تازه ترین ها

کمک با غرباء، ایتام و محتاجان از نگاه اسلام

کمک با غرباء، ایتام و محتاجان از نگاه اسلام

ادارۀ غرباء، ایتام و معلولین

بسم الله الرحمن الرحیم – نحمده و نصلی علی رسوله الکریم، اما بعد !

لله الحمد، ما مسلمان هستیم، بزرگ ترین احسان پروردگار بر مسلمان ها اینست که ایشان را به دین مقدس اسلام مشرف کرده است. اسلام نه تنها قانون کامل و بی نظیر زندگی در دنیا است، بلکه مسلمان ها به سبب اسلام از عذاب دائمی پروردگار نجات داده می شوند.

برای همگان هویدا است که در اثر تهاجم امریکایی ها بر افغانستان، شمار زیادی کودکان یتیم و زنان بیوه شده اند و بیشتر شان بی سرپرست اند و در حالت غربت، فقر و ناتوانی شب و روز خود را سپری می کنند. حتی بسیاری شان به گداگری مجبور شده اند.

وضعیت آنان بسیار تشویش آور است و غمخواری آنان از لحاظ مکلفیت های دینی و قانونی بر کسانی لازم است که خداوند تعالی نعمت های خود را برایش ارزانی نموده است وبه نوعی از انواع توان کمک دارند.

اگر شما برادران ثروت مند به حد توان، با آن ها کمک بکنید و کفالت شان را بدوش بگیرید، هم سپاسگذاری از انعامات و احسانات خداوندی می کنید و هم با برادران و خواهرانِ از پا افتیدۀ خود همدردی و صله رحمی می کنید. نیز کودکان یتیم خود را نسبت به متباقی کودکان جامعه، کم نمی پندارند.

وگرنه، خدا نخواسته این قشر جامعهء اسلامی به یک عضو شکسته و نابکار تبدیل خواهد شد.

شما با این کمک و مساعدت، از مزد و اجرهای بی پایانی که خداوند تعالی وعده کرده است بهره مند می شوید، نیز برکت، زیادت و ترقی در جان، مال و اولاد نصیب تان می شود.

جامعهء ما یک جامعهء اسلامی است و «مسلمان ها مانند یک پیکر هستند، هرگاه یک عضو پیکر به تکلیف شود، همه اعضای پیکر دردمند می شود» رواه البخاری.

خداوند تعالی در قرآن کریم در وصف پیامبر صلی الله علیه و سلم و مؤمنان فرموده است :

مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ – الفتح : ۲۹ –

ترجمه : محمد فرستادۀ الله و آنانکه همراه او هستند سخت اند بر کافران و مهربان اند درمیان خود.

در جای دیگری مؤمنان را چنین ستوده است :

وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ وَتَوَاصَوْا بِالْمَرْحَمَةِ – البلد : ۱۷ –

ترجمه : و وصیت کردند همدیگر را به صبر و وصیت کردند همدیگر را به مهربانی.

همچنان رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده است : لا يؤمن أحدكم حتى يحب لأخيه ما يحب لنفسه، رواه البخاری.

هیچ یکی از شما مسلمان کامل شده نمی تواند، تا آنکه آنچه برای خودش دوست دارد، برای برادر مسلمان خود هم دوست بدارد.

در جای دیگری فرموده است : خاب عبدٌ وخسر لم يجعل الله تعالى في قلبه رحمة للبشر، در زیان و تاوان است کسیکه خداوند تعالی در قلب وی برای انسان ها رحم نگذاشته باشد.

در سطور ذیل، چندی از آیات قرانی و احادیث نبوی صلی الله علیه و سلم را در مورد کمک و مساعدت با بیوه زنان و یتیمان نقل کرده ایم، تا سبب رهنمای به راه نیک و اصلاح نیت ها شود.

خداوند تعالی در مورد یتیمان چه اندازه اهتمام نموده است، از آیات ذیل می دانید :

وَآتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّائِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلاةَ وَآتَى الزَّكَاةَ – سورة البقرة : ۱۷۷ –

ترجمه : و بدهد مال را با وجود دوست داشتن آن خویشاوندان را و یتیمان را و محتاجان را و مسافران را و سوال کنندگان را ، و خرج کند در خلاصی گردن ها (اسرا) و برپا دارد نماز را و بدهد زکوة را.

يَسْأَلُونَكَ مَاذَا يُنْفِقُونَ قُلْ مَا أَنْفَقْتُمْ مِنْ خَيْرٍ فَلِلْوَالِدَيْنِ وَالْأَقْرَبِينَ وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا تَفْعَلُوا مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ – البقره: ۲۱۵ –

ترجمه : (ای محمد صلی الله علیه وسلم) می پرسند ترا که چه نفقه کنند (یعنی کدام مال را صدقه و خیرات بکنند و برای چه کسانی بدهند) ، بگو آنچه خرج می کنید از مال، پس برای مادر و پدر و خویشاوندان و یتیمان و درویشان و مسافران، و آنچه می کنید از نیکی پس هر آئینه خدا به آن دانا است (و بدل آن را حتما برای شما می دهد).

فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلا تَقْهَرْ – سورة الضحی : ۹ –

ترجمه : پس اما یتیم را قهر مکن. خداوند متعال به رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید: چنانکه تو یتیم بودی و خداوند متعال تو را پناه داد و نگهداشت، پس دوران یتیمی خود را به یاد آور و یتیمان را خوار مدان، بر آن ها ظلم مکن، حق شان را ادا بکن و احسان بکن.

از همین بود که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم یتیمان را بسیار دوست داشت و به صحابهء کرام رضی الله عنهم نیز در مورد ایتام وصیت می نمود که ایشان را کمک بکنید.

قدر ايشان کسانی ميشناسد كه شربت يتيمی چشيده (روح البیان)

احادیث نبوی صلی الله علیه وسلم :

رسول الله صلی الله علیه وسلم در مورد کمک و کفالت بیون زنان و یتیمان چه اندازه اهتمام و اصرار کرده است و چه قدر اجر و فضیلت بزرگ بیان کرده است، از احادیث ذیل می توانیم درک بکنیم :

قال رسول الله صلی الله عليه وسلم : مَنْ عَالَ ثَلَاثَةً مِنْ الْأَيْتَامِ، كَانَ كَمَنْ قَامَ لَيْلَهُ وَصَامَ نَهَارَهُ، وَغَدَا وَرَاحَ شَاهِرًا سَيْفَهُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ، وَكُنْتُ أَنَا وَهُوَ فِي الْجَنَّةِ أَخَوَيْنِ، كَهَاتَيْنِ أُخْتَانِ، وَأَلْصَقَ إِصْبَعَيْهِ السَّبَّابَةَ وَالْوُسْطَى (سنن ابن ماجة).

کسیکه پرورش کرد سه یتیم را (یا سبب پرورش ۳ یتیم شد و اسباب حاجت و ضرورت آن ها را مهیا ساخت) ، مانند کسی است که شب را به عبادت سپری کرده و روز را به روزه، و (مانند کسیکه) صبح و شام شمشیر اش در راه خدا برهنه باشد (یعنی از غلاف کشیده باشد و آمادۀ مبارزه در برابر دشمن خدا باشد)، و من و پرورش کنندۀ یتیم در جنت چنین می باشیم و چسپانید هر دو انگشت سبابه و میانهء خود را.

قَالَ رَسُولُ اللهِ صلى الله عليه وسلم : أَنَا وَكَافِلُ الْيَتِيمِ فِي الْجَنَّةِ هَكَذَا وَأَشَارَ بِالسَّبَّابَةِ وَالْوُسْطَى وَفَرَّجَ بَيْنَهُمَا شَيْئًا (رواه البخاري).

رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود : من و سرپرست یتیم، اینگونه در بهشت می باشیم، اشاره به انگشت سبابه و میانه اش نموده آن ها را از هم گشاده داشت.

السَّاعِي عَلَى الأَرْمَلَةِ وَالْمِسْكِينِ كَالْمُجَاهِدِ فِي سَبِيلِ اللهِ ، وَكَالَّذِي يَقُومُ اللَّيْلَ وَيَصُومُ النَّهَارَ. (رواه البخاري).

کسی که برای معیشت بیوه و مسکین تلاش می کند، مانند مجاهد راه خدا است. و گمان می کنم که فرمود : نماز گذاری است که سست نشود و مانند روزه داری است که افطار نکند.

وعن أنس مرفوعًا «اذا بكى اليتيم وقعت دموعه فى كف الرحمن فيقول من ابكى هذا اليتيم الذي واريت والده تحت الثرى من اسكته اى ارضاه فله الجنة» (تفسير الرازي، النيسابوري، وروح البيان)

هرگاه یتیم گریه بکند، اشک وی در دست بلا کیف پروردگار می ریزد و پروردگار می فرماید : این یتیم را چه کسی به گریه آورد ؟ یتیمی که من پدرش را زیر خاک کرده ام، کسیکه این یتیم را خوشحال کرد برای وی جنت است.

عن أبي هريرة رضي الله عنه أن رجلاً شكا إلى رسول الله صلى الله عليه وسلم قسوة قلبه فقال : ( امسح رأس اليتيم ، وأطعم المسكين ) (رواه أحمد ) .

کسی نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم از سنگدلی خود شکایت کرد، رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود : بر سر یتیم دست شفقت بگذار (با یتیم کمک بکن) و برای مسکین طعام بده.

وقال رسول الله صلی الله علیه وسلم : من مسح رأس يتيم لم يمسحه إلا لله كان له بكل شعرة مرت عليها يده حسنات، ومن أحسن إلى يتيمة أو يتيم عنده كنت أنا وهو في الجنة كهاتين وفرق بين إصبعيه السبابة والوسطى (رواه أحمد) .

کسی که دست شفقت بر سر یتیم کشید، در برابر هر موی که زیر دست وی آمده است چند نیکی داده می شود، و کسی که با یتیم احسان کرد من و وی در جنت مانند این دو انگشت می باشیم.

وايضا قال : أد حق الضعيفين: الأرملة، والمسكين (معرفة السنن للبيهقي).

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمان داد: حق دو ضعیف یعنی بیوه و مسکین را ادا بکن.

ادارۀ غربا، ایتام و معلولین

کمک کنندگان می توانند با آدرس ذیل با اداره رابطه بکنند :

شمارۀ واتساپ : ۰۰۹۳۷۰۸۷۶۶۱۳۹

ادرس ایمیل : [email protected]

Related posts