانیان توانایی و علاقمندی به صرف این قدر پول ندارند.

چنانکه قبلا یادآور شده بودیم درمیان زندانی های که وفات نموده اند هیچ یکی شان به بیماری لا علاج گرفتار نبود، بلکه عدم توجه مسئولان زندان، نبود سهولت های صحی در زندان ها، و عدم اجازۀ تداوی زندانیان در بیرون از زندان پلچرخی، دلایل عمده ای است که زندانیان بیمار را به مرز مرگ می رساند و بالاخره زندگی شان را از دست می دهند.

کمیسیون امور اسرای امارت اسلامی افغانستان یکبار دیگر بر تمام هموطنان اهل خیر، بنیادهای صحی و سازمان های جهانی بشری صدا می کند که برای رسانیدن خدمات صحی به مظلوم ترین قشر بشریت مسئولیت انسانی و بشری خود را ادا بکنند و نگذارند که این زندانیان مظلوم همچون دیگر حقوق اساسی، حق تداوی شان هم سلب شود.

کمیسیون امور اسرا – امارت اسلامی افغانستان

۲۱/۱/۱۴۴۰هـ ق

۱۰/۷/۱۳۹۷هـ ش

۲۰۱۸/۱۰/۲م

Related posts