تازه ترین ها

برادر مجاهدم، سرباز رسانه ی باش !

برادر مجاهدم، سرباز رسانه ی باش !

ابو جهاد برابچه ای

برادر مجاهدم ! اگر نگاهی گذرا به اطراف ‌مان بیندازیم، با قدرت ‌های غول رسانه ‌ای، شبکه‌ های کلان ماهواره ‌ای و فضای بیکران مجازی رو به‌ رو می ‌شویم که در دست دشمن، و مطابق با اشاره‌ی کفار به پخش و نشر عقاید فاسد و مبارزه با عقاید اصیل اسلامی مشغول هستند. دشمن، با صرف هزینه‌ های گزاف، و سرمایه‌های کلان در بخش رسانه، به جهاد و عقیده‌ی مسلمان‌ها لطمه می‌زند و اگر نیک بنگریم متوجه می‌شویم که دشمن، متأسفانه تا حدی به این اهداف شوم خود رسیده است. دلیل بر مدعای مان این است که عوام به جای خود، افرادی را مشاهده می‌کنیم که منتسب به علم و علما هستند، منابر رسمی در اختیارشان است و جبّه و عمامه ‌های بزرگی بر تن و سر دارند، ولی در اثر تبلیغات و سمپاشی های مداومِ دشمن، اشغال کشور توسط دشمن را توجیه می‌کنند و حکومت دست نشانده را قانونی می پندارند ولی جهادِ مجاهدین و مبارزۀ موحدین را بی اساس و نامشروع جلوه می دهند!.

اگر از این طیف افراد سؤال کنیم که «دلیل شما برای اثبات این سخنان تان چیست؟ بر اساس چه مدرکی مبارزات مجاهدین را نامشروع، و جهاد اصیل را نبرد داخلی می ‌پندارید؟» در پاسخ مشاهده می‌کنید که به شبکه های ماهواره‌ای، کانال‌های فعال در فضای مجازی و روزنامه استناد می کنند!! در پاسخ به این طایفه باید به قول الله متعال متوسل بشویم که می فرماید: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَنْ تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ – ای مؤمنان! اگر فاسقی برای شما خبری آورد، خوب تحقیق کنید تا مبادا از روی نادانی به قومی آسیب برسانید، آنگاه از کارتان پشیمان شوید.

و پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم می فرماید: «كفی بالمرء كذباً أن یحدث بكل ما سمع» برای اثبات دروغ گوییِ فرد همین کافی است که هر آنچه را بشنود بیان کند. )صحیح مسلم  : ۶) . شاید بتوان گفت که نود فی صد از گردانندگان این رسانه‌ها بویی از اسلام نبرده اند و اسلام از آن ها بری و بیزار است و آن هایی هم که خود را مسلمان می‌دانند غرق در معاصی و گناه اند و بدون تردید «فاسق» شمرده می شوند. الله متعال دستور داده است که هرگاه خبری را از فرد فاسقی شنیدید، بدون تحقیق میدانی آن را نپذیرید. پس آیا می توانیم اخباری را بپذیریم که کفار برای ما ارسال می کنند؟ آیا می توان آبی را پذیرا باشیم که از طرف کفار برای شستشوی مغزِ ما ارسال شده است؟! قضاوت با شماست.

برادر مجاهدم! حال که دشمن وارد میدان رسانه ای شده است، بر ماست که وارد همین کانال بشویم و با همان سلاحی که دشمن به نبرد ما آمده است، دشمن را زمین گیر کنیم. کار رسانه ای را کم اهمیت نپنداریم. تصویری که یک مجاهدِ رسانه ای از میدان جنگ می گیرد، یا کلیپی که از صحنه ی نبرد گرفته می‌شود، بسا اوقات تاثیر بیشتری از هزاران جلد کتاب دارد.

لازم به ذکر است که اهمیت رسانه، از فرآورده‌های عصر حاضر نیست، بلکه جهاد رسانه ای و نبرد إعلامی از بدو ظهور اسلام جریان داشته است و حق و باطل، همواره در این میدان، علیه یکدیگر جبهه گرفته اند. در عصر پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم «سرودن شعر» بزرگترین سنگر رسانه ای محسوب می شده است و پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم از این سنگر علیه دشمنان کمال استفاده را برده است.

دکتر علی صلابی می ‌نویسد: «اساس رسانه در عصر نبوی صلی الله علیه وسلم، سرودن شعر بوده است. در جنگ بدر، مشرکان در میدان شعر، در موقف دفاعی قرار داشتند. اما در میدان احد، مشرکان تلاش کردند که این پیروزی خود را بزرگ جلوه دهد و از کاه، کوه بسازند. اما در مقابلِ جنگ روانی دشمن، حسان بن ثابت، کعب بن مالک و عبدالله بن رواحه ـ رضی الله عنهم ـ قیام نمودند. در جبهه‌ی دشمن افرادی مانند هبيرة بن أبي وهب، عبد الله الزَّبَعْرَى، ضرار بن الخطاب و عمرو بن العاص قرار داشتند. اما قصیده‌های شعریِ حسان بن ثابت، همانند بمب روحیه دشمن را تخریب می‌کرد.» (السیرة النبویة ۲۱۶/۳)

پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم در دفاع از عبدالله بن رواحه رضی الله عنه‌ فرمودند : فوالّذی نفسي بیده لَکَلامه أشدّ علیهم من وقع النّبل (سنن نسائی : ۲۷۴۴) قسم به ذاتی که جانم در دست اوست، تأثیر سخنان عبدالله بن رواحه بر دشمن، سخت تر از برخورد تیر با آن هاست.

همچنین به حضرت حسان بن ثابت رضی الله عنه‌ فرمود : أهج المشركین فإن جبریل معك (صحیح بخاری : ۳۸۱۴) مشرکین را هجو کن و عیوب شان را برملا ساز؛ زیرا که جبرئیل با توست.

با اهمیتی که پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم به نبرد رسانه ای قایل بود، توانست دشمن را زمین گیر و دچار شکست روحی و روانی نماید.

برادر مجاهدم!

ممکن است از یک فرد جاهل و یا ساده لوح بشنوی که بگوید : تصویر برداری از معرکه نبرد، و پخش نشرات جهادی، ریا و تظاهر به شمار می‌آیند و پیامبر صلی الله علیه وسلم ریا را شرک نامیده است، پس کار شما از نگاه شریعت ناجایز است.

در پاسخ به این شبهه ی پوچ باید گفت : الله متعال به مؤمنان دستور داده است که با دشمن جهاد کنند، و در گام بعدی، دیگران را نیز به جهاد تشویق نمایند. و بدیهی است که تشویق دیگران به میدان جهاد، جهاد محسوب می‌شود. الله متعال می‌فرماید: فَقَاتِلْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ لَا تُكَلَّفُ إِلَّا نَفْسَكَ وَحَرِّضِ الْمُؤْمِنِينَ (النساء : ۸۴) پس در راه خدا بجنگ. تو جز بر نفس خود مکلّف نیستی و مؤمنان را به جنگ تشویق کن.

و نبی کریم صلی الله علیه وسلم می فرماید: جاهدوا المشركین بأموالكم وأنفسكم وألسنتكم (رواه أحمد والنسائي وأبوداود) ، به وسیله سرمایه، جان و زبان تان با دشمن جهاد کنید.

پس دانسته شد که این جزئی از جهاد و تشویق دیگران به این میدان شمرده می شود.

برادر مجاهدم !

اگر استودیوی تلویزیون در اختیار نداری، و نمی توانی در شبکه های ماهواره ای ظاهر شوی و پیام اسلام و منهج مجاهدین را به گوش مردم برسانی، پس نباید این امر، انگیزه ات را متزلزل نماید؛ چون میادین دیگری وجود دارد که می توانی از طریق آنها دعوت اسلام و عقیده ی جهاد را به سمع و گوش مردم برسانی. می توانی از طریق اینترنت و فضای مجازی، و با استفاده از تقریر و تحریر به جهاد رسانه ای بپردازی، اما قبل از شروع کار، باید امور ذیل را نصب العین خویش قرار دهی :

  • ۱ : تلاش برای ترسیخ عقیده ی توحید در قلوب و اذهان مسلمانان. باید تمام جوانب و اقسام توحید؛ مانند توحید در عبادت، الوهیت، حاکمیت، قانون و… برای مردم واضح و عیان گردند.

عموم مردم گمان می کنند که شرک به خدا، منحصر در سجده برای غیرالله است، ولی به بزرگ ترین انحرافات سیاسی وقعی نمی نهند. موالات با کفار را بسیار ناچیز می پندارند؛ در حالی که الله متعال می‌فرماید: وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَأُوْلَـئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ. و هر کس از شما که با آنان موالات و مودت داشته باشد، ظالم محسوب می شود. حضرت عبدالله ابن عباس رضي الله عنهما در توضیح آیه می‌فرماید: «هو مشرك مثلهم» چنین شخصی همانند مشرکان است. (تفسیر القرطبي: ۹۴/۸)

مسلمانان جنگیدن زیر پرچم های صلیبی را جرم نمی پندارند؛ در حالی که مسئلهء بسیار مهم و حیاتی ای به حساب می‌آید. مولانا حسین‌احمد مدنی رحمه‌الله می‌فرماید: «اگر صلیبی ها اعلام کنند که جنگ ما ضدّ مسلمانان، جنگی صلیبی است، و با وجود این، یکی از مسلمانان زیر پرچم شان بجنگد، از دین تهی می گردد.» (اسیران مالتا، ص/۱۶۳)

برادر مجاهدم !

می طلبد که به وسیله دوربین و ضبط صوت، دروس عقیدتی و تربیتیِ علمای معتبر را به سمع و بصر مسلمانان برسانی؛ زیرا اینها مسائلی هستند که عوام به جای خود، علما نیز از آن ها آگاهی ندارند.

  • ۲ : مبارزه با دشمن در میدان «جنگ اصطلاحات». همان گونه که دشمن با بمب های خوشه‌ای و قاره‌پیما به جنگ مجاهدین آمده است، به همین صورت، رسانه های دشمن تلاش می‌کنند تا اصطلاحات و محاورات را نیز وارونه و برعکس جلوه دهند. بر اثر همین حیله و ترفند دشمن است که بسیاری از فرهنگیان و روشن فکران!! جهاد را ارهاب، ترور، دهشت افکنی، خروج بر حکّام و… می‌نامند؛ بی حرمتی به ساحت مقدس پیامبر اعظم صلی الله علیه وسلم را آزادی فکر و اندیشه می خوانند. زنا، ربا، نوشیدن شراب و بی بند و باری را آزادی فردی می انگارند و…

برادر مجاهدم!

باید برای مسلمانان روشن نمایی که جهاد، ترور و وحشت افکنی نیست، بلکه بلندای قلّه اسلام است، هیچ عملی با آن برابری نمی کند، و هر کس جهاد نکند و در دل اراده ی جهاد داشته نباشد و بمیرد، بر شعبه ای از نفاق مرده است، و خروج بر حکّام فاسد و کافر، که با یهود و نصاری موالات دارند، نه این که ممنوع است، بلکه واجبی شرعی و وظیفه ای اسلامی است.

  • ۳ : تصویر برداری و فیلم برداری از صحنه های نبرد لشکر اسلام با لشکر شیطان، و نشر این فیلم ها در فضای مجازی، تا مسلمانان از حجم شکست دشمن، و میزان پیشروی مجاهدان اطلاع داشته باشند. دل های مؤمنان خنک شود، قلب های کافران به سبب بغض بترکَد و جوانان امت، با مشاهده ی این فیلم ها تشویق شده، و به سوی میدان نبرد سرازیر شوند.

برادر مجاهدم !

مبادا در حین شعله ور شدن آتش نبرد، حماسی شوی و دوربین را به گوشه ای پرت کنی و با تفنگ خود سینه های دشمن را نشانه بگیری؛ زیرا عکسی که از میدان نبرد می گیری، یا فیلمی که از صحنه جنگ می گیری، از تیر تفنگ نیز تأثیر شدیدتری بر قلب دشمن می گذارد. راست گفته اند که: «مجاهدِ رسانه ای، استشهادی ای است که جاکیت ندارد».

در پایان، برادر مجاهدم!

اول خود و سپس تو را به تقوا، اخلاص، استقامت، و تلاش برای نشر اخبار درست و واقعی توصیه می کنم. برحذر باش از این که قولی را به مجاهدان نسبت بدهی که آن را نگفته اند، یا عملی را به مجاهدان منسوب سازی که آن را انجام نداده اند. باید نشر اخبار درست و واقعی، آرم مجاهدان باشد. به امید آن که سربازان رسانه ای، شبکه های غول دشمن را به زانو درآورند. (والله غالبٌ علی أمره ولکن أکثر الناس لا یعلمون) .

Related posts