تازه ترین ها

زندگان جاوید، بخش ۱۰

زندگان جاوید، بخش ۱۰

مرتب : حبیبی سمنگانی

به افتخار داریم که در بخش دهم سلسلهء زندگان جاوید، سوانح و جزئیات زندگی چند تن از شهدای گلگون کفن و بی کفن ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان را خدمت خوانندگان گرامی تقدیم می کنیم. ولسوالی تاله و برفک در شمال کشور و به ویژه در ولایت بغلان از اولین مناطقی است که فرزندان دلیر آن، بر علیه لشکرهای متجاوز صلیبی در افغانستان به مبارزه و مقاومت مسلحانه پرداختند. این ولسوالی استراتژیک تا کنون سه بار به گونهء کامل از سوی مجاهدین امارت اسلامی فتح شده است و از پایگاه های قوی جهادی در منطقه به شمار می رود. هم اکنون نیز بیشتر ساحات ولسوالی تاله و برفک در سلطهء مجاهدین امارت اسلامی قرار دارد. تا هنوز ۴۲ تن از فرزندان راستین و فداکار این سرزمین جان های شیرین شان را در دورۀ جهاد کنونی برای استقلال کشور و حاکمیت سراسری نظام اسلامی قربان کرده اند.

سپاس ویژه از محترم مولوی عبدالحکیم حکمت و قاری محمد موسی (مسئول جهادی ولسوالی تاله و برفک) که در راستای تهیهء سوانح شهدا، صمیمانه همکاری نمودند.

شهید غازی قاری عزم الدین تقبله الله :

شهید غازی قاری عزم الدین (تقبله الله) پسر سلطان علی نواسهء سید محمد در روستای پاجمان ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان در سال ۱۳۶۲ خورشیدی چشم به جهان گشود. درس های ابتدای را در روستای خود آغاز کرد و سپس کتاب های ابتدایی علوم دینی را در زمان حاکمیت امارت اسلامی در دارالعلوم عربیهء کابل خواند. شهید قاری عزم الدین قرآن عظیم الشان را در منطقهء لیه (ایالت پنجاب، پاکستان) حفظ کرد، پس ازان مدت چند سال در منطقهء سوات (ایالت خیبر پختونخوا) به فراگیری علوم متداول دینی پرداخت.

وی از حضور نیروهای صلیبی  در افغانستان به شدت رنج روحی می برد، همان بود که در سال ۲۰۰۷م به مناطق مرزی کشور سفر کرد و مدت ۴۰ روز در مرکز تربیوی مجاهدین، تکتیک و تخنیک های جدید جهادی را آموخت. سپس در ولسوالی خود تاله و برفک با مجاهدین امارت اسلامی یکجا شد، وی در سال ۲۰۰۸م به ولایت غزنی رفت و دران جا مدت چهار ماه به جهاد و مقاومت در برابر دشمن اشغالگر و مزدور ادامه داد. وی پس از یک وقفهء کوتاه در سال ۲۰۰۹م دوباره به غزنی رفت و این بار بر علاوه از اشتراک در چندین عملیات های جهادی، درس های نظامی را نیز دران جا فرا گرفت. وی در جریان یکی از عملیات ها به شدت زخمی شد و مدت یک ماه در شفاخانه بستر شد. در سال ۲۰۱۰م، دوباره با تعدادی از رفقا به ولسوالی تاله و برفک تشکیل شد و بر علاوه از تاله و برفک، در ولسوالی های سیغان، کهمرد و شیبر ولایت بامیان نیز خدمات جهادی انجام داد.

بالاخره روزشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۸۹ خورشیدی مصادف با ۱۷ جولایی ۲۰۱۰م، در منطقهء پلخمری ولسوالی دندغوری ولایت بغلان در جریان درگیری شدید با قوای نیروهای مزدور جام شهادت را نوش جان نمود. قابل ذکر است که وی در اخرین معرکهء خود راکت را بر شانه داشت و پیش از شهادت یک تانگ دشمن آماج قرار داده از بین برده بود، اما پیش ازینکه تانگ دوم را از بین ببرد، هدف فیر دهشکهء دشمن قرار ګرفت و در قسمت ران پای جراحت برداشت، اما در اثر ضیاع خون به سن ۲۷ سالگی جام شهادت را نوش جان نمود.

شهید صوفی محمد اقبال تقبله الله :

شهید صوفی محمد اقبال (تقبله الله) فرزند حاجی سید قلم نواسهء شیر علی در روستای زیر باغ برفک ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان به دنیا آمد. شهید صوفی محمد اقبال بر ضد نیروهای متجاوز شوروی نیز جنگیده بود و از مجاهدین پیشتاز و نامدار آن دورۀ جهاد و مقاومت بود، در سلاح های خفیف و ثقیل یکسان مهارت داشت و مسلکی بود، وی در زمان جهاد شوروی یک طیارۀ جیت روسی را توسط موشک راهدار از بین برده بود.

هرگاه مجاهدین امارت اسلامی فعالیت های جهادی را در برابر امریکایی های اشغالگر و مزدوران آنان در ولسوالی تاله و برفک آغاز کردند، شهید صوفی محمد اقبال از اولین کسانی بود که در عملیات های جهادی این ولسوالی عملا سهم گرفت. نیز در عملیات بر نیروهای «نیو زیلاند» که از اولین عملیات های مجاهدین بر نیروهای خارجی در شمال کشور بود نقش داشت. این عملیات در منطقهء چهار راهی سنگپر ولسوالی شیبر ولایت بامیان صورت گرفت، سپس در یک عملیات کامیاب دیگر در روستای شوربلاق ولسوالی کهمرد ولایت بامیان نیز سهیم بود، درین عملیات یک تانگ خارجی ها کاملا از بین رفته بود و ۸ تن عساکر خارجی کشته شدند.

شهید صوفی محمد اقبال بالاخره روز پنجشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۰ خورشیدی مصادف با ۲۶ اپریل ۲۰۱۱م، در روستای زرغهء ولسوالی دوشی ولایت بغلان بر اثر بمباران وحشیانهء طیارات امریکایی جام شهادت را نوشید.

شهید مفتی رفیع الله تقبله الله :

شهید مفتی رفیع الله پسر محمد ابراهیم نماینده در روستای پشت قرۀ ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان دیده به جهان گشود، وی درس های ابتدایی را تا درجهء رابعه نزد مخدوم صاحب عبدالقادر در منطقهء خود خواند، سپس به کشور همسایه پاکستان سفر کرد و متباقی علوم متداول دینی را در کراچی فرا گرفت. سند فراغت را از دارالعلوم احسن العلوم (کراچی) به دست آورد و کورس افتاء را نیز در کراچی خواند. شهید مفتی صاحب پس از تکمیل روند آموزشی، به مبارزه و مقاومت علیه اشغالگران و مزدوران آنان پرداخت. آن پیکر علم و حیا و شخصیت نیک سرشت، سنگرهای داغ جهاد را زینت بخشید و حاکمیت نظام اسلامی را هدف حیات مستعار خود قرار داد.

شهید مفتی رفیع الله بالاخره روز پنجشنبه ۹ جوزا ۱۳۹۲ خورشیدی مصادف با ۳۰ می ۲۰۱۳م، در طی یک کمین دشمن در سردرۀ فرنجل (غوربند، ولایت پروان) با سیزده تن از رفقای خود به شهادت رسید.

شهید مفتی حیات الله تقبله الله :

شهید مفتی حیات الله (تقبله الله) فرزند محمد عوض که رفیق دائمی و همیشگی شهید مفتی رفیع الله – تقبلهما الله – بود، نه تنها در درس های ابتدایی باهم شریک بودند بلکه دورۀ حدیث را نیز در یک مدرسه خواندند و یکجا دستار سفید فضیلت را به سر نمودند. سپس یکجا درس افتاء را تکمیل نمودند و دوشادوش همدیگر در سنگرهای جهاد و مقاومت رزمیدند و بالاخره یکجا و همزمان به شهادت رسیدند و راهی سفر آخرت شدند.

شاعری چه زیبا سروده است :

ز رهروان که رفاقت ز خلق ببریدند // رفیق جوی که نتوان به راه تنها رفت

مجاهد استشهادی شهید قاری امرالدین تقبله الله :

شهید استشهادی قاری امرالدین (تقبله الله) فرزند عبدالمجید در روستای پشتهء شهیدان ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان به دنیا آمد. درس های ابتدایی را در مکتب و مدرسهء روستای خود خواند. سپس به پاکستان رفت و روند آموزشی اش را مدت چند سال دران جا به پیش برد.

شهید قاری امرالدین تقبله الله روز جمعه ۳ جوزا ۱۳۹۲ خورشیدی مصادف با ۲۴ اپریل ۲۰۱۳م، در نتیجهء حملهء استشهادی بر مرکز استادان و مربیان استخبارات امریکایی در منطقهء شهر نو ، حوزۀ چهارم شهر کابل به مقام شهادت نائل گردید.

تقبلهم الله جمیعا.

با سپاس از مجله حقیقت

Related posts