سلاح لیزری طالبان، سردردی دیگری برای رژیم کابل

سلاح لیزری طالبان، سردردی دیگری برای رژیم کابل

نسیم شاهد // ترجمه : ابو زبیر

به تاریخ ۵ نومبر، ده ها تن مجاهدین نیمهء شب بر یک قرارگاه مهم نیروهای سرحدی ادارۀ کابل در ۷۸ کیلومتری ولسوالی پشت کوه ولایت فراه حمله کردند، این بیسی بود که با سیم خاردار، دیوارهای بلند کانکریتی و ۵۰ تن عساکر مجهز دولتی نګهداری می شد.

نخست چند تن مجاهدین مجهز به سلاح های لیزری، پهره داران بیس را کشتند و سپس متباقی مجاهدین بر عساکرِ خوابیده در داخل بیس یورش بردند. پس از چند ساعت درگیری تنها ۳ عسکر موفق به فرار شدند، ۳۰ عسکر به شمول قومندان رئیس ارکان مجید خان و یک قومندان دیگر جا بجا کشته و ۲۰ تن آنان گرفتار شدند، ۶ وسایط نقلیه و بیش از ۱۵۰ میل سلاح نیز به غنیمت ګرفته شد.

کسی فکر نمی کرد که مجاهدین این ګونه عملیات موفق و پیشرفته بر چنین قرارگاه مهم انجام بدهند که قرارګاه را به شکل گسترده فتح بکنند و تنها یک زخمی داشته باشند. اما اکنون چنین حملات عام شده است، عساکر ادارۀ کابل در چنین عملیات های شب هنگام تلفات سنگین می بینند.

صبح ۵ نومبر، مجاهدین در ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی بر پوسته ای که تازه ساخته شده بود حمله کردند، ۱۳ عسکر کشته و شماری زیادی هم زخمی شدند.

به تاریخ ۳ نومبر، دو بیس در ترینکوت (مرکز ارزگان) آماج حملهء مجاهدین قرار گرفت، در نتیجه هر دو بیس فتح شد، بعضی عساکر فرار کردند و ۱۶ تن آنان اسیر گرفته شدند.

به تاریخ اول نومبر، مجاهدین ساعت ۸ شب بر یک قرارگاه دشمن در بین ولسوالی های شیرین تگاب و دولت آباد ولایت فاریاب حمله کردند، در نتیجه ۳ عسکر کشته و ۱۷ تن آنان زنده ګرفتار شدند.

این تنها چند نمونه ای از عملیات های شبانه بود که از اول تا شش نومبر رخ داده و رسانه ای شده است، اگر آمار عملیات های که رسانه ای نشده است جمع آوری شود ارقام به مراتب بیشتر می گردد.

سیگار (ادارۀ بازرسی امریکا برای افغانستان) در راپور اخیر خود گفته است که در ماه های می – سبتمبر ۲۰۱۸م ۵۲ در صد تلفات نیروهای ادارۀ کابل در نتیجهء حملات مجاهدین و ۳۵ در صد دیگر در جریان گزمه ها و بر اثر انفجار ماین ها صورت گرفته است. به گفتهء سیگار، شمار تلفات نیروهای ادارۀ کابل در نتیجهء حملات طالبان بر پوسته ها با گذشت هر روز افزایش می یابد.

چند ماه پیش، ادارۀ کابل پس از فرمان دونالد ترامپ و از ترس تلف شدن نیروهای خود در چنین حملات، به نظامیان خود امر کرد که پوسته های شان را در بعضی مناطق ترک بکنند و در نزدیکی شهرها مستقر شوند.

 از دو سال به این سو، مجاهدین عملیات شب هنگام خود را پس ازان که دوربین های شب بین و سلاح های لیزری به دست آوردند، افزایش داده اند.

این عملیات های شب هنگام که در ولایت های متعددی کشور صورت می گیرد، حالا مرگبار ترین تکتیک مجاهدین خوانده می شود و هر هفته حدود دو صد تن عساکر ادارۀ کابل در نتیجهء این عملیات ها کشته و زخمی می شوند و یا هم در اسارت مجاهدین قرار می گیرند.

این گونه عملیات ها بر علاوه ازینکه سبب تلفات زیادی جانی و مالی می گردد، مورال نسبی نیروهای مورال باختهء رژیم کابل را از هم بین برده است. پروسهء جلب و جذب عساکر را ناکام ساخته است، نیروهای رژیم را را وادار به فرار و تسلیمی ساخته است و گلیم ناپاک دشمن از خاک پاک ما در حال برچیدن است.

Related posts