تازه ترین ها

افغانستان در ماه نومبر ۲۰۱۸ میلادی

افغانستان در ماه نومبر ۲۰۱۸ میلادی

 

احمد فارسی

«ملاحظه : این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است و لازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی می توان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد».

عملیات های مجاهدین در جریان ماه نومبر نیز به شدت جریان داشت. این عملیات ها دست های آوردهای زیادی برای مجاهدین داشت. دشمن در جریان این ماه نیز به شکست خود در جنگ افغانستان اعتراف کرد. مجاهدین برعلاوه بر فتوحات نظامی، فتوحات سیاسی نیز داشتند. تفاصیل این موضوعات را با مهم ترین رویدادهای دیگر که در جریان ماه نومبر در افغانستان رخ داده است می توان تحت عناوین ذیل مطالعه کرد:

تلفات اشغالگران خارجی :

به روز شنبه ۳ نومبر یک عسکر نفوذی در مرکز تعلیمی کابل بر مشاورین امریکایی حمله کرده و چند تن از آنان را به قتل رسانید. اشغالگران کشته شدن یکتن از افراد خود را طی این حمله پذیرفتند. به تعقیب آن به روز چهارشنبه ۱۴ نومبر، مجاهدین امارت اسلامی از کشته شدن یک اشغالگر خارجی در ترینکوت مرکز ولایت ارزگان خبر دادند و به روز یکشنبه ۲۵ نومبر یک اشغالگر دیگر در مرکز ولایت هلمند کشته شد. روز سه شنبه ۲۷ نومبر نیز شاهد کشته و زخمی شدن هفت تن اشغالگر امریکایی در ولایت غزنی بود.

دشمن اشغالگر در جریان این ماه به کشته شدن ۵ تن از افراد خود اعتراف کرد. این بزرگترین اعتراف در جریان سال ۲۰۱۸ می باشد. با این اعتراف، تعداد کشته شدگان اعتراف شدهء دشمن در جریان سال ۲۰۱۸ میلادی به ۱۷ تن می رسد و جمعا در جریان هفده سال اشغال این آمار به ۳۵۵۷ تن می رسد. گفتنی است که این آمار به مراتب کمتر از آمار حقیقی تلفات دشمن در افغانستان می باشد.

تلفات در صف دشمن داخلی :

به روز شنبه ۳ نومبر یک قوماندان اربکی همراه با ۲۰ تن از افراد خود در ولایت بدخشان کشته شد. به تعقیب آن به روز سه شنبه ۶ نومبر مجاهدین چهار کارمند امنیت ملی را که در ولایت پروان دستگیر کرده بودند به قتل رسانیدند. به روز جمعه ۱۰ نومبر ولسوال کوهسان ولایت هرات طی یک انفجار به قتل رسید. به تعقیب این، به روز شنبه ۱۷ نومبر ولسوال بره کی برک ولایت لوگر توسط مجاهدین کشته شد و به روز سه شنبه ۲۰ نومبر قوماندان کمربند دوم شهری در ولایت کندهار کشته شد. این تلفات نمونه یی از تلفات در رده های متوسط دشمن می باشد و بر اساس بعضی راپور ها روزانه ده ها تن از افراد دشمن در جریان جنگ با مجاهدین کشته می شوند که این آمار باعث نگرانی شدید ادارهء اجیر گردیده است.

خسارات مالی دشمن :

خسارات مالی دشمن به سبب فتوحات مجاهدین و حملات پیهم بر پایگاه ها و مراکز دشمن خیلی زیاد است و می توان آنرا به بیشتر از صد ملیون دالر در ماه تخمین کرد. در اینجا تنها به دو رویدادی که خسارات بزرگی را به دشمن به بار آورده است اشاره می کنیم:

به روز شنبه ۲۴ نومبر یک هیلکوپتر دشمن در ولسوالی معروف ولایت کندهار وبه روز جمعه ۳۰ دسمبر یک هلیکوپتر دیگر دشمن در ولسوالی سروبی ولایت کابل هدف مجاهدین قرار گرفت. تمامی سرنشینان این هلیکوپترها هلاک شدند.

فرار از صف ادارهء اجیر و پیوستن به صف مجاهدین:

تفصیل پیوستن نیروهای دشمن به صف مجاهدین را می توان در راپور ماهانه کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی مطالعه کرد. در اینجا بگونه مثال چند رویداد تسلیمی را ذکر می کنیم : به روز شنبه ۱۰ نومبر ولسوال خاک سفید ولایت فراه همراه با چند تن از افراد خود با مجاهدین پیوست. در همین روز کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی از ترک وظیفه بیشتر از یکهزار تن از کارمندان ادارات مختلف ادارهء اجیر در جریان ماه اکتوبر خبر داد. به تعقیب این خبر، به روز یکشنبه ۱۸ نومبر یک قوماندان همراه با افراد مسلح خود در مرکز ولایت فراه به مجاهدین پیوست.

تلفات و آزار و اذیت ملکی:

بعد از شکست های پیهم دشمن خارجی و داخلی حملات آنان بر افراد ملکی افزایش یافته است. به روز شنبه ۳ نومبر ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک شاهد کشته شدن ۶ تن ملکی از سه خانواده بود که طی حملات نیروهای مشترک به شهادت رسیدند. به تعقیب آن به روز سه شنبه ۶ نومبر، نیروهای اشغالگر ۲۱ تن را در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا توسط فیرهای بی هدف در مقابل مردم به شهادت رسانیدند. به روز جمعه ۱۰ نومبر، حد اقل ۵ تن ملکی در ولسوالی جاجی اریوب طی حملات طیاره های بی سر نشین کشته شدند. به روز یکشنبه ۱۸ نومبر ۱۲ تن بشمول شاه در حملهء عساکر اجیر بر محفل عروسی در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک به شهادت رسیدند. و در ولایت همجوار آن، به روز سه شنبه ۲۰ نومبر، مطبوعات خبر دادند که اربکی های ولسوالی جاغوری ولایت غزنی ۱۲۰۰ خانواده را مجبور به ترک خانه های شان کرده اند. به روز چهارشنبه ۲۱ نومبر تعداد زیادی از مردم عامه بشمول اطفال و زنان در ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر به اثر حملات وحشیانهء خارجی ها کشته شدند. تفاصیل این رویدادها را می توان در راپور خاص تلفات ملکی که توسط سایت الاماره به نشر می رسد مطالعه کرد.

عملیات الخندق:

عملیات الخندق در ماه نومبر با حملات مجاهدین بر یک قرارگاه نظم عامه در مسیر ولسوالی های شرین تگاب و دولت آباد ولایت فاریاب آغاز گردید. طی این حملات، این پایگاه مهم دشمن تصرف و ۱۷ تن پولیس نیز به اسارت مجاهدین در آمدند. به روز یکشنبه ۴ نومبر شورای ولایتی ارزگان گفت که مجاهدین در ولسوالی دهراوود این ولایت دو قرارگاه مهم را به تصرف خویش در آورده اند. به روز دوشنبه ۵ نومبر مجاهدین مرکز ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی را بعد از آن به تصرف خود در آوردند که این ولسوالی قبلا بدست مجاهدین سقوط کرده بود و مرکز آن توسط دشمن به منطقه دیگر انتقال داده شد. در این روز، این مرکز نیز به تصرف مجاهدین در آمد.

به روز سه شنبه ۶ نومبر، اربکی های دولت آباد ولایت بلخ بعد از جنگ شدیدی با مجاهدین مجبور به فرار و ترک مناطق وسیعی برای مجاهدین گردیدند. در همین روز مقامات ولایت فراه از سقوط یک کندک سرحدی وکشته شدن ۲۰ تن از عساکر شان طی جنگ خبر دادند. در خبر آمده است که ۲۹ تن دیگر از عساکر این کندک توسط مجاهدین اسیر شده اند. به روز چهارشنبه ۷ نومبر، سه قرارگاه دیگر در ولسوالی پشتون کوت ولایت فاریاب از تصرف نیروهای اجیر کابل خارج گردید. به روز پنجشبنه ۸ نومبر ولسوالی جاغوری ولایت غزنی مورد حملات شدید مجاهدین قرار گرفت که طی آن مناطق زیادی در تصرف مجاهدین در آمد و بیش از ۲۰ کماندوی اجیر توسط مجاهدین کشته شدند.

روز یکشنبه ۱۱ نومبر شاهد فتح یک قرارگاه دشمن در ولسوالی بورکه ولایت بغلان بود و به فردای آن ولسوالی مالستان ولایت غزنی به تصرف مجاهدین در آمد. به سلسله فتوحات در ولایت غزنی، مجاهدین امارت اسلامی به روز چهارشنبه ۱۴ نومبر مرکز یکی از حوزه هایی شهری را به تصرف خود در آوردند.

از سوی دیگر مجاهدین امارت اسلامی از تصرف یک قرارگاه بزرگ در ولسوالی فراه رود ولایت فراه توسط شش تن از مجاهدین نفوذی خبر دادند. روز چهارشنبه ۲۸ نومبر شاهد حملات شدید مجاهدین بر یک مرکز اشغالگران خارجی در شهر کابل بود. در این مرکز که بنام “گورگا” یاد می شد ده ها تن از افراد دشمن کشته و زخمی شدند.

اعتراف به شکست:

از چندین سال به اینسو بعد از اینکه امریکای اشغالگر درک کرد که بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد و در تلاش مذاکره و گفتگو با مجاهدین شد، علاوه بر محللین سیاسی و نظامی، مطبوعات و نویسندگان امریکایی، برخی از مقامات این کشور نیز گاهگاهی دهن به گفتن حقایق گشوده و بطور غیر مستقیم اعتراف به شکست خود در افغانستان کرده اند. به همین سلسله به روز پنجشبه اول نومبر سکات میلر فرمانده امریکا در افغانستان گفت که بحران کنونی افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید از راه گفتگو حل شود. در همین روز ادارهء سیگار نیز اعلان کرد که مصارف گزاف حکومت امریکا بر عساکر اجیر کابل هیچ نتیجهء موثری نداشته است. در این راپور آمده است که اکنون بیشتر از نصف افغانستان در تسلط ادارهء کابل نمی باشد و طالبان بر این مناطق حاکم اند. سرمنشی عمومی ناتو نیز طی یک سفر غیر مترقبه وارد افغانستان گردیده بود به روز چهارشنبه ۷ نومبر در کابل گفت که مشکل افغانستان باید از راه مذاکرات و صلح آمیز حل گردد. به روز پنجشنبه ۱۵ نومبر معاون سابق پنتاگون حکومت امریکا را مشوره داد تا راه گریز از افغانستان را قبل از اینکه مانند ویتنام توسط هلیکاپتر ها از بام سفارت فرار کنند و هزاران تن از عساکر شان در جریان کشته شوند از همین اکنون تدارک نماید. به روز دوشنبه ۵ نومبر والی ادارهء کابل در ولایت فاریاب نیز پذیرفت که بیشتر از ۷۰% خاک این ولایت در دست طالبان است.

انتخابات شرم آور:

بعد از اینکه بیشتر از یک و نیم ماه از برگزاری انتخابات قلابی در کشور می گذرد هنوز هم ادارهء اجیر کابل نتوانسته است نتایج این انتخابات را اعلان کند. قبلا به روز دوشنبه ۵ نومبر وکیل های ولسی جرگه گفتند که کمیسیون انتخابات در بدل کامیابی از هر وکیل ۴۰۰ هزار دالر امریکایی تقاضا می کند.

اختلافات ادارهء اجیر کابل:

به سلسله اختلافات در ادارهء اجیر کابل، به روز پنجشنبه ۸ نومبر اکرم خپلواک عضو شورای نامنهاد صلح ادارهء اجیر از مقام خود استعفا داد. به فردای آن والی نامنهاد ولایت میدان وردک نیز از مقام خود کناره گیری کرد. به تعقیب آن به روز یکشنبه ۱۱ نومبر والی ادارهء اجیر در ولایت هرات استعفا داد. به روز سه شنبه ۲۰ نومبر رئیس ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت کابل نسبت افزایش فساد در این اداره استعفا داد. به روز سه شنبه ۲۷ نومبر رئیس امنیت ادارهء اجیر نیز هشدار داد که در صورت ادامهء عدم تطبیق قانون بر زورمندان از مقام خود استعفا خواهد داد.

نشست ماسکو:

روز جمعه ۹ نومبر شاهد یک نشست جهت تلاش راه های صلح و گفتگو برای حل بحران کنونی افغانستان در ماسکو دایر گردید که در آن امریکا از اشتراک ابا ورزید و طبعا ادارهء اجیر کابل نیز از آن متابعت کرد و بعدا چند تن از اعضای کمیسیون نامنهاد صلح را آنجا فرست. از جانب دیگر یک هیأت بلند رتبهء دفتر سیاسی امارت اسلامی در آنجا اشتراک کرد و جهان را از حالات کنونی کشور و خواست های امارت اسلامی با خبر ساخت. واکنش جهان بعد از خاتمهء نشست خیلی مثبت بود و از دیدگاه امارت اسلامی و خواست های آن در این نشست استقبال گرم گردید. محللین سیاسی در تمام جهان اشتراک در این نشست را کامیابی بزرگی برای مجاهدین خواندند.

  • منابع: سایت های خبری داخلی و خارجی، راپور ماهانهء کمیسیون جلب و جذب امارت اسلامی و راپور ماهانه کشتار افراد ملکی منشورهء سایت امارت اسلامی.

Related posts