تازه ترین ها

۷ اکتوبر………..و اثرات منفی تهاجم امریکا بر افغانستان

۷ اکتوبر………..و اثرات منفی تهاجم امریکا بر افغانستان

نویسنده : شاهد غزنیوال // ترجمه : حبیب زاده

تهاجم امریکا بر افغانستان با تهاجم انگلیس ها و شوروی ها این قدر فرق دارد که انگلیس ها و شوروی ها از سوی متباقی کشورها اشغالگران خوانده می شدند و بالمقابل از افغان ها حمایت می شد.

اما در زمان تهاجم امریکا بر افغانستان، هیچ کشور و جهتی در جهان نبود که این تهاجم را محکوم کرده باشد و بالمقابل از ملت افغانستان پشتیبانی کرده باشد.

بدتر اینکه، درمیان خود افغان ها نیز شماری از کسانی که جهاد در برابر شوروی را رهبری کرده بودند با تاثر ازین شعار امریکا «یا با ما و یا بر علیه ما» در صف امریکا ایستادند.

امریکا می خواست با این تهاجم خود چند پیامی داشته باشد به جهان.

نخست اینکه یک قطبی بودن جهان را عملا ثابت ساخت. زیرا تمام جهان را به بهانهء «مبارزه در برابر تروریزم» در دام خود درآورد و مخالفین مصالح خود را در هر جا به همین بهانه کوبید.

امریکا علنا برای مداخله های نظام و استخباراتی خود در سراسر جهان زمینه را مساعد کردند.

نخستین بار کشورهای که در کشور عضو پیمان وارسا بودند با امریکایی ها یکجا شدند و سربازان خود را رسما در چوکات ائتلاف نظامی امریکا به افغانستان روان کردند.

پیام دیگری امریکایی ها این بود که رقابت های نظامی و اقتصادی منطقوی را به نفع خود تمام کردند، حتی کشورهای همچون چین و روسیه که در همسایگی افغانستان قرار دارند نیز در ابتدا با امریکا همصدا بودند و بهانهء مشارکت استخباراتی با آن ها همکاری نظامی کردند.

بالمقابل امریکایی ها طبق برنامهء خود با دادنِ بعضی پروگرام های اقتصادی، به آن ها سهم مشخص سرمایه گذاری دادند، که یک مثال آن دادن پروژۀ استخراج مس عینک به چینای ها بود که تا اکنون همچنان ناتمام مانده است.

اما در مجموع این همه جریانات، به نفع مصالح امریکا و بر خلاف مصالح مادی و معنوی افغان ها تمام شد.

اثرات منفی تهاجم امریکا بر افغانستان :

تجاوز و تهاجم چنانکه از نام آن هویدا است یک عمل نامشروع و اثرات آن بر کشور مورد تجاوز، کاملا منفی است.

اگر چه امریکایی ها این تهاجم وحشیانهء شان را با شعارهای فریبای تامین امنیت، تنفیذ قانون و کنترول مواد مخدر پوش داده اند، اما چیزی را که افغان ها در ۱۷ سال گذشته در صحنهء عمل دیده اند، تنها می توان وحشت نام گذاشت و بس.

جنایاتی را که امریکایی ها با استفاده ازین شعارهای فریبنده انجام دادند، در قاموس بشری جز وحشت دیگر نامی برای آن پیدا نمی شود.

می خواهیم درین جا، جنایاتی را به گونهء مختصر ذکر بکنیم که امریکایی های اشغالگر در طی ۱۷ سال بنام تحکیم امنیت، حاکمیت قانون و بازسازی انجام داده اند.

تامین امنیت :

بزرگ ترین بهانهء امریکا برای تهاجم بر افغانستان تامین امنیت و پایان هرج و مرج درین کشور بود.

اما می آئیم و به اعتراف مقامات امریکایی می بینیم که امریکایی ها درین بخش چه کرده اند ؟

در سال ۲۰۰۱م، هرگاه جورج بش – رئیس جمهور آن زمان امریکا – با اعلان جنگ صلیبی بر افغانستان هجوم آورد، تنها حضور امارت اسلامی و از بین بردن آن را برای توجیه تهاجم خود بهانه می کرد.

اما پس از اشغال، وحشت و جنگ ۱۷ ساله، ترامپ – رئیس جمهور کنونی امریکا – به زبان خود از موجودیت ۲۱ گروه در افغانستان اعتراف می کند.

البته، موجودیت ۲۱ گروه ادعای دروغین امریکایی ها است و هدف شان تداوم اشغال است.

بلی، واقعیت اینست که امریکایی های اشغالگر در پهلوی ده ها هزار نظامیان رسمی خود، یک گروه بدنام و وحشی شرکت بلک واتر را به نام داعش برای ایجاد بی ثباتی به افغانستان فرستاد. و همچنان اربکی ها، سنگوریان، خیزش های مردمی و دیگر گروه های جنگی غیر مسئول را برای برانگیختن اختلافات و خصومت های ذات البینی پیدا کردند. این گروه ها برای ایجاد بی ثباتی و نا امنی بیشتر از امریکایی ها دست به وحشت زدند.

نیز امریکا به نام استراتژی ترامپ از یکسال به این سو موجهای تازه ای بمباران عمدی و عملیات های شب هنگام بر مردم ملکی افغانستان را به راه انداخته است. یوناما اعتراف دارد که شمار تلفات ملکی – در بمباران های هوایی – ۵۲ در صد افزایش یافته است.

تنفیذ قانون :

بهانهء دوم امریکایی های اشغالگر گویا ایجاد یک دولت قانونی بود، امریکایی ها درین بخش نیز با گذشت ۱۷ سال، دولتی را بر افغان ها تحمیل کرده اند که در عرصه های اداری، قانونی، نظامی و سیاسی رکوردهای ذیل را ثبت کرده است :

  • مقام اول جهانی در فساد اداری و مالی.
  • مقام اول جهانی در نقض حقوق بشر.
  • مقام اول جهانی در غصب و دزدی دارایی ملی.

بطور نمونه؛ یک نهاد تحقیقاتی به نام «خانه آزادی افغانستان» در آغاز سال جاری خورشیدی در سروی خود که در مورد حاکمیت قانون در افغانستان انجام داده است، نوشته است : خود ایجاد دولت دوسره بزرگ ترین نقض قانون در افغانستان است که نه در قانون اساسی افغانستان و نه هم در قوانین مروجهء حکومتداری در دیگر بخشهای جهان نظیری دارد.

این نظام فاسد و خلاف قانون اساسی بر علاوه از دیگر مفاسد و عجائب، این ویژگی را هم دارد که معاون رئیس جمهور آن به اتهام تجاوز جنسی بر یک موسفید ۶۰ ساله تحت تعقیب مراجع عدلی و قضایی قرار دارد.

ویژگی دیگر این نظام اینست که تمام دورۀ حاکمیت آن به منازعات و جنجال ها درمیان رئیس جمهور و معاونان وی گذشت و کابینهء پوسیدۀ آن هنوز هم تکمیل نشده است.

جلوگیری از مواد مخدر :

دلیل سوم امریکایی های اشغالگر برای تهاجم بر افغانستان، جلوگیری و از بین بردن مواد مخدر بود. اما بیائید نگاه بکنیم که پس از ۱۷ سال جنگ، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان چه اندازه رشد کرده است ؟

به اساس معلومات UNODC – دفتر سازمان ملل متحد برای مبارزه با مواد مخدر – پیش از تهاجم امریکا، در افغانستان تنها در ۱۸۵ هکتار زمین کوکنار کشت می شد، آن هم در ساحهء زیر کنترول مخالفین. گراف اعتیاد افغان ها به هیروین به صفر رسیده بود.

اما یکسال پس از تهاجم امریکایی ها، مساحت زمین کشت کوکنار در افغانستان از ۱۸۵ هکتار به ۳۲۸ هکتار گسترش یافت. اکنون شمار معتادان در افغانستان به سه و نیم ملیون نفر رسیده است.

دفتر سازمان ملل برای مبارزه با مواد مخدر به تاریخ ۲۱ دسمبر سال گذشته در راپور خود نوشت که : تولید مواد مخدر در افغانستان در سال ۲۰۱۷م ۸۷٪ و کشت آن ۶۳٪ افزایش یافته است و تولید سالانهء مواد مخدر اکنون به ۹ هزار میترک تن رسیده است.

فساد اداری :

سازمان شفافیت بین الملل سال گذشته – ۲۰۱۷م – در راپور خود تصریح کرد که گراف شفافیت در افغانستان از سال پیشین هم خراب تر شده است.

به اساس راپور این سازمان، افغانستان پس از سومالی و کوریای شمالی سومین فاسدترین کشور جهان است که دارایی دولتی آن به دست مقامات فاسد تاراج می گردد.

خشونت بر ضد زنان :

خشونت با زنان چیزی است که غربی ها خود را در مورد آن بسیار حساس می پندارند، پیش از تهاجم امریکا بر افغانستان کسی نام این گونه خشونت را هم نشنیده بود. اما زیر چتر اشغال امریکایی ها – در حالی که توجه شان را در همه چیز به حقوق زنان متمرکز کرده اند – گراف خشونت در حق زنان نیز همچون فساد اداری، جایگاه اول جهانی را از آن خود کرده است.

به اساس ارقام کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در سال گذشته ۴ هزار قضایای خشونت در برابر زنان نزد این کمیسیون ثبت شده است.

نیز کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید که ارقام خشونت ها در برابر زنان با گذشت سال به سال بالا می رود.

افزایش فقر و بی کاری :

به اساس سروی اخیر ادارۀ مرکزی احصائیهء افغانستان، گراف فقر در سال ۲۰۱۷م ۵۴.۵٪ نشان داده شده است. گویا در هر صد نفر افغان ۵۴ آن زیر خط فقر زندگی می کنند.

این سروی به اساس گفت و گو با ۱۵۵۶۸۰ نفر در ۳۴۲ ولسوالی های ۳۴ ولایت افغانستان – که ۶۷٪ خاک کشور را احاطه می کند – ترتیب داده شده است.

حسیب الله موحد – معاون ادارۀ مرکزی احصائیهء افغانستان – می گوید : به اساس این سروی، ۴۴٪ افغان ها مصئونیت غذایی ندارند و گراف بی کاری نیز درین جا به ۲۴٪ رسیده است.

گراف بی سوادی :

زیر چتر اشغال، بر علاوه از آفت ها و مشکلات دیگر، گراف بی سوادی درمیان افغان ها نیز بسیار بالا رفته است.

در ماه سبتمبر سال گذشته، UNESCO – سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد – در راپور اخیر خود خبر داد که ۱۱ ملیون نفر در افغانستان از نعمت سواد بی بهره هستند.

یونسکو این راپور را به تاریخ ۸ سبتمبر سال گذشتهء میلادی، به مناسبت روز جهانی سواد نشر کرده بود.

محرومیت این تعداد بزرگ مردم افغانستان از نعمت سواد در جمعیت سی ملیونی کشور، یقیناً خبر ناگوار برای آیندۀ افغان ها است.

مهاجرت اجباری :

مهاجرت اجباری از مناطق و روستاهای خود، مصیبت دیگری اشغال امریکایی است که افغان ها را رنج می دهد.

دفتر هماهنگ کنندۀ کمک های بشری سازمان ملل در راپور اخیر خود گفته است که ۴۵۰ هزار نفر دا داخل کشور در اثر جنگ ها و نا امنی ها به گونهء اجباری وادار به ترک خانه های شان شده اند.

البته، این آمار بر علاوه از پناهندگان افغانی است که به ترک کشور مجبور شده اند.

سازمان امور پناهندگان ملل متحد (UNHCR) شمار افغان های که از کشور فرار کرده اند را حدود چهار تا چهار و نیم صد هزار نفر تخمین زده است. ایشان با تحمل مشکلات زیادی می خواهند خود را به کشورهای اروپایی برسانند و بسیاری شان بجای اینکه به هدف برسند، شکار موجهای بحر می شوند.

افزایش بیماری ایدز :

بر علاوه از نا امنی، فساد، فقر، بی کاری و مهاجرت اجباری، بیماری مهلک «ایدز» مصیبت دیگری است که بر اثر اشغال امریکایی ها بر افغان ها نازل شده است.

جامعهء مذهبی افغانستان اصلا با نام این بیماری شرمناک آشنا نبود، چه جای که یک افغانِ مسلمان به آن گرفتار باشد.

اما در نتیجهء اشغال امریکایی ها، شمار بیماران این بیماری کشنده به اساس ارقام رسمی صحت عامه از ۹ هزار تن افزایش یافته است.

مقامات صحی این وزارت، بیماری ایدز را در افغانستان سونامی خوانده اند که بسیار به سرعت درمیان افغان ها رو به گسترش است.

زیرا شمار معتادان مواد مخدر درین کشور بسیار بالا یافته است (تخمینا سه و نیم ملیون نفر) ، بسیاری ایشان بر علاوه از اعتیاد به مواد مخدر به آفت ایدز نیز گرفتار اند و شمار این گونه بیماران با گذشت هر روز بالا می رود.

        خلاصه :

موارد فوق الذکر چیزی بود که مشت نمونهء خروار ذکر شد، زیرا برای تفصیل و جزئیات نیاز به وقت، نویسنده ها و کتاب های زیادی است.

به طور فشرده می توان گفت که تهاجم امریکایی ها بر افغانستان، نه تنها جنایت نابخشودنی بر ضد افغان ها بلکه بر ضد بشریت است. زیرا امریکایی ها در طی این تهاجم ظالمانه چنان جنایاتی را انجام داده اند که در مجموع خلاف فطرت سالم بشری است.

مجرمین امریکای معاصر مانند مشرکین عصر جاهلیت اند که همه مفاسد را به نام مصالح انجام می دادند.

در قرآن کریم در مورد آن ها آمده است :

وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ – أَلَا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَٰكِن لَّا يَشْعُرُونَ – البقرة  : ۱۱ – ۱۲

Related posts