تازه ترین ها

سوانح مختصر شهید حافظ ذبیح الله مزمل تقبله الله

سوانح مختصر شهید حافظ ذبیح الله مزمل تقبله الله

عمر مهاجر

شهید حافظ ذبیح الله معروف به مزمل (تقبله الله) فرزند عیدی محمد در سال ۱۳۷۵ هجری شمسی در یک خانوادۀ فقیر و دین دوست در روستای نوآباد خورد ولسوالی اشکمش ولایت تخار چشم به دنیا گشود.

شهید حافظ مزمل تعلیمات ابتدایی خود را در مسجد جامع نوآباد فرا گرفت، سپس جهت حفظ کلام الله مجید شامل مدرسهء حضرت عمر فاروق رضی الله عنه واقع قریه نوآباد شد و سعادت حفظ قرآن عظیم الشان را نزد قاری صاحب محمد داود از آنِ خود کرد.

سپس دوباره به فراگیری درس های دینی آغاز کرد، مدت دو سال نزد استادان مدرسه عمر فاروق رضی الله عنه زانوی تلمذ نهاد و با علم و معرفت آشنایی پیدا کرد. اما شوق بیکران و عشق فراوان جهاد، این مرد شجاع را واداشت تا به کاروان جهادی بپیوندد.

شهید مزمل تقبله الله با همه مشکلات فامیلی و اقتصادی که داشت به صف مبارزان راه حق پیوست و مدت ۳ سه سال برای سربلندی دین اسلام و آزادی کشور از پنجه های خون آشام صلیبی ها در کارزار حق و باطل مردانه وار رزمید، او بحیث سرگروپ و قومندان فعال جهادی فعالیت داشت.

شهید مزمل رحمه الله پس از تحملِ تکالیف و زحمات فراوان در راه دفاع از دین و میهن، بالاخره پس از فتح بیس وپوسته های دشمن در منطقهء چغت ولسوالی اشکمش، در جریان رویاروی با قوۀ عملیاتی دشمن به تاریخ ۲۶ عقرب ۱۳۹۷ خورشیدی به سن ۲۲ سالگی به مقام والای شهادت نائل گردید. از شهید مزمل تقبله الله یک پسر بنام خالد جان به دنیا مانده است.

Related posts