تازه ترین ها

به یاد سپه سالار سنگرِِ تسخیر ناپذیرِِ جهاد هلمند

به یاد سپه سالار سنگرِِ تسخیر ناپذیرِِ جهاد هلمند

سعید بدخشانی

مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ  وَما بَدَّلوا تَبديلًا ﴿۲۳سورة احزاب﴾.

درمیان مؤمنان مردانی هستند که بر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده ‌اند، بعضی آن ها پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند، و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند.

صداقت در پیمان با خدا، راه حل همه مشکلات است. اگر امت اسلامی در هر برهه ای و در هر مقطعی از  تاریخ با مشکلات مواجه شود (چنانکه تجاوز نظامی و فرهنگی آمریکا و همپیمانان آن بر کشورهای اسلامی به ویژه افغانستان، مشکل بزرگ مسلمانان محسوب می گردد) یگانه راه برون رفت و حل آن، راستی در پیمان با خداوند توانا می باشد.

هنگامی که معاهدۀ که دلهای مؤمنین با الله بسته اند صادقانه باشد، همه معضلات رفع و تمامی امور بخوبی پیشرفت خواهند کرد. البته زندگی همراه با فراز و نشیب و سختی ها می باشد، باید راه را با همّت عالی و تلاش های مداوم هموار نموده و به سمت اهداف علیای دینی و دنیوی گام برداشت.

یاران پاکباز پیامبر بزرگ اسلام، تابعین، تبع تابعین و دیگر ملت های که به اوج معنوّیت، رفاه و سعادت دارین رسیدند، این طور حرکت کرده اند. این را قرآن کریم به ما می آموزاند.

سلسله ایثارگری های فرزندان پاک طینت اسلام در راه اعلاء کلمة الله و برپای نظام شرعی تا به روز قیامت ادامه دارد و بطور مداوم شاگردان واقعی مکتب جهاد رسول الله صلي الله عليه وسلم بخاطر تنفیذ احکام الهی به مبارزهء خستگی ناپذیر خود ادامه خواهند داد و هیچ طاغوت و ابرقدرتی سدّ راه این سیل خروشان شده نمی تواند.

هلمند سنگر تسخیر ناپذیر !

بلی! هلمند در جهاد بر ضد آمریکا، سنگر کفر شکن مجاهدین بشمار می رود. ملت غیور و با شهامت این سرزمین برای شکست دادن اشغالگران قربانی های بی دریغی داده اند. هلمند از یک و نیم دهه بدین سو در مقابل تجاوزگران کفری  سنگر تسخیر ناپذیر ثابت شده است که از بوش تا اوباما و ترمپ همه استراتژی های نظامی اشغالگران را خنثی و نقش بر آب ساخته است. طبق آمار تلفاتی که از سوی اشغالگران به نشر رسیده است، نصف کشته شدگان آنان در افغانستان در هلمند جان باخته اند.

واقعاً صلابت و پایداری ملت مجاهد و قهرمان هلمند به رهبریت مبتکرانه سپه سالاری چون الحاج ملا عبدالمنان شهید، دبدبه و شوکت بریتانیا و امریکای مغرور را شکست، سنگین یکی از مناطق استراتژیک این ولایت بشمار می رود که هزاران عسکر کشورهای اشغالگر کفری را در بطن خود بلعیده است.

روزنامه وال ستریت ژورنال در مورد سنگین چنین می نگارد : سنگین ولسوالی می ‌باشد که قوای امریکایی و بریتانوی از آغاز جنگ در افغانستان در سال ۲۰۰۱ به اینسو سنگین ‌ترین تلفات را در آن متحمل شده‌ اند. تلفات قوای ناتو در سال ۲۰۱۰ در این منطقه به اوجش یعنی ۳۰۰ نفر رسید.

به نوشته «واشنگتن پوست» قوای ناتو این جنگ را به جنگ کوریا شباهت دادند و سربازان بریتانوی این جنگ را بنام “سنگین گراد” یاد می‌کردند که آنرا شبیه نبردهای شدید در جریان جنگ جهانی دوم در ستالین گراد شوروی سابق می‌ دانستند.

واقعاً شهادت مجاهد شکست ناپذیر الحاج ملا عبدالمنان رحمه الله قلوب ملت مجاهد افغان را مجروح ساخت، رحلت آن مرد سنگر آن هم در شرایط نهایت حساس، بدون تردید یک صدمه بزرگ و غم انگیز است، زیرا به برکت مساعی بی دریغ و قربانی های مخلصانه ومدبرانهء مرحوم، بساط اشغالگران از۹۵ فیصد خاک آن ولایت برچیده و تحت حاکمیت امارت اسلامی درآمد.

الحاج ملا عبدالمنان شهید، با تحمل تمام مصائب یکروز هم از مبارزه در مقابل غربی ها و غلامان حلقه بگوش آنها دست برنداشت و همواره بخاطر خاتمه اشغال کشور، مخلصانه رزمید و برای سایر مجاهدین در گوشه و کنار کشور درس قهرمانی داد.

بلی اسارت، جراحت و شهادت در مسیر جهاد و مبارزه یک امر حتمی بوده و هر یکی آن ها برای مجاهد کامیابی است و بزرگترین آرزوی مجاهد فی سبیل الله فائز شدن به مقام شامخ شهادت می باشد.

خوشا به حال کسانی که صمیمانه در برابر دشمنان اسلام ستیزیدند و هرگز از موقف ایمانی و اسلامی خویش یک خطوه هم عقب نشینی ننمودند و بالآخره در راه دفاع از نوامیس خود جان را بجان آفرین سپردند.

شهید الحاج ملا عبدالمنان رحمه الله انسان بسیار دلیر و پردل بود که در مهیب ترین شداید از خود مردانگی نشان داد و هیچگاهی از دشمنان تا دندان مسلح نه تنها نهراسید بلکه تهدیدهای مداوم کفار و جیره خواران شان نتوانست استقامت و پایداری وی را متزلزل بسازد. سرانجام این مرد جسور شب ۲۳ماه ربیع الاول ۱۴۴۰ه ق در اثر حمله ناجوانمردانه طیاره بی پیلوت آمریکاییان اشغالگر به مقام رفیع شهادت نائل گردید. انالله وانا الیه راجعون.

Related posts