تازه ترین ها

قهرمان از میان ما رخت بست !

قهرمان از میان ما رخت بست !

فاروق غوری

از وب سایت “الاماره” اطلاع یافتم که یکی دیگر از فرزندان با وفا و سر به کف امارت اسلامی در حملهء طیارات امریکایی های اشغالگر در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند جام شهادت نوشید و او در حالی قهرمانانه جهان فانی را وداع گفت که مصروف تنظیم و تنسیق مجاهدین و تک و دو به خاطر از میان بردن دشمنان اسلام و مسلمین بود. انا الله و انا الیه راجعون.

حاجی ملا عبدالمنان -تقبله الله- از جمله کسانی بود که سالهای درازی از عمرش را در راه جهاد گذرانده بود، از زمان حاکمیت سراسری امارت اسلامی تا اکنون او در یک صف و تحت یک قیادت رزمید، تپید، زخمی شد، اسیر شد ولی مسیر خویش را تغییر نداد، با وجودیکه از قوت و شهرت بسزای برخوردار بود، اثرات خود خواهی و افزون طلبی در وی دیده نشد، این واقعا بیانگر خلوص، صدق و ایمانداری وی می باشد، واقعا که او فرزند عزیز و دلسوز اسلام و امارت اسلامی افغانستان بود.

در حالیکه جهان از هیبت امریکا می لرزید و هیچکسی یارای حرف زدن و حتی انتقاد سالم به امریکا را نداشت، این مرد درویش چون شیر ژیان به حرکت درآمد و کوچه های هلمند را تنور سوزان برای امریکایی های اشغالگر ساخت. او با حاجی هیواد رحمه الله همدم و همسنگر بود و هر دو شهکاری های بزرگی را در هلمند رقم زدند که هر خواننده و شنونده را به جوش در می آورد و احساس ایمانی اش را تازه می کند.

حاجی عبدالمنان رحمه الله در حقیقت دو فصل از قیادت در هلمند دارد، فصل اولش قبل از اسارتش برای مدت تقریبا چهار سال بود، این دوره با آنکه آغاز جهاد علیه اشغالگران امریکای بود و صف جهادی به قلت افراد و وسایل مواجه بود، ولی با وجود این همه این مرد حماسه های آفرید که این قلم توانای وصف آنرا ندارد. در فصل دوم قیادتش در هلمند کارنامه و شهکاری های بزرگی صورت گرفت، ولسوالی های متعدد چون موسی قلعه و سنگین کاملا از لوث اشغالگران و جیره خوران آنان پاکسازی شد و مناطقی بزرگی از ولسوالی های دیگر هم فتح گردید.

در تابستان گذشته به هلمند رفته بودم و ولسوالی های سنگین، موسی قلعه و… را از نزدیک مشاهده کردم، در مناطقی که من رفتم پوسته های زیادی از دشمن دیده می شد که همه فتح گردیده بودند و مراکز امریکایی ها به چشم می خورد که توسط مجاهدین به زمین هموار گشته بودند. مردم در امنیت کامل و با اطمنان خاطر زیر درفش امارت اسلامی زندگی داشتند و از قلب به وجود مجاهدین خوشحال بودند. این همه یک بُعد قضیه را تشکیل می دهد و بعد دیگر نظم و نسق مجاهدین در هلمند بود که واقعا ستودنی بود. نحسبه کذلک والله حسیبه ولا ازکی علی الله احدا.

شهادت قهرمان دلیر و مرد شجاع الحاج ملا عبدالمنان آخند رحمه الله به همگان واضح ساخت که مجاهدین امارت اسلامی افغانستان از خورد تا بزرگ با سنگرها آشنا و چه بسا که در خطوط مقدماتی جبهه می باشند، بزرگان آنها هیچگاهی در فکر فروش افراد، ملت و دین خود نیستند، آنها را عقیده به حرکت در آورده، جمع کرده و آماده رفتن به سنگرها ساخته است.

این قهرمانان هیچگاهی به مانند دیگر جهاد فروشان و دین فروشان که با سفید چشمی تمام ادعای مجاهد بودن را هم می کنند، در پی جمع آوری مال و درست ساختن بلند منزل ها و خریدن منازل چند طبقه ای و چور کردن جیب مردم نیستند، آنها سرهای خود را به کف گرفته و به میدان نبرد شتافته اند تا از مال و جان مسلمان ها و از عزت و ناموش شان دفاع کنند.

این شهادت ها امروز آغاز نیافته بلکه از بدر کبری شروع شده و تا قیام قیامت ادامه خواهد داشت، این شهادت ها خون های زیادی را در میدان های نبرد، در محراب های مسجد و در وسط موترها و در میان خم ها ریختانده است، هر مسلمان خورد و بزرگ با این شهادت ها آشنای کامل دارند و با ریختن هر قطره خون از شهید شریان غیرت و عزت در مسلمانان به سرعت در می آید و آمادهء مقابله با دشمن می سازد.

الله عزوجل شهدای ما را به درگاه خویش قبول نماید و از تقصیرات شان در گذرد و بر امیران مان ثبات و پایداری بر طریق حق نصیب فرماید و خاتمه ما و همه مسلمانان را بر کلمه شهادت نماید. انه ولی ذلک و هو ارحم الراحمین.

Related posts