نگاهی به زندگی شهید مولوی محمد سرور حق پرست

نگاهی به زندگی شهید مولوی محمد سرور حق پرست

ترجمه : حبیبی سمنگانی

در زمان حاکمیت امارت اسلامی، بیشتر ولایات کشور در سلطهء طالبان قرار گرفته بود. اما در شمال شرق کشور، بسیاری از ساحات ولایت های تخار و بدخشان در کنترول مخالفین باقی مانده بود. اما علما و طلبای مجاهد تخار و بدخشان کارنامهء پر افتخار مسلمان های صدر اسلام را در صحنهء عمل به نمایش گذاشتند و فصل دیگری ایثار و قربانی را در تاریخ زرین اسلام ثبت نمودند. آن ها در حالی که خانه های بیشتر شان در ساحات زیر کنترول خالفین بود، زندگی بی خانمان اما زیر چتر نظام اسلامی را قبول کردند و با کمال صداقت و متانت وظائف جهادی را در صف امارت اسلامی انجام دادند، حتی شهدای طالبان تخار و بدخشان از خود قبرستانی در ولایت لوگر دارند. همچنان طالبان زیادی این ولایات در بمباران مدرسهء مته چینهء ولایت خوست، گلگون کفن از دیار اجنبی به لقای پروردگار شتافتند.

سوانح قهرمانی را در سطور ذیل خدمت شما قرار می دهیم که جوانی اش را در راستای علم و جهاد به مسافرت سپری کرد و بالاخره در عالم مسافرت بر اثر بمباران امریکای طاغوت به مقام شهادت فائز گردید.

شهید مولوی محمد سرور حق پرست :

شهید مولولی محمد سرور حق پرست (تقبله الله) پسر میزراب در سال ۱۳۵۱ خورشیدی در ولسوالی نمک آب ولایت تخار در یک خانوادۀ متدین و علم دوست به دنیا آمد. وی هنوز خوردسال بود که کمیونست ها قدرت افغانستان را به دست گرفتند، متعاقباً شوروی ها بر کشور یورش آوردند و بالمقابل جهاد مسلحانه در سراسر افغانستان آغاز گردید.

اما محمد سرور در همان سالهای دشوار جهاد و انقلاب، راه آموزش علوم دینی را انتخاب کرد. درسهای ابتدایی را نزد مولوی صاحب عبدالرشید در روستای خود خواند، سپس به ولسوالی بنگی رفت و دران جا نزد مولوی صاحب ضیاء الرحمن مدنی زانوی تلمذ نهاد، پس ازان به ولسوالی فرخار سفر کرد و بعض کتاب ها را نزد مولوی صاحب عبدالحلیم در منطقهء نهر آب خواند.

سفر طولانی در جستجوی علم :

حوزۀ شمال شرق کشور از سابق مرکز علم و فرهنگ شمرده می شود و باشندگان آن اشتیاق ویژه ای با حصول علم دارند. در زمان جهاد بر ضد شوروی درین ولایات نیز جنگهای شدید جریان داشت، اما فرزندان بدخشان و تخار با طی مسافت های طولانی و عبور کوه های آسمان تراش هندوکش خود را به مناطق خیبر پختونخوا، کراچی و دیگر ساحات پاکستان می رساندند، تا در مدارس دینی آن کشور به فراگیری علوم دینی مشغول شوند. این شاگردان علوم قرآنی زمانی که دستار فراغت را به سر می نمودند به خانه های شان بر می گشتند.

مولوی محمد سرور حق پرست نیز از جملهء این مشتاقان علم بود، وی در سال ۱۳۶۴ خورشیدی برای حصول علوم دینی به پاکستان سفر کرد، نخست در منطقهء دیر (ایالت خیبر پختونخوا) سکونت گزید و یکبار دیگر از مولوی صاحب ضیاء الرحمن مدنی اکتساب فیض نمود. سپس به منطقهء سوات رفت و متباقی کتب فنون را نزد شیخ صاحب حبیب الله، شیخ صاحب محمد زکریا، شیخ صاحب عبدالشکور و مولوی صاحب عبدالخالق خواند.

مولوی حق پرست صاحب درجهء تکمله را در دارالعلوم سیدو شریف (سوات) خواند و سپس دورۀ حدیث را نیز دران مدرسه به پایان رسانید و دستار فضیلت را به سر نمود. وی از طلبای زیرک و با استعداد بود که در پهلوی تعلم، تدریس نیز می کرد و کتاب های مختلف را به طلبا درس می گفت.

خدمت در امارت اسلامی :

شهید مولوی محمد سرور حق پرست از عالمان جید و چهره های مهم جهاد و نهضت اسلامی در سطح ولایت تخار بود، هرگاه تحریک اسلامی طالبان ظهور کرد، وی با چندین تن از رفقای خود با تحریک یکجا شد و سپس در بخش های مختلف خدمات ملکی و نظامی انجام داد.

شهید حق پرست بر علاوه از خدمات نظامی در خطوط جهادی، به حیث معاون ولایت پروان و لوگر نیز وظیفه انجام داد، زمانیکه مولوی صاحب ضیاء الرحمن مدنی والی پروان بود حق پرست صاحب به حیث معاون با وی کار می کرد. آن زمان جنگهای شدید در پروان جریان داشت و مخالفین به گونهء پیهم حملات تعرضی انجام می دادند، اما شهید حق پرست با کمال دلاوری وظیفهء خود را اجرا می کرد.

سپس شهید حق پرست صاحب معاون ولایت لوگر مقرر شد و همزمان خدمات نظامی نیز انجام می داد.

شهادت :

چند هفته پس از آغاز تهاجم اشغالگران امریکایی بر افغانستان، در اثنای که مجاهدین در حال عقب نشینی از کابل و شهرهای دیگر بودند، شماری از مجاهدین داخلی و عرب به سوی ولایت خوست رفتند، طیارات امریکایی فضای منطقه را احاطه کرده بودند و به گونهء مسلسل پرواز داشتند، تعداد زیادی از مجاهدین مدرسهء نورالقرآن مته چینه (غرب شهر خوست)  را برای سپری کردن شب انتخاب کردند.

مولوی محمد سرور حق پرست نیز درمیان آن مجاهدین قرار داشت، مجاهدین و مردم محل شب اول ماه مبارک رمضان در مسجد جامع مدرسهء نور القران مشغول نماز تراویح بودند، ناگهان طیارات امریکایی بمباران کردند و ده ها تن مسلمان های سر به سجده و مجاهدین را به شهادت رسانیدند.

شهید مولوی محمد سرور حق پرست نیز از جملهء آن شهدای خوشبخت بود که دران لحظات دشوار در اثنای عبادت در ماه رمضان، در بمباران امریکای طاغوت مظلومانه به شهادت رسیدند. انا لله و انا الیه راجعون.

آن جوان نورانی که در تلاش حق و برای قیام نظام اسلامی خانه و قریهء خود را ترک کرده بود، در عالم گمنامی به سعادت شهادت نائل گردید و با تعداد دیگری از شهدای مسافر در یک قبرستان دفن دشد.

رفیق نزدیکی شهید حق پرست تقبله الله در مورد صورت و سیرت وی می گوید : خداوند متعال برای شهید حق پرست را به زیبای صورت و سیرت آراسته ساخته بود، چهرۀ جذاب و نورانی داشت، اخلاق زیبا از ویژگی های بزرگ او بود، از کبر، غرور، تندخوی وتندگوی پاک بود.

با رفقا برخورد صمیمانه داشت و هیچگاه الفاظ رکیک و زشت را به زبان نمی آورد.

رحمه الله تعالی

Related posts